5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

NADİRELER KABİNESİ | Burçak Bingöl

41 B izlenme  
3.02.2021

İsmini, sınıflandırılamayan ilginç nesnelerin toplandığı eski bir Avrupa geleneğinden alan Burçak Bingölün yeni kişişel sergisi Cabinet of Curiosities/Nadireler Kabinesi Mısır Apartmanındaki CDA-Projects Galeride.

Bu Avrupa geleneğini mecazi altyapı olarak kullanan Bingöl, farklı dönemlerinde yoğunlaştığı fikir, malzeme ve deneyimleri bu sergiyle bir araya getirirerek bir ara toplam çıkarıyor.

Bingöl, izleyiciyi sahte bahçelerin olmadık yerleri sardığı, izleyenin izlenene dönüştüğü, dönüşüm hızının öngörülemediği tekinsiz bir sahneyle başbaşa bırakıyor. Seramik, desen, video gibi malzemelerin kullanıldığı sergi için hazırladığı yazısında Funda Susamoğlu şöyle diyor:

Görüntünün egemenliğinin tartışılmaz olduğu günümüzde, inşa etmeye, elle üretmeye ısrar eden kişi bir direnç noktasıdır. Bingölün işlerindeki zaanatçı için, üretim ve dolaşım hızının önemi tersine işler; hız yerine bir yavaşlama önerisi inşa sürecinin kendisinde okunaklıdır.

Dikkatle üst üste konan parçalar, özenle tek kişilik bir yer oluşturur. Bu yer, kalabalığın içinde kişinin kendini kurduğu alandır.

Sergi 14 Mayıs- 14 Haziran tarihleri arasında görülebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz