d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Nurdan İskender-Çizginin Dışından İçeri Yolculuklar

80 B izlenme  
10.12.2020

Nurdan İskender
Çizginin Dışından İçeri Yolculuklar
15 Ekim-5 Kasım
Galeri/Miz

Nurdan İskender’in 2008’den bu yana yapmış olduğu çizimlerle son dönem çalışmalarından oluşan “Çizginin Dışından İçeri Yolculuklar ” adlı kişisel sergisi 15 Ekim’de Galeri/Miz’de sanatseverlerle buluşuyor.

Galeri/Miz sezona, bir diğer genç isimle devam ediyor: Nurdan İskender,
15 Ekim- 5 Kasım 2012 tarihleri arasında Teşvikiye Galeri/Miz’de izleyici ile buluşuyor.

Daha çok kolaj ağırlıklı çalışmalarıyla bilinen sanatçı, farklı olarak, 2008’de Londra’da gerçekleştirdiği ‘Pembe Diyaloglar’ adlı kişisel sergisinden bu yana sürdürdüğü ve bu serginin de temelini oluşturan çizimlerle, bir dizi düzenleme oluşturuyor. Nurdan İskender’e göre resim yapmak, ‘eğer yetenek ve tutkulara doğru yolu göstermekse, çizginin dışına çıkmak da mümkün, içinde kaybolmak da…’

Yaşamında yer edinen kişi ya da olayların bir tür resimsel analizini çıkartıyor sanatçı: Çalışmalarında her bir parçanın ayrı bir hikayesi mevcut; içerisinde çocuksu bir ironi ile gülen, ağlayan yüzler ve kendi içinde daha kısık sesli hikayeler barındırıyor.

Sürekli seyir halindeki yaşamından yansıyan karelerde sadece şehirlerarası-ülkelerarası yolculukları değil, aynı zamanda kendi içindeki zihinsel yolculukları, iniş ve çıkışları da görmek mümkün. İskender`e göre bu iniş çıkışlarla bir araya geliş; ‘farklı türden bir duyumsama, bir meditasyon anındaki yükseliş ya da bir aşığın kendinden geçisi gibi, sembolik olanı aşan, sonsuz bir varoluşa ait.’ Sanatçı kelimelerin ve renklerin plastik dilini kullanarak görsel ve düşünsel dünya arasında bir bağ kurmayı amaçladığını söylemektedir.

Çizginin Dışından İçeri Yolculuklar sergisi Teşvikiye Galeri/Miz’de 5 Kasım 2012 tarihine kadar devam edecek.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz