973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Osman Hamdi Bey'in "Huzur" tablosu Müzayede'de

49 B izlenme  
27.01.2021

Politikacı, saygın gazeteci, unutulmaz şahsiyet İsmail Cem koleksiyonunda yer alan Osman Hamdi Bey'in feraceli kadınları resmettiği “HUZUR” isimli tablosu 30. yılını kutlayan Antik A.Ş.'nin 270. müzayedesinde satışa sunuluyor. Türk resim tarihinin en değerli eseri olmaya aday tablo 10 milyon dolara sigortalandı. Müzayede 27 Kasım Pazar günü İstanbul Swissotel'de gerçekleşecek.

 
Osman Hamdi Bey'in bilinen en görkemli ve en önemli ilk 5 resmi arasında gösterilen tablo sanatçının özel hayatındaki huzuru yansıttığı bir başyapıt olması nedeni ile diğer tüm tablolarından ayrı, özel bir yere sahip duygu yüklü bir şaheser.  Tabloda iki feraceli kadın Eskihisar kalesine doğru günbatımını izlerken görülüyor. 2008 yılında Londra Sotheby's'de yapılan müzayedede tek bir feraceli kadın figürünün yer aldığı “İstanbul Hanımefendisi”  6.9 milyon dolara satılarak Osman Hamdi Bey rekoru kırmıştı. Bir önceki rekor 2004 yılında Antik A.Ş.'nin düzenlediği müzayedede 3.9 milyon dolara satılan “Kaplumbağa Terbiyecesi”nde bulunmaktaydı.

 
110 x 70 cm ebatları ve dikkat çekici kompozisyonu ile sanatçının bilenen en büyük ebatlı eserlerinin arasında yer alan tablo tuval üzerine yağlıboya ve 1904 tarihli. 100 yıldır ilk defa satışa sunulacak tablo en son 1957 yılında Resim Heykel Müzesinde düzenlenen Osman Hamdi bey sergisinde görülmüştü.  “Bu ebatlarda bir Osman Hamdi Bey tablosunun ancak sanata paradan daha çok önem veren ailelerin elinde bulunabileceğini" söyleyen sanat uzmanları...

 
Feraceli kadınlar tablosunun satışa çıkması müzeler, koleksiyoncular ve sanatseverler için 100 yılda bir yakalanabilecek bir şans olarak gösteriliyor.

 
“Bu derece üst düzey Osman Hamdi bey eserleri İstanbul Resim heykel müzesi, Paris Orsay müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, Yapı Kredi Sanat Müzesi, Pensilvanya sanat müzesi ve önemli köklü aile koleksiyonlarında bulunabiliyor.”

 
TÜRK RESİM SANATININ BÜYÜK USTALARI MÜZAYEDEDE

 
Türk resim sanatının temel taşı, Türkiye'de ilk resim sergisini açarak çığır açan, dev sanatçı Şeker Ahmet Paşa'nın “Sonbahar'da Orman” isimli eseri müzayedede yer alan diğer bir başyapıt. 1906 tarihli olan eser Şeker Ahmet Paşa'nın en verimli dönemini yansıtan müzelik bir çalışması 2.5 milyon lira ile müzayedede satışa sunuluyor. Manzaraları ile ünlü bir diğer önemli sanatçı Hoca Ali Rıza'nın “Göl Evi” konulu peyzaj çalışması da ilk kez görücüye çıkacak başyapıtlardan birisi. 1900 tarihli olan esere Hoca Ali Rıza'nın klasik dönem olgunluğu hâkim. Natürmortları ile ünlü Süleyman Seyyid'in natürmort çalışması ile Fausto Zonaro, Fabius Brest ve Felix Ziem gibi dünyaca ünlü oryantalistlerin “İstanbul” konulu eserleri de müzayedede yer alacak.


Müzayedenin önemli bir kısmı hat sanatına ayrılmış. Seçme eserlerden oluşan hat koleksiyonu hat severleri heyecanlandıracak nitelikte eserlerden oluşuyor. Hafız Osman, Mahmud Celaleddin, Kazasker Mustafa İzzet, Mehmed Aziz Rıfai, Hasan Rıza, Kamil Akdik, Hafız Vahdeti, Yahya Hilmi, Sami Efendi, Hamid Aytaç gibi Türk Hat sanatına yön vermiş değerli hattatların Hilye-i şerife, levha ve murakkalardan oluşuyor.

 
İbrahim Çallı, Şevket Dağ, Ahmet Ziya Akbulut, Diyarbakırlı Tahsin, Nazmi Ziya, Namık İsmail, Hale Asaf, Turgut Zaim, Ali Çelebi, Naci Kalmukoğlu gibi önemli sanatçıların eserlerinin de satışa sunulacağı ihtişamlı müzayedede nadir tuğralı gümüşler, tombaklar, değerli Osmanlı mobilyaları da yer alacak. Turgay Artam tarafından yönetilecek olan 270. müzayededeki eserler Antik Palace'da görülebilir. 

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin