d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Other Side-Krampf Galeri

52 B izlenme  
10.12.2020

Other Side

Richard Stipl
Josef Zlamal

15 Kasım - 5 Ocak 2013

Krampf galeri

New York’lu galerici Regis Krampf,  İstanbul’a taşıdığı galerisinin ilk sergisini Çek sanatçılar Richard Stipl ve Josef Zlamal ile 15 Kasım’da açtı. Tophane’de bulunan Krampf galerisinin “Other Side” (Diğer Taraf) adlı açılış sergisi Ocak ayının ilk haftasına dek gezilebilecek.
 Sergide Çek sanatçılar Richard Stipl ile Josef Zlamal birbirlerini tamamlayıcı biçimde yer alıyor. Figüratif heykelleri Türkiye dahil olmak üzere dünya çapında önemli koleksiyonlarda yer alan Richard Stipl, 1968’de demirperde döneminde Çekoslovakya’da doğdu. Çocuk yaştayken ailesi yurtdışına iltica etti. Kanada’da büyüyüp sanat okuyan Stipl, yıllar sonra ülkesine geri döndü. Şu anda Prag’da yaşıyor.  Çoğunlukla Avrupa ve Amerika’da sergilenen sanatçının eserleri İstanbul’da ilk kez toplu olarak görülecek. Stipl, eleştirmenler tarafından heykelde karanlık ruhu yansıtan sanatçı olarak niteleniyor. İnsanlığın kötü yüzünü, ölümü, şiddeti ve psikolojik çıkmazları ifade eden sanatçı model olarak kendisinden yola çıkıyor. Eserlerinin yüzeyinde tropik böceklerden elde edilen bir macun kullanan Stipl, heykellerine bu malzemeyle gerçeklik dokusu kazandırıyor. Sanat eserinde görmeye alıştığımız estetiği sarsıcı hale getiren sanatçı heykellerindeki yüz ifadelerinde acı, şiddet hatta deliliği büyüleyici biçimde sunuyor. Richard Stipl İstanbul’da Krampf Galeri’nin açılış sergisinde olmaktan ve sanatı değerlendirmede yeni bir aşamaya geçen İstanbul’da olmaktan heyecan duyduğunu söylüyor.
Sergideki diğer sanatçı yine Çek Cumhuriyetinden Josef Zlamal. Zlamal çizimleriyle Stipl’ın insanlık durumlarını, yalnızlık, ölüm korkusu ve acı ile tamamlıyor. Birbirlerini yirmi yıldır tanıyan sanatçılar, eserlerindeki “bozulmuş güzellik” unsurunu insanları şoke etmek için değil, insanlığın uğursuz yanına bir iç bakış olarak sunmak istediklerini söylüyorlar.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz