d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Yassine Mekhnache-Kıyılardan Kıyılara-Krampf Galeri

90 B izlenme  
7.11.2020

Yassine Mekhnache
Kıyılardan Kıyılara
Krampf Galeri
11 Ocak – 2 Mart 2013

Krampf Galleri İkinci Sergisinde Genç Fransız Sanatçı Yassine Mekhnache’yi sunuyor. New York’tan İstanbul’a taşındıktan sonra geçtiğimiz Kasım ayında ilk sergisini gerçekleştiren Krampf Galeri ikinci sergisini genç Fransız sanatçı Yassine Mekhnache ile 11 Ocak tarihinde açıldı.

Cezayir asıllı Yassine Mekhnache 2 Mart’a kadar sürecek sergisini “Kıyılardan Kıyılara” adıyla New York Catherine Anhell, İstanbul Krampf Galeri ve Köln Biensenbach Galerisi arasında köprü kuran bir seri içerisinde sunuyor. 
Yaze adıyla da tanınan Yassine Mekhnache, kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı olarak içinden geldiği Akdeniz Kültürü’nün keskin çelişkilerini kucaklıyor. 1979’da Lyon’da doğan Mekhnache, 12 yaşından itibaren trenlere, sokak duvarlarına grafiti yapmaya başladı. Daha sonraki yıllarda tasarımcı, video sanatçısı ve heykeltıraşlık yaptı. 17 yaşında kendisine bir atölye tutarak sanat çalışmasını sokaklardan tuvallere taşıdı. Sokağın öfkesini ve hikayesini taze bir anlatımla resmine taşıyan sanatçı, grafitinin zorlu yaşamını sanatını yönlendiren bir enerjiye çevirmesini bildi.

Genç yaşlarda sanat otoritelerinin dikkatini çeken Yaze ile ilgili sanat eleştirmeni   Jacques Bouzerand  2006 yılında sanatçı 26 yaşında iken şunları söylemiş:  “Sanatçının bu yakıcı yaratıcılığında daha önce kentlerin dik ve özgür alanlarında, hastalıklı park yerlerinde ve kararmış istasyon duvarlarında arıttığı şiddeti görebiliyoruz. Grafiti, sokak sanatı  Yaze’nin ilk çalışmaları oldu. Aynen Andy Warhol tarafından tuval resmiyle tanıştırılana dek Soho sokaklarında zalim ve büyüleyici Samo efsanesiyle sanatını yürüten Jean-Michel Basquiat gibi. Belirli yönlerden Yaze’nin etkileyici resimlerini okurken kendisini konuşulmayanın, ima edilenin şiirselliğiyle Cy Twombly, gücüyle tüm normları yere seren Georg Baselitz, dünyanın vahşiliğini dönüştüren Yan Pei-Ming gibi müthiş sanatçıların arasında görüyorum.”  Yassine Meknache’nin malzeme kullanımında Baselitz, form ve harekette Cy Twombly’den ilham alması şaşırtıcı değil..

Nakışla resmi birleştirmek
2008 yılında Fas’ta katıldığı bir programda büyük boyutlu tuval ararken geleneksel nakışlı kumaşlarla tanışan Mekhnache,  sanatında yeni bir adım atma fırsatı buldu. Bu tesadüf sonucu ipliklerle boyaları karıştırarak mürekkep, pastel ve akrilik malzemelerini seçen Yaze, bu arayışında kendisinden önce işlerinde tekstil kullarak bu malzemenin statüsünü değiştiren Louise Bourgeois, Sheila Hicks, Annette Messager, Elaine Reichek, Ghada Amer ve Angelo Filomeno gibi büyük sanatçıların izinden gidiyor.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz