cda6e381-b82b-4a28-8a9f-2e586e932f78.jpeg

Oyun Alanları Siemens Sanat'ta

11 B izlenme  
14.01.2021

Oyun Alanları

9 Mayıs'a kadar Siemens Sanat'ta

Grafik Tasarımcıların Deneysel Üretimleri Hakkında Bir Sergi

Günümüzün deneysel grafik tasarım üretimleri, güncel sanatın da konusunu oluşturuyor. Disiplinler ötesi üretim, sanat ve tasarım arasındaki sınırları eritiyor.

Bu durumu Hollandalı yazı karakteri tasarımcısı René Knip 'oyun alanım' diye tarif ederken, İranlı meslektaşı Reza Abedini 'meşkler' şeklinde ifade ediyor; İsrailli grafik tasarımcı Oded Ezer ise 'şaşırtıcı sınırlar' olarak yorumluyor.

Hatta Alman illüstratör Thomas Müller "Müşterilerim için 'ürettiğim' karakterlerim kendim için 'yarattığım' karakterlerden türüyor" sözleriyle bu durumu açıklıyor.

Sonuç olarak kimi grafik tasarımcılar deneysel üretimin oluşum sürecini, ele alınan proje kapsamında kendiliğinde gelişen bir temanın projeden ayrılarak deneysel bir projeye evrilmesi şeklinde tanımlarken, kimileri ise deneysel üretimlerini en az reel projeler kadar ciddiyetle üzerine değinilmesi gereken rutin egzersizler olarak konumlandırıyor.

"Oyun Alanları" sergisinde yer alan çalışmalar, hem üretildikleri ülkelerin görsel kültür hafızalarına yeni buluşlarla eklenmelerini, hem de bu üretimlerin yerleştirme, kamusal sanat, sokak sanatı veya çevresel sanat gibi sanat eğilimlerinin medyumlarıyla disiplinler ötesi uygulamalarını gösteren bir bakışla kurgulandı.

Bu sergi, uzun yıllardır düzenlenen "Grafist: Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri"ne bugüne kadar davet edilmiş tasarımcıların deneysel üretimlerinden oluşan "Grafist Arşivi"nden sınırlı bir seçkiyi içeriyor.

Hollanda'dan René Knip, Touching Graphic Design Video Seçkisi (Hollanda'nın önemli grafik tasarımcıları üzerine yapılmış bu video çalışmasında Experimental Jetset, Maureen Mooren and Daniel van der Velden, LUST, Irma Boom, Stuart Bailey, Joop van Bennekom, Felix Janssens, Mevis and Van Deursen, Julia Born, Roma Publications, Will Holder ve Karel Martens yer almaktadır.), İngiltere'den Alan Fletcher, Patrick Thomas, Almanya'dan Henning Wagenbreth ve İsrail'den Oded Ezer'in üretimlerindeki disiplinlerötesi alana yönelen bu sergi, günümüzde görsel iletişim tasarımına dönüşen grafik tasarım disiplininin yeni medyalardan yararlanması kadar, sanat eğilimleriyle etkileşime geçerek görsel düşünmeyle ilgili önerilerini paylaşıyor.

Küratör: Sinan Niyazioğlu
Danışman Küratörler: Mürteza Fidan, T. Melih Görgün

Devamı

Seçtiklerimiz