d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Panorama Pasajı - Elif Uras

33 B izlenme  
3.12.2020

Galerist, sanatçı Elif Uras’ın son dönem resimleri ve desenlerinin yanı sıra İznik çinilerinin de yer aldığı ‘Panorama Pasajı’ isimli yeni sergisine, 17 Nisan - 16 Mayıs 2009 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi ismini ünlü Alman düşünür ve kültür eleştirmeni Walter Benjamin’in ‘Pasajlar’ adlı yapıtından alıyor.

Benjamin için bir nevi nesneler dünyasi olan Avrupa pasajları 19. yüzyılın 20. yüzyıla dönümünde İstanbul Beyoğlu’nda da aynı şekilde boy göstermiş ve İstanbul’un geleneksel dokusuna modernizmin erken bir eklentisi olmuştur. Benjamin’in bahsettiği en yeni ve en modern ile hep aynının dialektiğinin bir uzantısını yaşadığımız 21. yüzyılın başında da, Uras işlerini modern ve geleneksel arasındaki gerilimi ve sözde ihtilafi sorgulayan benzer bir bağlama oturtuyor. Sergideki resimler ve çiniler, Batı modernizmini bu geleneğin getirdiği perspektif anlayışını daha çok Türk ve İslam sanatıyla özdeşleşen canlı renkler ve ornamantasyon anlayışıyla birleştiriyor.

Uras’ın tuvallerinde gittikçe derinleşen ve karmaşıklaşan mekanlar ve bunları dolduran çoğu kadın figürler, günümüz medyasından ve sanat tarihinden esinlenmekle birlikte tamamiyle kendine özgü ve büyülü dünyalar yaratıyor. Zamanı tanımlayan kültürel detaylarla tüketim toplumunun fantazmagorisine, yani aldatıcı görüntüsüne gönderme yapan Uras’ın eserleri, içerikleriyle Batı ve Doğu arasında sıkışıp kalmış mitleri, kalıplaşmış fikirleri ve genelde Batı’ya maledilen kapitalizm, liberalizm ve laiklik gibi ilkeleri de sorguluyor. Yaşamını ve çalışmaları New York ve İstanbul’da sürdüren Elif Uras; Columbia Üniversitesi Güzel Sanatlar Yüksek lisansını 2003 yılında tamamlamadan önce ekonomi ve hukuk öğrenimi gördü.

Eserleri P.S.1/MoMa’daki (New York) ‘Greater New York’ isimli sergide yer aldı. Uras’ın kişisel sergilerinin yer aldığı mekânlar arasında; Smith-Stewart (New York), Kirkhoff (Kopenhag), Gavlak (West Palm Beach) ve Kenny Schachter/ROVE (New York) var. Uras’ın eserleri ayrıca Proje 4L/ Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi (İstanbul), Mary Boone Gallery ( New York), Greene Naftali (New York) ve Andrew Kreps’de (New York) sergilendi.

Devamı

Seçtiklerimiz