Personas - Doğan Doğan

22 B izlenme  
10.03.2021

Dirimart, Doğan Doğan’ın PERSONAS adlı sergisine 9 Haziran – 11 Temmuz 2010 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergide, sanatçının seçtiği kişilere ait elbise-portreler yer alıyor. Sanatçının ilk defa sergilenecek olan bu işleri, tüketime karşı bir duruş niteliğinde.

Çok sayıda uluslararası sergide yer alan Doğan Doğan; PERSONAS olarak adlandırdığı bu sergisinde malzeme olarak kullanılmış elbiselerden yararlanıyor. Her resim bir kişinin artık kullanmadığı fakat atmaya kıyamadığı elbiselerinin dikiş yerlerinden sökülüp tekrar aynı kişiye ait olan bir yatak örtüsünün üzerine dikilmesinden oluşuyor. Bu süreç gerçekleşirken, sanatçı üretimin başlangıç noktasına gidiyor.

Tüm parçaları giysiye dönüşmeden önceki haline döndürüyor. Üretimin nedenini ve nasılını, üretim sürecinde kullandığı kişilerin eşyaları açıklıyor. Doğan Doğan, parçalama, ekleme ve dikme yoluyla bir bütüne varıyor ve bu bütün çok renkliliğiyle farklı kişilikleri gösteriyor.

Farklı yaş grupları, kimlikler, mesleki tanımlama gibi değişen sosyo-politik değerleri bir bütün içerisinde, patchwork mantığı güderek değerlendiriyor. Bu değerlendirme sürecinde hiçbir parça atılmadığı ve bir artığa dönüşmediği gibi, işin dışında kalmıyor. Yeni bir üretim yapılırken, tüketmemeyi öneriyor. Ekonomik ve toplumsal düzenler içinde değişen portreler, toplumun birer aynası olarak görülebilir.

Farklı portreler, toplumun yaşam hallerinin anlaşılabilmesine aracı oluyor. Doğan Doğan’ın bize yansıttığı görüntüler üretileni hızlıca tüketen toplumun gerçek karakterleri. Farkedilmeden yığılan kumaş parçaları atık haline gelmemeleri için geri dönüşüme uğrayarak sanat eserine çevriliyor. Eskiyi değerlendirme olarak görülen bu mantık, sanat yapmaya farklı bir şekilde yaklaşıyor.

1967 doğumlu Doğan Doğan, Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. 1999’da Frankfurt`un dünyaca ünlü Güzel Sanatlar Akademisi’nde (Städelschule) Avusturyalı Prof. Hermann Nitsch`in ögrencisi olarak sanat eğitimine başlar. Bu süreç Hans Haacke ve ardından Simon Starling ile devam eder. Doğan Doğan 2006 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlar ve Frankfurt`dan Berlin`e taşınır.

Doğan`ın işleri Nitsch`in duygu, Haacke`nin politik ve Starling`in kavramsal sanat ağırlıklı eğitiminin bir sentezi olarak kendini gösterir. Erasmus’dan aldığı burs ile bir dönem New York’da kalan sanatçı, daha sonra Helsinki International Artist in Residence Programme (HIAP) ile Finlandiya’ya gitmiştir. Birçok uluslararası karma ve kişisel sergiye katılan sanatçı çalışmalarına Berlin’de devam etmektedir.

Devamı

Seçtiklerimiz