3dcb48cd-0eab-4c0c-8c19-3b578c324562.jpg

''Pulp Fiction'' - Kezban Arca Batıbeki

28 B izlenme  
10.03.2021

Passage Petits Champs sanat platformu, Türk çağdaş sanatının önemli isimlerinden Kezban Arca Batıbekinin Pulp Fiction başlıklı yeni kişisel sergisine 8 Haziran  10 Temmuz 2010 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Contemporary 2009' da Da Vinci Code başlıklı resmiyle büyük ilgi gören Kezban Arca Batıbeki nin yeni sergisinde, aynı konseptin devamı niteliğindeki resim ve fotoğraflar yer alıyor. Batıbekinin hemen her çalışmasında nostalji ögeleri belirgindir, foto-romanlar, plaklar, dergiler, biblolar, parlak nesneler, ışıltılı giysilerin tümü alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları çerçevesinde sanatsal üretimin dokusuna işler. Sanatçının çalıışmalarında merkezi bir rol oynayan pop, yapıtların içeriğine sinen düşünsel / eleştirel derinliğin en umulmadık elçisi oluverir.

Popüler olan, gündelik olan her şey yalnızca işlevini yerine getiriyorken sıradandır, oysa bir gösterge haline geldiği anda sıradan olmaktan çıkar. Bu anlamda, Batıbeki çalışmalarının en heyecan verici yanı başkalaşşmcı oluşlarıdır. Resimlerinden, foto-kolajlarına, enstalasyonlarından kısa filmlerine tüm sanatsal üretimlerinde, sıradan görünen imgeler birer ikona dönüşür. Resimlerin hemen hepsinde ilgiyi talep eden baskın imge, fantezi dünyasında olduğunu hissettiğimiz kadındır. Batıbekinin çalışmalarında da aslında ne gerçek mekan ne de gerçek zaman vardır, kavramlar gibi imgeler de çok katmanlıdır.

Serginin daha başlığından itibaren kapsadıgı her şey tıpkı bir foto-romanın aşırı-göstergelerle süslenmiş iç düzeninde olduğu gibi alegorik, uyumsuz, ayrıntıcı ve kitschtir. İzleyicinin, bu sergide izlenen yapıtları okumaya yönelik herhangi bir yönlendirmeden kaçınması için gerekçeye ihtiyacı kalmayacaktır çünkü hayal meyal tanıdık bir duygunun eşlik ettiği bir filmin fragmanı içinde gezinmek, yapıtların tinsel-sentetik doğasına ilişkin aksiyomları kendiliğinden açığa çıkaracaktır.

Devamı

Seçtiklerimiz