Rewind,Pause,Fast Forward:Mirrors on İran - Pi Artworks

10 B izlenme  
6.01.2021

“Rewind, Pause, Fast Forward: Mirrors on Iran”

Pi Artworks

29 Haziran – 29 Eylül 2012

Pi Artworks “Rewind, Pause, Fast Forward: Mirrors on Iran” adlı video sergisinde altı İranlı sanatçıyı konuk ediyor. Morteza Ahmadvand, Mahmoud Bakhshi, Pedram Baldari, Simin Keramati, Neda Razavipour ve Farniyaz Zaker’in video işleri 29 Haziran – 29 Eylül 2012 tarihleri arasında izlenebilir.

Sergi, videolar ile İran’a ayna tutmayı hedefliyor. İran’da doğan ve yaşayan altı sanatçının altı videosu, ülkelerinin gerçeğini farklı yönlerden yansıtıyor.

Morteza Ahmadvand “Simorgh”da İran’ın bir Sufi hikayesinde anlatılan Simorgh’a ulaşmaya çalışan bir grup kuşu konu ediniyor. Sonunda bu gruptan sadece yeterince güçlü olan kuşlar Simorgh’a ulaşmayı başarıyor. “Military Service Under The Flag” adlı videosunda Mahmoud Bakhshi kendini bayrak altında vatani görevini yapan bir asker yerine koyuyor. Video, askeriyede mecburi rutin görevlerini yerine getirmekte olan bir askerin sürekli tekrar eden hareketlerini çağrıştırıyor. Pedram Baldari’nin “Fatiha” videosu adını Kuran’dan alıyor. Videoda bir tür dini ritüel, sanatçı tarafından farklı bir bağlamda ele alınıyor.

Simin Keramati “School Diary”de, İran’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen şiddet olaylarından sonra, “temel eğitim verilen, eğlenceli ve güvenli bir yer” olarak okul kavramını yeniden ele alıyor. Neda Razavipour “Find The Lost One”da izleyicileri ironik toplumun hastalıklı bir oyununa davet ediyor; Tahran’da kayıp bireyi bulma oyunu. Farniyaz Zaker “Puppet Behind The Curtain” adlı videosunda kadınlar için pencere ve başörtüsünün benzer rollerine dikkat çekiyor. Birbirinden tamamen farklı fiziksel özelliklerine rağmen, her ikisi de kadınlar için gerçek dışı mekanlar yaratıyor.

Bu altı sanatçı için, yıllardır içinde yaşadıkları oldukça özel sosyal ve siyasi koşulların etkisinin üretimlerine yansıması mutlaka kaçınılmaz olmuştur. Kendi sosyal gerçekliklerinin ekranında anlattıkları hikayeleri, izleyicilere farklı deneyimleri gözlemleme şansı veriyor.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin