Robert Konig | Macar Kültür Merkezi

89 B izlenme  
24.05.2016
Robert König
17 Mayıs -17 Temmuz 2016
Macar Kültür Merkezi
 
Klasik grafik üsluplarını kendine özgü yorumlar ve unsurlarla 2000li yıllara taşıyan ünlü sanatçı Róbert König’in eserleri Macar Kültür Merkezi’nde ilk kez İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Güler Sanat’ın sponsorluğunda gerçekleşen sergi Macar Kültür Merkezi’nin Kağıthane Polat Ofis’teki yeni merkezinin de açılış etkinliği olarak ön plana çıkıyor.
Róbert König’in bilinç ile içgüdü, alışılagelmiş ile doğaçlamanın kesişim noktalarında yer alan sanatsal yaklaşımı, en dışavurumcu gizemli betimlemelerinde dahi belirli bir planlama ve öngörülebilirlik içerir. Organik dinamikler üzerine inşa ettiği biçimi, arkaik Alman kültürü ve bu kültürün Macaristan’daki izleriyle çok yakından ilgilidir. Çeşitli ve zengin temaları içerisinde, bu kültür mirasının yansımaları sayılabilecek köy hayatı, zanaatkârlar ve atlar sıklıkla vurgulanır. König’in hassas el hareketleriyle ustaca işlediği yüzeyde meydana getirdiği mistik tasvirler, zamanımızın ağaç oyma ve rölyef baskıcılığının – gravürcülüğünün önemli bir temsili olarak karşımıza çıkar. Artık çok az sanatçının üzerinde durduğu bu arkaik teknik ve üslup, Róbert König ile eskiyle bağını koparmaksızın güncel bir durum kazanmaktadır. 2014 yılında aramızdan ayrılan sanatçıya saygı niteliğinde olan bu sergi yirmiyi aşkın eserin yer aldığı geniş bir yelpazede König’in sanatını Türkiye’deki izleyiciyle ilk kez buluşturmaktadır.
1951 yılında Macaristan’da doğan Róbert König, 1975 yılında Macaristan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun oldu. Ünlü Macar ustalar Károly Raszler and Tibor Rozanits’den dersler aldı. Devlet bursuyla 1978 yılında İtalya’ya, 1979 yılında İngiltere’ye gitti. 1993 yılında Hague Kraliyet Akademisi’nde misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi. Sanatçı ulusal ve uluslararası birçok kişisel sergi gerçekleştirdi ve önemli grup sergilerinde yer aldı. Munkácsy ödüllü Róbert König’in eserleri önemli resmi ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
 
Küratörlüğünü Kemal Orta’nın üstlendiği Róbert König kişisel sergisi 17 Mayıs – 17 Temmuz 2016 tarihleri arasında Macar Kültür Merkezi’nin Kağıthane Polat Ofis’teki yeni yerinde ziyarete açık olacak.
 
Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz