5cf3377a-012d-4504-86a6-afa788875bf0.jpg

Serbest Konulu Resim Yarışması Sergisi | Mustafa Kemal Kültür Merkezi

94 B izlenme  
6.11.2020
Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi
‘Serbest Konulu Resim Yarışması Sergisi’
7 Ocak – 31 Ocak 2017
Mustafa Kemal Kültür Merkezi
 
Seçici kurulunda Devrim Erbil, Bedri Baykam, Bubi Hayon, Hakan Esmer gibi hoca ve orta kuşak ressamların yer aldığı sergi, 2016 yılının seçmelerinden oluşuyor. Organizasyon; Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, Sapanca Doğapark ve Necmi Şahin Eğitim Vakfı işbirliğiyle 6 yıldan bu yana Türkiye genelinde düzenli olarak gerçekleştiriliyor.
 
Beşiktaş Belediyesi’nin destek verdiği sergide engelli çocuklara ait 2 bin eserin sergileneceğini ifade eden Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şahin, açılışa tüm sanatseverleri ve gönüllüleri davet etti. Sergiye katılan tüm misafirlere engelli öğrencilerin resimlerinden örneklerin hediye edileceğini dile getiren Ahmet Şahin, etkinlik gelirinin ise Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) bağışlanacağını söyledi.
 
Ahmet Şahin şöyle konuştu: “Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi olarak engelli çocuklarımızın hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını geliştirmek adına düzenlediğimiz bu sergiler ne mutlu ki paydaşımız olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın
da aracılığıyla ülkemizin her noktasına ulaşıyor. Yurdumuzun doğusundan batısına kadar geleceğimiz olan tüm engelli çocuklarımız hayal dünyalarını bizlerle resimleri aracılığıyla paylaşıyorlar. Ayrıca her yıl ağustos ayında Doğapark’ta gerçekleştirdiğimiz atölye sayesinde çocuklar öğretmenleriyle birlikte sanatla dopdolu bir hafta geçiriyorlar. Bu etkinlikler geleceğimiz olan çocuklarımızın yaratıcılıklarının gelişimi açısından heyecan ve mutluluk verici. Portakal Çiçeği olarak engelli çocuklar adına yaptığımız bu etkinlikleri 2017’de de sürdüreceğiz, farkındalık yaratmaya devam edeceğiz.”
 
Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi hakkında…
 
2008 yılında işadamı Ahmet Şahin tarafından Sapanca Gölü kenarında kurulan ve ‘Doğapark Sanat Çiftliği’ olarak adlandırılan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, bugüne kadar 53 ülkeden 550 sanatçı ağırladı. Koloni, 2013 yılında iki güzel ödülle başarısını taçlandırdı. 23.TÜYAP Uluslararası Sanat Fuarı tarafından verilen '’Sanatsever Kurum Onur Ödülü’’ ile Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından kültür, sanat ve bilim alanında üstün hizmetlerde bulunan kişi ve kurumlara  şükran nişanesi olarak verilen TÜRKSOY 20. Yıl Madalyası’na layık görüldü. Aralık 2014’de MKM Sanat Galerisi'nde gerçekleştirdiği ‘Sanatta Varoluş’ sergisiyle geçmiş kolonilerde yapılan eserleri İstanbullu sanatseverlerle buluşturan Portakal Çiçeği, geçtiğimiz yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuyla Berlin Büyükelçilik Binası’nda ‘Selection Berlin’ sergisini açtı. Koloni son olarak Cumhuriyetin 93. Yılında 93 sanatçıyı ‘Selection Bodrum’ sergisinde buluşturdu. Sanatçılarla ortaklaşa yapılan projeler haricinde çocuklara
ve gençlere yönelik sanat çalışmaları ve yarışmalar da yapan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında sanata ve engelli çocuklara desteğini sürdürmekte.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz