f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

''Yakınlık Sensörleri'' Hüseyin Çağlayan

28 B izlenme  
3.03.2021

Çağdaş sanat, tasarım ve modadünyasının önde gelen temsilcisi Hüseyin Çağlayan’ın Yakınlık Sensörleri başlıklı kişisel sergisine 24 Şubat – 26 Mart 2011 tarihleri arasında Galerist'te ziyaret edilebilir.

Sergi, Çağlayan’ın İstanbul’a dair kurgulanan Desire – Istanbul Panel ve Remote Control Hair başlıklı heykel, video ve ses enstalasyonlarının dünya gösterimi olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Hüseyin Çağlayan’ın Galerist’teki yeni sergisi için üretilen eserlerin yanı sıra geçtiğimiz yıl Londra Lisson Gallery’de sergilenen ve kültürel form olarak müziği inceleyen Üzgünüm Leyla başlıklı eseri de Türk izleyicisiyle ilk kez buluşuyor.

Türkiye’nin başarılı kadın şarkıcılarından Sertab Erener’in, bir Osmanlı orkestrasıyla beraber söylediği bir türkü performansının, adeta bedeninden ayrılmış bir deneyimini yaratan Üzgünüm Leyla başlıklı enstalasyon, ses, film, heykel ve müzik notalarının birbiriyle uyumlu bir kombinasyonundan oluşmaktadır.Çağlayan burada müzik deneyimini farklı enstrümanlardan çıkan sesleri, İran şiirini ve Rum Ortodoks ilahilerini birleştiren kompozisyonun üzerindeki farklı kültürel etkiler ile katmanlı bir biçimde inceler.

Devamı

Seçtiklerimiz