d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

''Yeraltından Notlar'' Esat Tekand

26 B izlenme  
27.11.2020

44A Sanat Galerisi, Esat Tekand’ın “Yeraltından Notlar” sergisine ev sahipliği yapıyor. Tekand Danimarka Arhus Kunst Akademi’de çalıştıktan sonra, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirdi.

Resim ve heykel çalışmalarının yanısıra tiyatro ve sinemada pek çok sahne tasarımı ve sanat yönetmenliği yaptı.

Bu alanda ödüller almış olan Tekand, çeşitli üniversitelerde ve okullarda resim ve çağdaş sanat dersleri verdi. 1981’den bu yana birçok ulusal ve uluslararası sergide yer alan sanatçı, çok sayıda da kişisel sergi gerçekleştirmiştir.

Yirmi dokuz yıllık sanat yaşamını geride bırakırken, sanatçı bu sergisi için ağırlıklı olarak yağlı boya ve karışık gereç kullanılarak oluşturulmuş yapıtlarıyla, geriye itilmiş anıları, toplumsal ya da kişisel saplantıları resimsel bir not almaya dönüştürüyor.

Çoğu kez birer büyük boy maket özelliği gösteren işlerinde, malzemenin yaklaşık bir yarım tasarımlama ile kullanılmış olması, onları dikkat çekici ve keşfedilmeye açık hale getiriyor. Yer yer heykele yaklaşan özellikleri ve boyutları ile ters orantılı olarak, kırılgan, ‘çalışma maketi’ özellikli yapıları, Tekand’ın işlerini birer saplantı-anı yığılmasına ya da kalıntısına dönüştürüyor. Yaklaşık onbeş işten oluşan sergi 8 Şubat – 27 Şubat 2010 tarihleri arasında izlenebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz