973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Yves Hayat | Passion by Hayat | Gaia Gallery

89 B izlenme  
5.11.2020
Yves  Hayat
Passion(s) by Hayat
13 Kasım – 12 Aralık 2015
Gaia Gallery
 
Gaia Gallery, 2015 yılını 13 Kasım’da başlayacak olan P A S S I O N (s) by Hayat sergisi ile sonlandırıyor. Mark Hachem Gallery işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez kişisel bir sergi gerçekleştirecek olan sanatçının farklı serilerden seçilmiş eserleri, 12 Aralık’a kadar İstiklal Caddesi’ndeki Tarihi Elhamra Han’ın beşinci katında.
 
Beyoğlu’nun en genç galerilerinden Gaia Gallery, yeni sergisinde Mısır doğumlu Fransız sanatçı Yves Hayat’ı ağırlıyor. İstanbullu sanatseverlerle ilk kez solo bir sergi ile buluşacak olan sanatçı, 13 Kasım’da başlayan P A S S I O N (s) by Hayat’ta bildik klasik resimlerden aldığı ilhamla günümüz dünyasında etkili olmuş reklamların şifrelerini bir araya getiriyor. 
 
Bedenler, kafatasları, ikonlar, suratlar, savaş, ölüm, dünya ve aşk… İmgeler, Yves Hayat tarafından inleri keşfedilen mistik canavarlara dönüşüyor. Teknolojideki en son yeniliklerin de yardımıyla Yves Hayat, senkronize ve provokatif olarak nitelendirilebilecek bir özetle, geçmiş ile şimdinin ikonlarını sürekli karşı karşıya getiriyor. Sanat tarihi, bilim, din, psikanaliz, sinema, erotizm ve hatta iletişim araçlarındaki sübliminal mesajlar; bu özetin birer parçası oluyor. 
 
Dijital İmgenin Kalbindeki Bedeni Yeniden Yazmak başlıklı metninde sanat eleştirmeni Viana Conti, Hayat’ın çizgisi hakkında şunları söyler: Yves Hayat, sanal zamanların sanal olmayan rehberidir. Piksellerden oluşan bir okyanustaki Olimpik yüzücü, resim tarihine istediği gibi dalabilen cesur bir davetsiz misafirdir; tıpkı 15’inci veya 16’ncı yüzyılın, manerizmin, rönesansın, baroğun, klasiğin ve en sonunda da çağdaş dönemin ustalarının olduğu gibi… Ne mevcudiyeti ne de sayısı tükenebilecek bir imge külliyatından oluşan bu ağın her yerinde ve her zamanında hazır ve nazırdır.
 
Hayat’ın farklı serilerden oluşan seçkisi ile hazırlanan #PassionbyHayat sergisi, Mark Hachem Gallery (New York/Paris/Beirut) işbirliğiyle 12 Aralık’a kadar Gaia Gallery’de gezilebilir. 
 
Hayat’ın son dönem eserlerinden birini de Contemporary Istanbul IKM 403 no’lu Gaia Gallery standında görebilirsiniz.
 
Tarihi Elhamra Pasajı'nda yer alan Gaia Gallery, Salı’dan Cumartesi’ye 11:00-19:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık. Koleksiyonerler için özel randevu sistemi bulunmaktadır. Her yerde kolay bulamayacağınız ve ulaşamayacağınız özel kitap seçkisi de #GaiaBookmark’ta yer alan bölümlerden biri. #GaiaEditions ise edisyon koleksiyonerleri için, özel bölmesinde ve eldivenleriyle bakabileceğiniz çeşitli edisyon çalışmaları içeriyor. #GaiaEditions, Resim ve Heykel Müzeleri Derneği’nin desteğiyle işlemektedir.
 
Daha fazla bilgi, görsel ve röportaj talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz. gaia@gaiagallery.com
 
YVES HAYAT HAKKINDA:
Mısır asıllı Yves Hayat, estetik duyarlılığını zengin bir tarihe ve kültürel çeşitliliğe sahip bir ülkede yetişirken geliştirmeye başladı. İlk aşkı sanat oldu. 1956’da, Mısır devriminin sonrasında Fransa’ya göç etti. Beş yıl boyunca Nice’te Ecole Nationale des Arts Décoratifs’te öğrenim gördü. 1973’te reklam ve pazarlama alanında çalışma kararı alan Hayat, bu süreçte kendi ajansını kurdu. Bu yaratıcı iş kolu Hayat’ı hem etkisi altına aldı hem de bu alandaki tecrübesi yeni teknoloji formlarını keşfedip onlarda ustalaşmasını sağladı. 1990’larda bu hünerleriyle sanat dünyasına dönmeye karar verdi. Yeniden keşfettiği klasik ustaları, kendi çektiği insan, sokak, ürün ve müzelerde sergilenen resimlerin fotoğraflarını, dergilerin veya web görsellerinin arasından bulduğu imgeleri titiz bir şekilde sınıflandırdı. Hayat, kendi zamanının mükemmel bir örneği; sokakların, medyanın, internetin üzerinde dolaşan açık bir zihindir. Reklam alanındaki başarılı kariyerini sürdürürdüğü sırada sanat işlerini galerilerde sergilemeye başladı. Bir süre sonra, sanat daha ön plana çıkınca 2002’de reklamcılık kariyerine son verdi. 
SERGİLER :
2006’dan bu yana Hayat’ın kişisel sergi açtığı şehir ve ülkeler: 
Paris, Viyana, Köln, Cenova, Brüksel, Yunanistan, Kuveyt, Beyrut, Monaco, Cannes, Londra & New York.
 
2006’dan bu yana Yves Hayat’ın kişisel sergi açtığı enstitülerden bazıları:
Paris City Hall, Venedik (Palazzo Bonvicini, 2013 Bienali ve 2014-2015’te Vitraria Glass+A Müzesi), Montevideo’da Alliance Française, Marsilya Limanı, Viyana Sigmund Freud Müzesi, Viyana Klosterneuburg Manastırı.
 
Yves Hayat’ın temsil edildiği sanat fuarları:
Scope Basel, Art Beirut, Art Miami New York, Köln ArtFair, New York Art Southampton, Contemporary Istanbul, Singapur Art Stage, Scope Miami, Londra Art 14, Hindistan Sanat Fuarı, Paris FotoFever.

Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin