d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Zeynep Erdinç | Yüzey/Altı | Galeri Ark

103 B izlenme  
6.11.2020
Zeynep Erdinç
Yüzey / Altı
20 Aralık 2014 – 11 Ocak 2015
Galeri Ark

 
Daha önce birçok karma sergiye katılmış olan seramik sanatçısı ve ressam Zeynep Erdinç 4’üncü kişisel sergisini “Yüzey/Altı” temasıyla Galeri ARK`ta açıyor.
 
Bu sergiyi oluşturan eserlerin ortak bir yanı var: kum ve kumun tuval üzerindeki tutulumunun yarattığı doğacı izlenimler. Kumu bir yüzey dokusuna dönüştüren Erdinç, yüzeyin yarattığı yoğunluk/seyreklik etkisi yoluyla doluluk ve boşluğu çelişik bir ikilik olarak var eden insanı, yağmurun, rüzgarın ve küfün izlerinde arıyor. Erdinç’in resimleri, birer sergi nesnesi olarak yapılmış olmalarının ima ettiği keyfiyetin dışında,  bizi, insanın kayıp olduğu bir resimsel yüzeye bakmaya zorluyor.
 
Monokrom renk kullanımının hakim olduğu bu çalışmalarda, bize görünür olan dokular, çizgiler ve çeşitli formlar, hiçbir bildik anlamın işareti olmamaları sebebiyle ne sembolik ne de figüratif olan bir ifade dilinin parçalarını oluşturuyorlar. Aslında Zeynep Erdinç doğanın dili ile anlatıyor. Görüyoruz ama bilmiyoruz. Bilmek için Erdinç, bizi, çeşitli izlerin götürdüğü o yüzeyin altına yöneltiyor; ve o yüzeyin bizzat izleyenin kendi yüzey altı olduğunu duyumsatmaya çalışıyor. Erdinç’in belirsiz form, renk ve dokulardan oluşan kompozisyonları, bizi kendi anlama sarmalımızın, insani zamanımızın içinde geriye doğru çekiyor. Doğanın kendisi olduğumuz o ilk halimize...  Prof. Dr. Nazım İrem
 
Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz