d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Zeynep Kayan-Eksik-CDA Projects

84 B izlenme  
7.11.2020

Zeynep Kayan
Eksik / Uncomplete
09.02.2013 – 09.03.2013
Cda-Projects

Genç sanatçı Zeynep Kayan’ın ilk kişisel sergisi “Eksik” Cda-Projects’de 9 Şubat’da açılıyor.

Görüntüyü başlıca malzemesi olarak kullanan Zeynep Kayan, çalışmalarında, formla oynadığı oyunla oluşturduğu varyasyonlarının tekrara dayalı yapısal kurgusuyla, yeni görme ve duyumsa(t)ma olanaklarını araştırıyor. Performatif bir mevcut olma ve olmama arasında gidip gelen deneyime dayalı sanatsal üretimi, çevreye ve bireye sürekli farklı bir noktadan yeniden bakıyor.
“Eksik” sergisinde görüntü, farklı anlarda, farklı katmanlarda fotoğraf ve video aracılığıyla yine ve yeniden oluşturuluyor. Görüntünün kendisi üzerine katlanarak biriken bu sonsuz süreçte Kayan; asıl ve suretin girift bir biçimde birbirinin içine geçerek oluşturduğu yalın ve tamamen kendine has bir görsel dil yapılandırıyor. Zamanın yer yer yanyana geldiği, yer yer de üstüste bindiği bu  seçkide,  ses ve ışık da akan görüntü aracılığıyla bu seçkiye dahil oluyor.

Zeynep Kayan’ın “Eksik” adlı sergisi 9 Şubat- 9 Mart 2013 tarihleri arasında Mısır Apartmanı 2. kattaki Cda-Projects’de izlenebilir.

Zeynep Kayan (Ankara, 1986)
Lisans eğitimini, 2008’de Bilkent Üniversitesi, İletişim ve Tasarım Bölümü’nde; Yüksek Lisans eğitimini 2009’da Hollanda Utrecht’deki MaHKU’da Güzel Sanatlar alanında tamamlayan Zeynep Kayan’ın çalışmaları pek çok ulusal ve uluslararası sergide yer almıştır. Torun isimli bağımsız sanat alanının kurucularından olan Kayan, Ankara’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Müzik: Müzikotek

 

Devamı

Seçtiklerimiz