d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Leyla Emadi | Deja vu / yazı | VideoArt

80 B izlenme  
21.07.2015
 
Leyla Emadi | Déjà vu / yazı | VideoArt
 
Söylesene!! Déjà vu yaşayanlardan mısın yoksa Jamais vu yaşayanlardan mısın?
 
Déjà vu yaşayanlardan mısın yoksa Jamais vu yaşayanlardan mısın? Déjà vu yaşayanlardansan beynin sağ lobu ile sol lobu arasında milisaniye farkı ile tutarsızlık var. Bir taraf azıcık tembel. Şöyle ki; bir taraf diğer taraftan önce algıladığı
için geç algılayan taraf ‘olayın’daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Yani beynin bir tarafı diğer tarafını kandırır.
 
Jamais vu yaşayanlardansan beyninin ne sağ ne de sol lobunu suçlayabilirsin. Beynin tamamen bağlantılarını koparmış denebilir. Öyle ki; daha önce defalarca yaşadığın bir durumu ya da bulunduğun bir ortamı hiç görmemiş hiç yasamamış hissedebilirsin.
Söylesene; sen déjà vu yaşayanlardan mısın yoksa jamais vu yaşayanlardan mısın?
 
 
So tell me!! Which one fits to you.. Déjà vu or Jamais vu?
 
Are you having Deja vu's or Jamais vu's ? İf you are experiencing Deja vu, then you are suffering from a minor inconsistency between the left lobe and the right lobe of your brain. One side is slightly lazy. As a result, the lazy lobe of the brain thinks the event has happened before since the quick side has already recorded it. Basicly one side tricks the other.
 
If you are experiencing Jamais vu, then you can't really blame it on any side of your brain. We can say that all the wiring in your brain is jammed. So that you may feel or think that you haven't experienced an event or been in a place that you actually have many times.
 
So tell me, which one fits more to your experience ? Deja vu or Jamais vu?
 
 
 
 
 
 
 
 
Devamı

Seçtiklerimiz