973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Rengin Altınalmaz-Eklektik Yüzler-VideoArt

25 B izlenme  
4.07.2012
VideoArt Manifesto

Eklektik Yüzler - Rengin Altınalmaz

Yüzünün yarısı farklı bir duyguyu diğer yarısı başka bir duyguyu yansıtan, aslında yaşlı ama genç görünümlü, aslında mutsuz ama mutlu ifadeler,  bir kolaj çalışması mantığı ile hazırlanmış VideoArt projesi ile  ‘eklektik yüzler’e göndermede bulunuyor.

VideoArt çalışmasında sanatçı, beğendiği bir ünlünün burnunu, bir diğer ünlünün gözlerini, mimik çizgileri kaldırılmış şekilde kendi yüzüne kolaj mantığı ile uygulayarak, ancak sürekli bir değişime uğratarak güzelleşmek uğruna feda edilen kimliği sorguluyor.

Bu çalışmasında sanatçı,  günümüzde güzelleşmek ve gençleşmek uğruna, elinde Angelina Jolie fotoğrafı ile estetik cerrahların kapısını aşındıran, kendi seçtiği ağzı, burnu ile var olmaya çalışırken aslında yok olan, kendi özünü, ırkını, cinsiyetini kaybeden, kimliksizleşen yüzleri eleştiriyor.

Değişen her bir uzvun aslında ifadeyi ne kadar değiştirdiği ve diğer uzuvlarla uyuşmakta ne kadar zorlandığını vurgulayan sanatçı bu değişimi bir çeşit tüketim çılgınlığı olarak görüyor.

Günümüzde kişiler, sistem içinde var olabilmek adına nasıl ki belli markaların ürünlerini teşhir ederek şık olabildiklerine inanıyorlarsa, belli kalıplara girerek de güzelleşebildiklerini düşünüyorlar. Bu bağlamda sanatçı, toplumun dayattığı güzellik anlayışının sorgulanması gerektiğini vurguluyor.

Rengin Altınalmaz
Marmara Üniversitesi G.S.F. Grafik Tasarım
Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar (Yüksek Lisans)
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin