f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

25. İstanbul Caz Festivali 26 Haziran’da Başlıyor | ARTtvNews

ArtNews

5 yıl önce

Benjamin Clementine, BadBadNotGood, Kurt Elling gibi çarpıcı isimler, Robert Glasper’ın Taylor McFerrin, Derrick Hodge, Christian Scott ve Terrace Martin ile birlikte oluşturduğu R+R=Now ve çok daha fazlası festivalde!İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 21 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu sene 25. kez müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 26 Haziran-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festival, bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.


Caro Emerald


Erkan Oğur


Ediz Hafızoğlu

25. İstanbul Caz Festivali, 27 mekânda, 250’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı 50’nin üzerinde konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleri ve yeni projeleriyle buluşturacak. Festival, Robert Glasper’ın Taylor McFerrin, Derrick Hodge, Christian Scott ve Terrace Martin ile birlikte hayata geçirdiği yeni projesi R+R=Now, hem tutkulu bir vokal hem de şarkı sözü yazarı ve şair olarak müzikseverin aklında silinmeyen bir yer edinen Benjamin Clementine, etkileyici vokali ve açıklıkla paylaştığı sahici hikâyelerinin güçlü birleşimi ile herkesin hayranlıkla dinlediği Melody Gardot, müzik dünyasının enerjisi en yüksek seslerinden Caro Emerald, Grammy ödülü sahibi olmasının yanı sıra, günümüzün en şiirsel ve dinamik caz vokallerinden Kurt Elling ve aynı gecede sahneyi paylaşacağı Chicago cazını modernize eden en başarılı müzisyenlerden Marquis Hill gibi müziğin yıldız isimlerinin yanı sıra, aralarında Zakir Hussain, Chris Potter, Dave Holland, Erkan Oğur Quartet, BADBADNOTGOOD,Shahin Novrasli, Adam Baldych, Helge Lien Trio ve Tore Brunborg, Zara McFarlane, Knower gibi caz, güncel müzik ve dünya müziğinin farklı seslerini ağırlayacak. Festival programında bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan ve çocuklara özel olarak hazırlanan “Çocukça Bir Gün” başlıklı program ile tüm gün boyunca çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Festivalin Yıldızları


Melody Gardot

Melody Gardot

Türkiyeli izleyicinin yakından tanıdığı Amerikalı caz sanatçısı Melody Gardot, geçirdiği kaza sonrasında geçen 13 yıl içinde yayınladığı, dünya çapında büyük başarılar kazanan albümleriyle kendi kitlesini yarattı. Melody Gardot’nun sahnedeki duruşu, duyuları kategorilere sığmadan sarmalayan derinlikli müziği, derinlerden kendini hissettiren Philadelphia yansımaları, etkileyici vokali ve açıklıkla paylaştığı sahici hikâyelerinin güçlü bir birleşimi.
Tarih:27 Haziran Çarşamba, 21.00, Uniq Açık Hava SahnesiBADBADNOTGOOD


BADBADNOTGOOD


Karayip ve reggae geleneğini caza ustalıkla yediren, İngiliz cazının büyük keşiflerinden Zara McFarlane, KüçükÇiftlik Bahçe’deki bu gecenin açılışını yapacak. Erken dönem Nina Simone ve Roberta Flack tınıları barındıran bu ışıltılı vokal, ilk albümü Until Tomorrow ile MOBO Ödülleri’nde “Best Act” kategorisinde aday gösterilerek büyük ilgi topladı. Geçtiğimiz yıl yayınladığı üçüncü albümü Arise da övgülerin adresi olmuş durumda. Modern caza dair yepyeni adımlar atan, Toronto çıkışlı BADBADNOTGOOD ise gecenin ikinci konuğu olacak. Kendrick Lamar’la işbirliklerine, Black Panther’ın orijinal film müzikleriyle devam eden grup, hip hop cover’larıyla da tanınıyor. Saksofon, davul, klavye ve bas gitar dörtlüsünün akıllarda yer edecek bir müzik şöleninin kapılarını aralayacağı BADBADNOTGOOD performansı izleyicilere yıldızlar altında istisnai bir gece yaşatacak.
Tarih:  7 Temmuz Cumartesi, 20.30, KüçükÇiftlik Bahçe


Zara McFarlane


Nick Cave

Nick Cave and the Bad Seeds // Lara di Lara


Festival takipçilerinin heyecanla beklediği, kırk beş yıllık müzik kariyeri boyunca çok sayıda sanatçıya ilham kaynağı olmuş, Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ile sanatçının müzik kariyerinde ayrılmaz bir yeri olan Warren Ellis ve ekibin daimi birer parçası olmuş Thomas Wydler, Martyn P. Casey, Jim Sclavunos ile gruba son iki albümde dahil olan gitarist George Vjestica ile besteci ve perküsyonist kimliğiyle tanınan Toby Dammit’ten oluşan The Bad Seeds İstanbul Caz Festivali kapsamında 10 Temmuz Salı akşamı %100 Müzik desteğiyle uzun zaman hafızalardan çıkmayacak bir performansa imza atacak. Nick Cave & The Bad Seeds’ten önce ise alternatif müzik camiamızın sevilen isimlerinden Dilara Sakpınar’ın grubu Lara di Lara gecenin açılışını yapacak.
Tarih: 10 Temmuz Salı, 19:30, KüçükÇiftlik Park


Kurt Elling

Kurt Elling Quintet With Special Guest Marquis Hill


Grammy ödülü sahibi olmasının yanı sıra, 12 kez aday olarak Grammy tarihine adını defalarca yazdıran Kurt Elling günümüzün en şiirsel ve dinamik caz vokallerinden. Festival kapsamında Yükseklerde gezinmeyi seven sesi ve iddialı şarkı sözleri bu gecede festival sahnesini Marquis Hill’in trompeti eşliğinde taçlandıracak. Louis Armstrong, Jelly Roll Morton ve King Oliver’ın başkahramanları olduğu Chicago cazını modernize eden en başarılı müzisyenlerden Marquis Hill, 2014’ten bu yana kariyerine New York’ta devam ediyor. Hill, solo projelerine odaklanmanın yanısıra, caz dünyasının görkemli isimlerinden Marcus Miller ve Joe Lovano ile aynı sahneyi paylaştığı gecelere imza atarak New York sahnesini hareketlendiriyor. Festival gecesi, sahne birlikteliklerini uzun yıllardır cazın pek çok önemli sahnesinde sürdüren Kurt Elling ve Marquis Hill’in İstanbul’daki ilk buluşması olacak.
Tarih: 6 Temmuz Cuma, 19.30, Uniq Hall


TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası

Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü iki önemli caz üstadı Nezih Yeşilnil ve Şevket Uğurluer’in yanı sıra Balarısı Ahmet olarak da tanınan ağız armonikası sanatçımız Ahmet Faik Şener’e takdim edilecek. Sanatçıların ödülleri, festivalin 26 Haziran’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da yapılacak açılış gecesinde takdim edilecek. Ödül töreninin ardından Türkiye caz sahnesinin en önemli solist ve topluluklarından oluşan yıldızlar geçidi ile Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın solist ve bestecilerle seslendirdiği çeşitli yapıtlardan oluşan unutulmayacak bir konsere imza atacak.

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2018/6/19/3585.mp4


Hazırlayan: Pınar Saraçoğlu


 En Çok Okunanlar