42. İstanbul Film Festivali Nisan Ayında Sinemaseverlerle Buluşuyor

ArtNews

bir yıl önce

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 42. kez sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünya sinemasından nitelikli ve ödüllü filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler 7-18 Nisan arasında festivalde bir araya geliyor. Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 27 Mart Pazartesi günü başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından 31 Mart Cuma günü genel satışa çıkıyor. 

42. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve genç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 134 uzun ve 29 kısa metrajlı filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşuyor. Festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde, 84 ülkeden 160 yönetmenin filmleri gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinlikler de yer alacak.

Festival Filmleri Altı Salonda Sinemaseverlerle Buluşacak

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür Merkezi, Şişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak. 

Gösterimler her yıl olduğu gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da yapılacak.

Scrapper / Hırçın

Festivalin Açılış Filmi Sundance ödüllü Scrapper / Hırçın 

42. İstanbul Film Festivali bu yıl, Sundance Film Festivali'nde Dünya Sineması-Dram kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Scrapper / Hırçın ile açılıyor. Charlotte Regan’ın yönettiği sıcak, esprili, yaratıcı, tatlı, duygusal bir baba-kız hikâyesi olan Hırçın’da baba rolünü Triangle of Sadness / Hüzün Üçgeni'nin başrolündeki Harris Dickinson canlandırıyor.

42. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri 

Festival tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu sinema ve tiyatro oyuncuları, Kayhan Yıldızoğlu ile Nevra Serezli'ye verilecek. Ödüller, 6 Nisan gecesi düzenlenecek Açılış Töreni’nde sunulacak.

Nevra Serezli

Kayhan Yıldızoğlu

18. Köprüde Buluşmalar  

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu, her yıl Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturan ortak yapım, eğitim, networking platformu Köprüde Buluşmalar, 12-13-14 Nisan tarihlerinde çevrimiçi düzenlenecek.

Türkiye’de bu alanda yapılan ilk etkinlik olma özelliğini taşıyan Köprüde Buluşmalar kapsamındaki Film Geliştirme, Work in Progress ve Komşular atölyeleri, Türkiye’den ve komşu ülkelerden sinemacılara uzun metraj kurmaca ve belgesel projeleriyle post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerinin uluslararası çapta ilk sektörel sunumlarını yapmak için olanak yaratırken artistik ve finansal ortak yapımlar için de zemin hazırlıyor. 

OGM Pictures’ın sponsorluğundaki Köprüde Buluşma: Dizi atölyesi, geliştirme aşamasındaki dizi projelerinin sektör profesyonellerine sunulmasını sağlıyor. Köprüde Buluşmalar, atölyede seçilen bir projeye, 50.000 TL değerindeki OGM Pictures Özel Ödülü’nü veriyor.

İlk ve ikinci kısa filmini çekecek genç sinemacılara yönelik olarak 2017’de düzenlenmeye başlayan, bu yıl da kasımda gerçekleştirilmesi planlanan Nespresso sponsorluğundaki Kısa Film Atölyesi, kısa filmlerin sinema sektöründeki önemine dikkat çekmeyi ve uluslararası seviyede yapımların artmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Atölye seçkisinde yer alan proje ekipleri, projelerini geliştirmek üzere senaryo, yapım, görüntü yönetimi, casting gibi konularda eğitim alıyor. Atölyeler sonunda seçilen projeye, 30.000 TL değerinde Nespresso Özel Ödülü veriliyor.

ULUSLARARASI YARIŞMA

Festivalin Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını Portekizli yönetmen João Canijo üstlenecek. Uluslararası Yarışma jürisinde yapımcı Dora Bouchoucha, yönetmen Teona Strugar Mitevska, yönetmen Alexandre O. Philippe ve oyuncu Maeve Jinkings yer alıyor. 

 Al Yelkenler / Scarlet / Pietro Marcello / Fransa, İtalya, Almanya 

Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan filmler:

Aramızdalar / Animalia / Sofia Alaoui / Fas, Katar, Fransa 

İnsanlık Ölmedi / The Survival of Kindness / Rolf de Heer / Avustralya 

Sıradaki Kız /  Next Sohee / Jung July / Güney Kore 

Su / The Water / Elena López Riera / İspanya, İsviçre, Fransa 

Al Yelkenler / Scarlet / Pietro Marcello / Fransa, İtalya, Almanya 

Atlantic Bar / Fanny Molins / Fransa 

Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot / Ayşe Polat / Almanya 

Üçüncü Dünya Savaşı / World War III / Houman Seyyedi / İran 

Kopenhag Diye Bir Yer Yok / Copenhagen Does Not Exist / Martin Skovbjerg / Danimarka 

Pamfir / Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / Ukrayna, Fransa, Polonya, Şili, Lüksemburg 

ULUSAL YARIŞMA

Festivalin Ulusal Yarışma kategorisinin jüri başkanlığını yönetmen Emin Alper üstlenecek. Ulusal Yarışma jürisinde oyuncu Farah Zeynep Abdullah, görüntü yönetmeni A. Emre Tanyıldız, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve yazar Seray Şahiner yer alıyor.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül veriliyor. 

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film İKSV tarafından 250.000 TL, Onat Kutlar anısına verilecek Kariyo & Ababay Vakfı Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 150.000 TL ile ödüllendirilecek. Anadolu Efes, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 75.000 TLverecek. En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanana Alamet Holistic tarafından 15.000TL, En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'nü kazanana Milliyet Sanat tarafından 15.000 TL verilecek. En İyi Özgün Müzik, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü, En İyi Kurgu ödüllerini kazananlara 15.000'er TL verilecek.

Boğa Boğa / Onur Saylak 

Ulusal Yarışma bölümünde yer alan filmler: 

Bir Tutam Karanfil / Bekir Bülbül 

Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert 

Bars / Orçun Köksal

Yüzleşme / Filiz Kuka 

Iguana Tokyo / Kaan Müjdeci 

Kör Noktada / Im Toten Winkel / Ayşe Polat 

Cam Perde / Fikret Reyhan 

Boğa Boğa / Onur Saylak 

Suna / Çiğdem Sezgin 

Ayna Ayna / Belmin Söylemez 

Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı 

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

42. İstanbul Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması jürisinde yönetmen Volkan Güney Eker, yönetmen ve çizgi roman sanatçısı Yorgos Goussis ve fotoğrafçı ve yönetmen Aylin Kızıl yer alacak. Jürinin seçtiği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 20.000 TL ile ödüllendirilecek.

Ulusal Kısa Film yarışmasında yer alan filmler:

Avrupa Fatihi / Fatih le Conquérant / Onur Yağız

Aforoz / Yılmaz Özdil 

Suriyeli Kozmonot / The Syrian Cosmonaut / Charles Emir Richards 

Birlikte, Yalnız / Kasım Ördek 

Diyet / Handan İpekçi 

Ben Tek Siz Hepiniz / Barış Kefeli, Nükhet Taneri 

Charette / Sara Pınar Önder 

Yüzler / Zeynep Demirhan 

Evcil / Deniz Uymaz 

Adres / Navnişan / Aram Dildar 

8 Mart 2020: Bir Günce / Fırat Yücel 

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI

42. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmen Cem Kaya, yönetmen Etna Özbek ve akademisyen Lalehan Öcal yer alacak. Jürinin seçtiği En İyi Belgesel, 20.000 TL ile ödüllendirilecek.

Kim Mihri / Berna Gençalp

Ulusal Belgesel yarışmasında yer alan filmler:

Fatma’dan Sonra 40 Yıl / Sezer Ağgez 

Düet / İdil Akkuş, Ekin İlkbağ 

Anqa / Helin Çelik

Kim Mihri / Berna Gençalp 

Dinamo Mesken / Ahmet Karanfil, Yusuf Anavatan 

Turkish Delight / Pınar Öğrenci 

Kavur / Fırat Özeler

Boşlukta / Somnur Vardar 

Yarışma Dışı:

Deutschlandlieder / Almanya Türküleri / Nedim Bora Hazar

Gök Kubbenin Sevdaları / Mesut Tufan

Tavuri / Derviş Zaim

SEYFİ TEOMAN EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ

Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmlerin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde Berlin Uluslararası Film Festivali idari direktörü Mariëtte Rissenbeek, yönetmen ve yapımcı M. Tayfur Aydın ve yönetmen Nazlı Elif Durlu yer alıyor.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, 2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen, senarist ve yapımcı Seyfi Teoman anısına 2013 yılından bu yana veriliyor. Ödül, kazanan filmin yönetmenini sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 40.000 TL para ödülüyle destekleniyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, üç yıldır bireysel bağışçıların desteğiyle İKSV'nin Lale Kart Üyelik Programı tarafından veriliyor.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film için yarışacak filmler:

Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert 

Bars / Orçun Köksal

Yüzleşme / Filiz Kuka 

Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı 

FIPRESCI – Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’ndan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek. Başkanlığını Klaus Eder’in yapacağı jüride Bojidar Manov, Ekrem Buğra Büte, Marietta Steinhart, Jose Solís ve Yeşim Burul yer alacak.

Hollywood’da Bir Asi: William Friedkin 

Festival polisiyeden korkuya, maceradan drama pek çok farklı türde başyapıtlara imza atan usta yönetmen William Friedkin’i bu yıl özel bir bölümle beyazperdeye getiriyor. Cesur hikâyeleri, ikonik aksiyon filmleri, zamanının ötesinde ve çoğu kült yapıtıyla 1970’lerdeki “Yeni Hollywood” akımının öncülerinden William Friedkin festivalin retrospektif bölümünde yer alıyor. Friedkin'in bu yıl 50. yılını kutlayan "Şeytan" dahil, korku ve polisiyeden gerilim-macera ve drama farklı türlerden dokuz filmi festivalde gösterilecek. 

Katil Joe / Killer Joe / 2011

William Friedkin retrospektif bölümündeki filmler ABD'nin Türkiye Temsilciliği desteğiyle gösterilmektedir.

The Boys in the Band /1970

Kanunun Kuvveti / The French Connection / 1971

Şeytan / The Exorcist / 1973

Dehşetin Bedeli / Sorcerer / 1977

Devriye / Cruising / 1980

Yaşamak ve Ölmek / To Live And Die In LA / 1985

12 Kızgın Adam / 12 Angry Men / 1997

Böcek / Bug / 2006

Katil Joe / Killer Joe / 2011

İstanbul Film Festivali’nin Bu Yıl Restore Ettireceği Film: 
İntikam Meleği – Kadın Hamlet

İstanbul Film Festivali, Zurich Sigorta işbirliğiyle Türk sinemasının önemli yapıtlarını restore ettirerek gün ışığına çıkarmaya ve bu klasiklerin yeni kopyalarını Türk sinemasına kazandırmaya devam ediyor. Sinemaseverler Dünden Bugüne Türk Klasikleri bölümünde bu yıl Metin Erksan'ın senaryosunu yazıp yönettiği, Hamlet rolünü Fatma Girik'in üstlendiği, 1976 yapımı İntikam Meleği – Kadın Hamlet'i Atlas Post Production tarafından restore edilmiş kopyasından izleyebilecek.

Zaman içinde kült mertebesine ulaşan İntikam Meleği – Kadın Hamlet, 42. İstanbul Film Festivali kapsamında geçen yıl hayatını kaybeden Fatma Girik anısına gösterilecek. İntikam Meleği – Kadın Hamlet, 11 Nisan Salı günü saat 19.00’da Cinewam City’s Nişantaşı’ndaki gala gösteriminde seyirciyle buluşacak. 

Genç Ustalar bu yıl da ödüllü

İstanbul Film Festivali'nin geleneksel bölümlerinden Genç Ustalar’da genç yönetmenlerin çektikleri ilk veya ikinci filmlerin alıyor. Türkiye’de ikâmet eden 18-25 yaş arası sinema öğrencilerinden oluşan Nespresso Genç Jürisi, Genç Ustalar bölümündeki filmleri değerlendirecek ve bir filmin yönetmenine yine Nespresso’nun katkılarıyla Genç Usta Ödülü verilecek. Nespresso'nun 3.000 Avro para ödülüyle desteklediği Genç Usta Ödülü, festivalin 18 Nisan akşamı yapılacak kapanış ve ödül töreninde, kazanan yönetmene verilecek.

Festivalin bu yılki Nespresso Genç Jürisi üyeleri Malik Badalov, Aşkım Berberoğlu, Fidan Çaça, Kaan Kavas, Fikret Başar Kaya, Sude Özçalı ve Elif Melisa Özhan.

Hissiz / Numb / Amir Toodehroosta / İran 

Genç Usta Ödülü için yarışacak filmler:

Lanetliler Ağlamaz / The Damned Don’t Cry / Fyzal Boulifa / Fas, Fransa, Belçika 

Tanrının Yarattıkları / God’s Creatures / Saela Davis, Anna Rose Holmer / İrlanda, İngiltere, ABD 

Amerika / America / Ofir Raul Graizer / İsrail, Almanya, Çekya 

Yavaş / Slow / Marija Kavtaradze / Litvanya, İspanya, İsveç 

Ağrı / Ararat / Engin Kundağ / Almanya 

Falcon Lake / Charlotte Le Bon / Kanada, Fransa 

Güvenli Bir Yer /  Safe Place / Juraj Lerotić / Hırvatistan 

Kömür / Carvão / Charcoal / Carolina Markowicz / Brezilya, Arjantin 

Elektrikli Düşlerim / I Have Electric Dreams / Valentina Maurel / Belçika, Fransa, Costa Rica 

Otobiyografi / Autobiography / Makbul Mubarak / Endonezya, Polonya, Almanya, Singapur, Fransa, Filipinler, Katar 

Harka / Lotfy Nathan / Fransa, Lüksemburg, Tunus, Belçika 

6-9 Sessizlik / Silence 6-9 / Christos Passalis / Yunanistan 

İç Bölge / Inland / Fridtjof Ryder / İngiltere 

Hissiz / Numb / Amir Toodehroosta / İran 

20.000 Arı Türü / 20,000 Species of Bees / Estibaliz Urresola Solaguren / İspanya 

Festivalin Yenisi: Heyula 

42. İstanbul Film Festivali film seçkilerinden Heyula'nın amacı, sinemada yeni anlatım olanaklarına yer açan ve sinematik dili genişleten filmleri seyirciyle buluşturmak. Yönetmen Burak Çevik'in küratörlüğünü yaptığı seçki, yeni anlatım olanaklarını deneyen, risk alan filmlerden oluşuyor.

Burada / Here / Bas Devos / Belçika 

De Humani Corporis Fabrica / Lucien Castaing, Taylor Verena Paravel / Fransa, İsviçre, ABD 

Çok Erken/Çok Geç / Too Early/Too Late / Danièle Huillet, Jean-Marie Straub / Fransa, Mısır 

Herbaria / Leandro Listorti / Arjantin & Çiçek Toplamak İçin / To Pick a Flower / Shireen Seno 

Etten Çiçekler / Human Flowers of Flesh / Helena Wittmann / Fransa, Almanya 

Burada / Here / Bas Devos / Belçika 

Suyun İçinde / In Water / Hong Sang-soo / Güney Kore 

Heyula-Specter Kısa Program 1 

Başlangıçta Kadın Güneşti / In the Beginning, Woman Was the Sun / Sylvia Schedelbauer 

Serçenin Rüyası / The Sparrow Dream / Robert Beavers 

Renate / Ute Aurand 

Mesai Sonrası / After Work / Ben Rivers, Céline Condorelli 

Labirent Sekansı / Laberint Sequences / Blake Williams 

Heyula-Specter Kısa Program 2 

Hafıza Labirentleri / Labyrinths of Memory / Esra Tanrıverdi 

Uzun Günler / Long Days / Selen Solak 

Sergi / Exhibition / Mary Helena Clark 

Bana Bakacak Mısın / Will You Look At Me / Shuli Huang 

Aradaki Dünya / In-between World / Cana Bilir-Meier 

Küllerin Adı İnsandır / Ashes by Name is Man / Ewelina Rosinska 

3. Film Festivalleri Sempozyumu

TÜBİTAK’ın “Türkiye’de Film Festivalleri: Yapısı, Ekonomisi, İşleyişi, Seyirci Profili” projesi kapsamında, screenfest: Film Festivali Araştırmaları Dergisi /The Journal of Film Festival Studies tarafından düzenlenen 3. Film Festivalleri Sempozyumu, İstanbul Film Festivali’nin işbirliği ve ev sahipliğinde 7-8-9 Nisan tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor. Bu yılın sempozyum teması “Film festivalleri, fonlar ve sinema endüstrisi”. 

Sempozyumun amacı film festivallerini tüm yönleriyle ele alan akademik bir tartışma platformu oluşturmak. Akademisyenlere, festival çalışanlarına, sinema eleştirmenlerine ve sinema sektörü profesyonellerine açık olan sempozyum oturumlarına katılmak serbest.

Sempozyumun davetli konuşmacıları, Marijke de Valck (Utrecht University/Hollanda), Skadi Loist (Film University Babelsberg Konrad Wolf /Almanya), Tamara L. Falicov (University of Missouri-Kansas City/ABD), Ana Vinuela (Université Sorbonne Nouvelle/Fransa) ve çevrimiçi konuk Jeske van der Slikke (Hubert Bals Fund-International Film Festival Rotterdam /Hollanda). 

İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için: film.iksv.orgEn Çok Okunanlar