f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

5. Alüminium Uluslararası Bakü Çağdaş Sanat Bienali Yazan:Denizhan Özer

Denizhan Özer

11 yıl önce



5. “Alüminium” Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali 11-16 Aralık tarihleri arasında Bakü‘nün çeşitli müze, galeri ve tarihi mekanlarında yer alıyor.  2003 yılından beri her iki yılda bir Bakü’de gerçekleştirilen Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali tüm dünyadan sanatçıları, sanat eleştirmenlerini ve küratörleri Azerbaycan’a çekiyor ve ayrıca dünyanın farklı yerlerinden çağdaş sanatı uluslararası bir arena da sanat otoritelerine sunuyor.



Rauf Mamedov’un “ Dedicated to a Friend” isimli eseri...


Aralık ayında gerçekleştirilen “Alüminium” Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali’nin Azerbaycan’daki çağdaş sanatın gelişmesine katkısı çok büyük çünkü genç ve orta kuşaktan sanatçılar burada işlerini hem Azerbaycanlı sanatseverlere hem de farlı ülkelerden gelen ilgili sanat profesyonellerine gösterme fırsatı buluyorlar.



Kırgızistanlı sanatçı Evgeny Boikov‘un “Harbinger of the Revolution, 2011” isimli eseri...


Bienal; Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Azerbaycan Sanatçılar Birliği, Yarat! Çağdaş Art Space tarafından organize ediliyor. Bu sene bienale katılan ülkeler; Azerbaycan, Türkiye, Fransa, Amerika, Almanya, Rusya, Gürcistan, Kırgızistan, Litvanya, Norveç, Danimarka, İspanya, Özbekistan, Pakistan, Afganistan, Finlandiya, Güney Kore ve Moroko.



Mammadov Novruz’un ayna ve geçmişe ait fotoğraflara gerçekleştirdiği “Mechanical Memory” isimli eseri...



Fransız sanatçı Jacques Crenn’in insan portrelerinden oluşturduğu “MINE” isimli eseri.



Imad Mansour, “Mecburi Göç”, 2012



Islam Hasanalizadeh, “Genetic Memory”, 2012



Teymur Rustamov, 2012



Sergei Tichina,2012


Genel küratörlüğü Dilara Vagabova, Türkiye küratörlüğü ise benim tarafımdan tarafından yapılan 5. Aluminium Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali'ne; Türkiye'yi temsilen 6 kadın sanatçı; Aslı Özok, Burcu Orhon, Deniz Pireci, Ekin Onat Von Merhart, Leyla Emadi ve Pemra Aksoy, Koridoor Sanat programlarını temsilen katılıyorlar.



Aslı Özok, Iconos Bbury,  Tuval Üzerine Yağlıboya, 2012



Ekin Onat, “Hayal Ağacım”, Duvar üzerine Fotoğraf Enstalasyon, 2012


"Zamanın Yüzü" konsepti ile gerçekleşen bienalde Aslı Özok resim, Burcu Orhon fotoğraf, Deniz Pireci seramik heykel, Ekin Onat von Merhart, Leyla Emadi ve Pemra Aksoy'da enstalasyonları ile Bakülü sanatseverlerin karşısına çıkıyorlar.



Leyla Emadi, Grift, Duralit Üzerine Yün Boncuk Elyaf Enstalasyon, 2012



Pemra Aksoy, “Ben de Onlardan Biriyim”, Duvar Üzerine Fotoğraf Enstalasyon, Değişken Boyut, 2012



Deniz Pireci, “Gelenek Bebekleri”, Porselen tespih, Değişken Boyut 2012



Burcu Orhon, “İlerlemenin içindeki Sessiz Kaos”, Dijital Fotoğraf, 2012


Sergilenen eserlerin yanı sıra bienalin Türkiye küratörü olarak ben de açılıştan 1 gün sonra genel olarak Çağdaş Türk Sanatı ile ilgili konferans verip, yeni projelerle ilgili görüşmelerde bulunarak, Bakü'den ayrıldım.



Türkiye Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun ve sanatçılar beraber..


Yazı: Denizhan Özer - Fotoğraflar: Pemra Aksoy
 



Diğer Yazıları

En Çok Okunanlar