Antalya'da Sanat Rüzgarı: Kaleiçi Old Town Festivali kapsamında 5. Açık Hava Sanat Alanı

ArtNews

bir yıl önce

Antalya - Muratpaşa Belediyesi tarafından bu yıl yedinci kez düzenlenen olan Kaleiçi Old Town Festivali kapsamında beş yıldır Ebru Nalan Sülün’ün küratörlüğünde/koordinatörlüğünde gerçekleşmeye devam eden “5. Açık Hava Sanat Alanı/ 5 th Open Air Art Space” bu yıl merceğini “Oksitosin Tıp ve Sanat Platformu” na yönlendirdi. Sanat ve Tıp Tarihi alanlarında akademik çalışmalarını yürüten iki isim olan Doç.Dr.Ebru Nalan SÜLÜN ve Prof.Dr. Elif VATANOĞLU LUTZ disiplinlerarası bir birliktelik ve çalışma disiplini geliştirerek “Oksitosin Tıp ve Sanat Platformu” nun öğrettiklerini ve tartıştıklarını kamusal alanda izleyenlere sundu. Bu kapsamda; teorik bağlamda da konuyu çok boyutlu olarak tartışmaya açmak amacıyla sanat çalışmalarına paralel workshop ve “Kök Tartışma Alanı” da gerçekleşti.

Ayça Ceylan

Kamusal alanda ve The Soul’da Ateş Alpar, Ayça Ceylan, Aysun Bolten, Canan, Çağrı Saray, Eser Epözdemir, Ferhat Özgür, Mehmet Çimen, Mürsel Argunağa, Nezaket Ekici, Nurdan Aydınoğlu, Serina Haratoka Tara ve Silvia Bener eserleri ile izleyenler ile buluştu. 

Ferhat Özgür

Ayrıca, “5. Açık Hava Sanat Alanı/ 5 th Open Air Art Space” de Serina Haratoka Tara, Gülben Aykaç workshop uygulamaları ve söyleşilerle, Prof.Dr. Elif Vatanoğlu, Silvia Bener, Selçuk Çelik, Ahmet Ergenç, Prof.Dr. Altınay Perendeci, Ayça Ceylan, Prof.Dr. Tuncay Neyişçi disiplinlerarası içeriklerde konferanslar ile yer aldı. 

Mehmet Çimen

Mürsel Argunağa

İnsan bedeninin bilimsel formülü, içinde barındırdığı büyülü mekanizma; tüm bilimsel keşiflerin olağanlığına rağmen çözülmeye ve öğrenilmeye devam ediyor. Bedenin içinde barındırdığı “oksitosin” hormonu özelinde “5. Açık Hava Sanat Alanı/ 5 th Open Air Art Space” de bu yıl, insan bedenini çevreleyen doğa elementleri, paydası ve bu elementlerin yaşadığımız dünyada evrimi, ruh durumlarının değişkenlik faktörleri, insanın merkeze alındığı ama aynı zamanda insanı çevreleyen değerlerin, elementlerin de mercek altına alındığı bir söylev içerisinde ve çok mecralı bir perspektif ile sanatı sokağa taşımayı amaçladı.

Nezahat Ekici

Bu yıl work shoplar, konferanslar eşliğinde hep birlikte deneyimler ve teorik tartışma alanları ile gelişecek disiplinlerarası bir keşif süreci ile “KÖK/ THE ROOT” Antalya-Kaleiçi sokaklarında oldu. 

Silvia Bener

Ebru Nalan Sülün, “Açık Hava Sanat Alanı/ Open Air Art Space” projesi ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) tarafından her yıl verilen “Kente Önem Katanlar” ödülünün 2020 yılındaki “Kültür-Sanat” alanındaki ödülünü almaya hak kazanmıştır..."  En Çok Okunanlar