Gerçek Aşk Hikayelerinin İlham Verdiği Sanat Eserlerini Görmeye Hazır Mısınız? | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

2 yıl önce

Dünyanın en önemli sanatçılarının eserlerine aşklarının ilham verdiğini biliyor muydunuz? Örneğin bilmeden incelediğiniz bir sanat eserinin arkasında büyük bir aşk hikayesi çıkabilir. Aşk zamansız ve evrenseldir, tıpkı sanat eserleri gibi. Aşk kimi tarihi hikayelerin sınırlarını aşıp herkesin ilham kaynağı olmuş, kimi kavuşamayıp aşkını bir ömür saklamış, kimi kavuşup dünyanın en mutlu çiftleri arasına adını yazdırmış. Ama hepsi birbirinden başarılı sanatçılar sayesinde ölümsüzleşmiş. Romeo ve Juliet, Adem ile Havva ve Rodin ve Camille en unutulmayanlar arasında yer alıyor. Öyle ki yılın en romantik günü yaklaşıyor. Sevgililer gününe özel bir hediye arayışındaysanız eğer sizi Türkiye’yi dünyaca ünlü dekorasyon markalarının tasarım ürünleri ile buluşturan İbrahim Güler Design Studio ile tanıştırmak istiyorum. 

 

Hermes

Burada birbirinden özel yüzde yüz el yapımı heykeller, seramikler ve tablolar bulabileceğiniz sıra dışı sanat eseri alternatifleri yer alıyor. Bunun yanı sıra aralarında çok değerli sanatçılar var. Devrim Erbil’in İstanbul’u anlatan mavi tablosu, Sema Tahincioğlu’nun ilham veren artistik tabloları, İspanyol sanatçı A. Anglada imzalı aşkı ve tutkuyu simgeleyen yüzde yüz el yapımı heykelleri, ünlü İtalyan seramik markası Rebirth’un klasik şekilleri çağdaş bir yaratıcılıkla yeniden yorumlayan tasarım ürünleri ve daha nicelerini bulabileceğiniz sanat eserleri var.

 

İbrahim Güler 

İbrahim Güler ile Design Studio ve gelecek projeleri hakkında konuştuk işte o detaylar…

1.İlham verici sanat yolculuğunuzu sizden dinleyebilir miyiz?

Benim sanat yolculuğum her zaman için iş hayatı ile birlikte giden bir yolculuk oldu. Bu sebeple ikisini birbirinden ayırarak anlatmam mümkün değil. Her ikisi de beni ayrı ayrı besledi ve bugünlere getirdi diyebiliriz. 

Babamın uzun yıllar kuyumculuk, saat ve gözlük sektöründe çalışmasından dolayı çocukluk yıllarım Kapalı Çarşı ve Bakırköy'de geçti. İlk ticari tecrübelerimi baba mesleğimde edindim ancak sanata ilgim tüm gençlik dönemim boyunca sürdü. Bu sebeple de üniversitede Güzel Sanatlar Fakültesi tercih ettim. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü'nden mezun oldum. Okul sonrası, aile şirketlerimizin bir diğer kolu olan NORA YAPI'da Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatına atıldım. Her ne kadar inşaat sektörü ve ticari alanda pek çok deneyim edinsem de mimariye ve tasarıma olan düşkünlüğüm hep devam etti. Tüm bu süre zarfında, bir yandan aktif olarak çalışırken bir yandan da kendi tasarımım olan parçalar üzerinde çalıştım. Sadece iç mimari hizmeti veren bir yer değil, tasarım, dekorasyon, kafe konseptiyle birlikte çok yönlü ve tüm ihtiyaçlara bir arada çözüm üretebilecek bir iş modeli arzusundaydım. Türkiye’yi dünyaca ünlü markaların tasarım ürünlerini tüketici ile buluşturmak ve fark yaratacak mimari işlere imza atmak hedefi ile beraber bugüne kadar iş hayatımda edindiğim tüm deneyimler, beni Türkiye’de olmayan bu özel konsept girişimi yaratmaya doğru götürdü. 2021 yılında İbrahim Güler Design Studio’yu hayata geçirdim. İbrahim Güler Design Studio’da, dünyaca ünlü lüks markaların ürünleri ile tasarım, mimari ve kafe hizmetini tek bir çatı altında toplayan, tüm ihtiyaçlara bir arada çözüm üretebilen bir iş modeli ile hizmet veriyoruz.

Simla Tarım

2.Dünyaca ünlü dekorasyon markalarıyla çalışmak size nasıl hissettiriyor? 

Hedeflediğimiz noktada olduğumuzu hissettiriyor.  Türkiye’yi dünyaca ünlü markaların tasarım ürünlerini tüketici ile buluşturmak ve fark yaratacak mimari işlere imza atmak üzere yola çıkmıştık. Bu anlamda ekip olarak, hedeflerimizi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak tabii ki hedeflerimiz bu kadarla kalmıyor.  Her geçen gün yeni markaları bünyemize katarken, daha iyi ve daha farklı neler yapabiliriz diye düşünmeye, planlar yapmaya devam ediyoruz.  

İGDS Özel Tasarım

3. Design Store için eser seçerken en çok nelere dikkat ediyorsunuz? Hangi markalar ve sanatçılar bünyenizde yer alıyor? 

Mağazamızda, Christian Dior, Roberto Cavalli, Missoni Home, Pip Studio, Lladro, Baci Milano, MacKenzie Childs, Versace, Lamart, Chiara Alessi, Smeg, A. Anglada, Tom, Madder Rugs, Nobilis, Rivadossi, Fabricut gibi dünyaca ünlü dekorasyon markalarının ürünlerini sergiliyoruz. Değerli ressamlara ait tablolarla birlikte, imzalı özel tasarım ürünleri de mağazamızda bulmak mümkün.  Tüm bu markaları ve ürünleri seçerken öncelikle her yerde olmayan, özel parçalar olmasına dikkat ediyoruz. Her zaman için tercihimiz tasarım ürünlerden yana. Bir diğer seçim unsurumuz ise kalite. Kalitesine güvenmediğimiz hiçbir ürünü mağazamızda sergilemiyoruz.

 

5. Mağazanızda yüzde yüz el yapımı ve sadece Türkiye de 1 adet olan ürünlere de yer verdiğinizi duyduk. Onlardan biraz bahsedebilir misiniz? 

Evet, Türkiye’de sadece İbrahim Güler Design Studio’da görebileceğiniz ürünlerimiz var. Örneğin Smeg ve moda devi Dolce&Gabbana iş birliği ile dünyada sadece 100 adet üretilen ‘Smeg X Dolce Gabbana Retro’ buzdolabı bunlardan biri. Yine yüzde yüz el işçiliği ile diş budak ağacından yapılan Langırt Oyun Masası ile birlikte sele ve deri çantasına kadar el dövmesi olarak yapılan, yüzde yüz el yapımı ve kendi tasarımımız olan çevre dostu elektrikli bisiklet bu ürünler arasında yer alıyor. 

 

Smeg X Dolce Gabbana

6. Mağazanızda Hermes’in eşsiz tablolarının yer aldığını duyduk. Onlardan biraz bahsedebilir misiniz?

İbrahim Güler Design Studio olarak, bazı markaların ürünlerini kendi tasarımlarımıza entegre ederek bambaşka tasarımlar elde ediyoruz. Hermes da bunlardan biri. Dünyaca ünlü Hermes markasına ait özel tasarım bir şalı uyarlayarak, tablo haline getirdik ve mağazamızda sergiliyoruz. Bu kapsamda müşterilerimizin taleplerine göre, kişiye özel tasarımlar da hazırlıyoruz. 

 

Hermes 

7. Sanat eseri seçerken özellikle tercih ettiğiniz renkler var mı? Varsa nelerdir?

Bir sanat eserinin renklerinden ziyade özgün ve yaratıcı olması bizim için kıymetli. Sanatın her türlüsünde her şey hayal etmekle başlar.  Bu hayal, bazen anlık bir düşünceden, anlık bir görüntüden ya da bir renkten doğabilir. Bazen de doğanın kendisi ilham olur. Tasarım sanatçının hayalinde şekillenerek,  maddeye dökülür ve bir sanat eserine dönüşür. Bu sebeple bizim için tasarım esastır. Ancak yine de sanat eseri seçerken mağazamızdaki diğer tüm ürünlerle uyumlu bir seçim yapmaya gayret ediyor ve trendleri yakından takip etmeye özen gösteriyoruz.

İGDS Özel Tasarım

8. En büyük hayalinizi çok merak ediyoruz. Biraz bahsedebilir misiniz?

Daha önce de bahsettiğim gibi uzun yıllar inşaat sektöründe çalıştım ancak bu süre boyunca mimariye ve tasarıma olan düşkünlüğüm hep devam etti. Üniversitede aldığım eğitim olan iç mimarlık alanında, sanat ve tasarımla dolu bir konsept proje arayışındaydım ve bu arayış beni İbrahim Güler Design Studio’ya götürdü. Dünyaca ünlü markaların tasarım ürünlerini tüketici ile buluşturmak ve fark yaratacak mimari işlere imza atmak hedefiyle yola çıktım ve Türkiye’de olmayan bir konsepti yarattım. Bu anlamda aslında hayalimi gerçekleştirdim. Ancak hayallerimizin sınırı yok. Ben de sınırları zorlamayı seven ve her zaman daha iyinin peşinde olan yapıda bir insanım. Bu sebeple belki de en büyük hayalim, İbrahim Güler Design Studio’nun tüm dünyada bilinen ve aranan bir marka haline gelmesi diyebilirim. 

  

İGDS Özel Tasarım

9. Gelecek projeleriniz hakkında bizi ne gibi sürprizler bekliyor?

Biz İbrahim Güler Design Studio olarak “Sizin Yerinize Hayal Edip Gerçekleştirelim” diyoruz. Bu anlamda hayalimiz aslında bizden hizmet alanları, hayallerinin de ötesinde tasarımlarla buluşturmak. Bizim için başarı, içinde güvenle oturulabilen çağdaş ve şık yaşam alanları inşa ederek, hayatlara pozitif değerler katmaktır.  Aynı zamanda fark yaratan tasarımlarımızla, markamızı geleceğe taşıyabilmek istiyoruz. Şube sayılarımızı artırarak, daha çok insanla İbrahim Güler Design Studio’yu buluşturmak arzusundayız. Şu an için Bağdat Caddesi’ne çok yakın bir noktada Göztepe’de bulunan mağazamızda hizmet veriyoruz. Ancak önümüzdeki dönemde Türkiye’de şube sayımızı artırmak hedefindeyiz. İlk etapta İstanbul Avrupa yakasında var olmak arzusundayız.  Önümüzdeki 5 yılda ise, 3 yeni mağaza açarak büyümeyi planlıyoruz.

Bunun dışında çok yakında mağazamızda sadece sanat eserlerine yer vermekle kalmayacak, çeşitli sergiler de düzenleyeceğiz. Sanata kaktı sağlamak adına yapacağımız etkinliklerimiz olacak. Konu ile ilgili pek çok sanatçıyla görüşmeler yapıyoruz.  İbrahim Güler Design Studio’yu sanat anlamında da aranan bir merkez haline getirmek istiyoruz. 

Gelecek projelerimiz arasında, şu an için görüşmeleri devam eden lüks villa projeleri, Güney oteli ve ofis/ konut projelerimiz bulunuyor. Henüz Türkiye pazarında yer almayan dünyaca ünlü 4-5 farklı ev aksesuarı ve obje markaları ile de anlaşma halindeyiz. Ayrıca yine dünyaca ünlü İsviçre çikolatası markasını da bünyemize katmak üzere çalışmalarımız devam ediyor.

Sema Tahincioğlu

10. Mağazanızdaki ürünler Türkiye’nin sayılı kişilerinin koleksiyonunda yer alıyor. Ne mutlu ki aralarında çok değerli isimler yer alıyor. Bu önemli kişilerle çalışmak size nasıl hissettiriyor? 

Sanatla iç içe olmaktan her zaman büyük mutluluk duydum şimdi ise bu mutluluğa gurur da eklendi. Çünkü mağazamızda yerli ve yabancı pek çok değerli sanatçının eserlerine yer veriyoruz. Sergilediğimiz eserler arasında, Devrim Erbil, Sema Tahincioğlu, Cenk Yüksel gibi sanatçıların 50’ye yakın eseri bulunuyor. Bu çok değerli sanatçılarla birlikte çalışıyor, onlara ve sanatlarına katkı sağlayabiliyor olmak benim için inanılmaz kıymetli.

 

Yazı ve Fotoğraflar: Fulden KarayelEn Çok Okunanlar