5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Art Basel Miami Beach 2017 | Sanatın Kalbi Miami’de Attı | Yazan İnci Aksoy

İnci Aksoy

6 yıl önce


Ugo Rondinone, White Mountain

Art Basel Miami Beach 2017, 16. kez 6-9 Aralık tarihleri arasında kapılarını Convention Center’da sanatseverlere açtı.

Yoğun ilginin olduğu fuara, 32 ülkeden 268 galeri katıldı. Yüzlerce önemli sanatçı ve toplam 3,5 milyar dolarlık sanat yapıtı koleksiyonerler ve sanatseverlerle buluştu.Chuck Close'un kızını yaptığı eseri ve kendisi

5 gün boyunca 82 bin kişinin ziyaret ettiği fuar açılışının ilk 15 dakikasında dünyanın önemli koleksiyonerleri tarafından yapıtlar yüksek fiyatlara kapışıldı. İlk sıralarda 12 milyon dolarla Amerikalı sanatçı Roy Lichtenstein’ın satışı, 7 milyon dolarla Lee Krasner '’Sun women’' adlı yapıtıyla, sanatçı Mark Bradford 3 milyon dolar ve Ugo Rondinone 1,5 milyon dolarla satılan yapıtları yer aldı. Sanat ekonomisi de her yıl Miami'de katlanarak büyüyor.
Bir hafta boyunca sanatla yatıp, sanatla kalkılıyor. Dünyanın dört bir tarafından gelen koleksiyonerler ve sanat insanlarının ekonomiye katkısı büyük. Hiçbir otel ve restaurantlarda yer bulmak mümkün değildi.
Sarah Lucas, Panoramadrama, 2011

İlginç giyimli insanlar, fuarın ilgi odağı oldular.Tobias Rehberger, Herşey Kadınlar İçin, 2016, neon

Konuşmacılar: Füsun Eczacıbaşı, Pamela Joyner ve moderatör Mark Rappolt ile collector talk. Fuarın en ilgi çeken bölümlerinden biri de conversations bölümüydü. Konuşmacılar koleksiyonlarını ve kurumlarını anlattılar. Keyifli konuşmayı ilgiyle dinledik.Urs Fischer, Adam 2014

Art Basel Miami Beach fuarına paralel olarak, 19 sanat fuarı da aynı hafta içinde açılıyor. Art Basel Miami Beach, Art Miami, Desing Miami, Scope, Untitled, Aqua Miami en ilgi gören fuarlardan! Bu yıl da maalesef Art Basel Miami’de hiçbir Türk Galeri yoktu.Barış CihanoğluNevin Aladağ, Social Fabric, 2017

Art Basel Miami Beach'te tek Türk sanatçı Nevin Aladağ'dı.
Scope’ ta ise, tek Türk galerisi Galeri Binyıl’dı. Untitled’da iki Türk galerisi Gallery Zilberman ve Galerist vardı. Art Miami’de tek Türk galerisi Maide & Emre Kurttepeli’nin NewYork’ta bulunan C24 galerisiydi. Türk sanatçılardan da gözüme çarpanlar yabancı bir galeride Pınar Dupre, Emre Yusufi ve Recep Batuk oldu. Galeri Binyıl’da Tijen Şikar, Deniz Orkuş, Barış Cihanoğlu, Şela Mistriel ve C24’ te de Seçkin Pirim’in yapıtları yer alıyordu. Design Miami’de Sevan Bıcakçı’nın sanat eseri mücevherleri görülmeye değerdi.

Aqua Miami'de tek Türk galerisi, Galeri Selvin'di. Selvin Gafuroğlu tarafından 33 yıldır sanaseverlerle, önemli sergilerle buluşturan Galeri Selvin, fuara altı Türk sanatçı ile katıldı. Sanatçıları arasında Naz Can, Uğural Gafuroğlu, Yücel Kale, Mahmut Karatoprak, Bihrat Mavitan, Neveser Özenbaş, Zerrin Tekindor, Nejdet Vergili ve Akın Yıldırım bulunuyordu. Ayrıca Nejdet Vergili, Zerrin Tekindor ve Mahmut Karatoprak'ın eserleri satılmıştı.


[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2017/12/25/3459.mp4
Akın Yıldırım'ın at heykeliJohn Giorno ''Dial a Poem''

Bu yıl, Miami’deki yenilikler arasında restorasyonu tamamlanan The Bass’ Müzesi.  The Institute of Contemporary Art ‘ın (ICA Miami) Design District merkezindeki yeni binasının tamamlanması ile şehrin kültürel dokusuna katkıları da görmek mümkündü. İCA Miami de, görülmeye değer çağdas sanatın yeni adresi olacak!

The Bass müzesinin en ilgi çeken sergisi Ugo Rondinone'nin Good Evening Beautiful Blue.

George Segal'İn heykellleri İCA'nın bahçesinde.

Art Miami'de Survivol Of Serena, sanatçı Carole Feuerman'ın yüzücüleri.Amerikalı sanatçı Chuck Close ve ben

 
Fuarın en güzel taraflarından biri dünyanın en tanınmış ve sevdiğiniz sanatçıları ile karşılaşmak oluyor.
Frank Benson, The Rubell Family Collection

Fuarların yanı sıra, özel koleksiyonların çok önemli yeri var. Müzelerin haricinde mutlaka gezilmesi gereken Margulies Collection, The Rubell Family Collection, De la Cruz Contemporary Art Space, CiFO, Juan Carlos Maldonado Art Collection ve özel müze olan Perez Müzesi yer alıyor.

Art Miami'de her an karşınıza çıkan ilginç performanslar.Mark Jenkins

Venedik Bienali'nde akıllarda kalan el heykelinden sonra, Lorenzo Quin'in nükleer tehlikesine dikkat çeken dev heykeli Miami'de yerini aldı.

Contemporary İstanbul, Akbank’la müşterek verdikleri davetle, yabancı koleksiyonerlere İstanbul'un çok güzel tanıtımını yaptı. Yabancı galerileri de Eylül ayı içinde olacak Contemporary sanat fuarı icin İstanbu'a davet etti. Türkiye'nin tanıtımı için önemli bir adım atılmış oldu!

Bir Miami sanat fuarı daha bitti, gelecek seneye Art Basel Miami Beach 6-9 Aralık tarihleri arasında! İlginenler, ajandanıza not alın.


Yazı: İnci Aksoy
Fotoğraflar: Kerim AksoyEn Çok Okunanlar