5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Art Basel Miami-Sanat Her Yerde, Herkes İçin Yazan:İnci Aksoy

İnci Aksoy

11 yıl önce
Elaine Sturrtevant 1969 Cut-Out Fotoğraf ve led.. Fuarın ilgi çeken eserlerindendi.


Art Basel Miami Beach 11.yılında, 6-9 Aralık tarihleri arasında muhteşem bir açılışla başladı. Dünyanın dört bir tarafından gelen 200 den fazla galeri 2.000 den fazla artist Convention Center'da yerini aldı.Rampa Galeri, Nevin Aladağ' ın halıları


Bu yıl ki Art Basel Miami'de olan, Rampa ve NON iki Türk galerisiydi. Rampa, fuara 3 Türk sanatçısıyla katılmıştı. Nevin Aladağ, Güçlü Öztekin ve Nilbar Güreş. NON Galeri ise tek sanatçı Aslı Çavuşoğlu’nun eserleri ile yer alıyordu. Taner Ceylan, yabancı galerilerin arasında önemli bir yeri olan Paul Kasmin tarafından temsil edilen tek Türk sanatçıydı ve eseri gerçekten her zamanki gibi çok çarpıcı ve ilgi odağıydı. Art Miami fuarında Leila Heller Galeri’de 2 Türk sanatçı Kezban Arca Batıbeki ve Gülay Semercioğlu da  vardı. Türk sanatçılarını dünya platformunda görmek mutluluk verici.Taner Ceylan (Esma Sultan) - 2012.. Görür görmez sizi alan resim, fiyatı 200.000 $Fransa'nın en önemli sanatçılarından Bertrand Lavier ' nin Le Grands Transparents isimli, 1990 tarihli eseri.Freeman..Lowe Jonah..Justin 1975-1976 Advence of the Jungle 1912Kimsooja (light box fotoğraf)1957 NY doğumlu, Koreli sanatçı birçok müzede eserlerine rastlıyorsunuz.


Her yıl Miami’ de fuar sayısı artıyor. Art Basel Miami Beach, Art Miami,Desingn Miami, Nada, Pulse, Untitled bu ana fuarların dışında 17 uydu fuar var.Tony Oursler, 1957 doğumlu Amerikalı sanatçı NY' da yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda TÜrkiye' de fuarda, Türk Koleksiyonerler tarafından eserleri çok ilgi görmüştü.Tom Wesselmann, Amerika'nın en önemli Pop Art sanatçısı 2004 yılında hayata veda etti, eserleri çok önemli koleksiyonerler ve müzelerde.


Benim beğendiklerim ve genç sanatçıların keşfedildiği Scope, Art Asia , Dot Art Fair, Art Afrika yani bu yıl aynı anda 23 fuar oluyor tabi bu fuarların yanı sıra 54 çok büyük geceyarılarına  kadar süren sergi açılışları ,çok önemli özel koleksiyonlar  De la Cruz,Rubell Family Collection,The Margulies Collection gibi 7 önemli koleksiyon zaten hepsi müze gibi, tabi bu arada ziyaret edilecek 9 önemli müze  Bass  müzesi,Miami art müzesi World Erotic Art müzesi bile var.Eva ve Adale yıllardır hiçbir Art Basel' i kaçırmazlar. Çılgın kıyafetlerle halkın ilgi odağı olurlar.Dinlenme anıBu resimdeki performans sanatçısı hiç hareket etmeden bu şekilde saatlerce kaldıJustin Lieberman (Colleen -  2012) Fotoğraf makinalarından yapılmış enstalasyon.. 1997 doğumlu sanatçının her eseri çok ilginç.Gimhongsok (b. 1964) Bearlike construction 2012 (Bronze) Kore' nin önemli sanatçılarından biri.Jon Pylypchuk (I Won't Give Up on You - 2012)
1972 doğumlu, Kanadalı sanatçı Los Angeles' te çalışmalarını sürdürüyor.


Elimize verilen listede bir de sanat alanları ve sanatçıların atölyeleri bulunuyor. Bütün bu gezileri yapmak çok kısa sürede mümkün olmuyor tabi. 1 hafta boyunca sanatla yatıp sanatla uyanıyorsunuz. Sanata doyuyor musunuz? Hayır! Sanat bağımlısı oluyorsunuz. Hep sanat, hep sanat olsun hayatımızda duygusuna kapılıp, bir dahaki seneye yeniden gelmek üzere deyip Miami' den ayrılıyorsunuz.Katsura Funakoshi, Words Like a Tower, 2012.
Japon Heykeltraş 1951 doğumlu bütün eserleri çok ilginç.


Yazı ve Fotoğraflar: İnci AksoyEn Çok Okunanlar