5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Art Basel Miami'nin Ardından

İnci Aksoy

12 yıl önce

Bu yıl 10. yılını kutlayan, dünyanın en önemli ve prestijli sanat fuarı Art Basel Miami Beach 6-9 Aralık tarihleri arasında Miami’ de dünyanın dört bir tarafından gelen galerilere ve sanatçılara ev sahipliği yaptı.  


Miami sokakları çılgın insanlarla doluydu.


Fuar alanı içinde yapılan bahçede sanatseverler dinleniyor. 

Brezilya'lı sanatçı Paulo Nazareth'inin enstalasyonu Convention Center'in en ilgi çeken standlarından biriydi. Muzların hepsi gerçek!


Anish Kapoor'un meşhur aynaları

Daniel Cherbuin'ın eseri, Obama Oval ofisinde resim yapılırken izliyor.

250’nin üzerinde galerinin sanatseverlerle buluştuğu fuar, birbirinden farklı bölümlerle geniş  bir yelpazede çağdaş sanat seçkisi sundu. 2000’den fazla sanatçının işlerini görme fırsatını sunan fuara Amerika, Kanada, Avrupa, Latin Amerika ve Asya’dan uluslararası galeriler yer aldı.  


Carole Feuerman'in 'Yoga Yapan Kadın' isimli balmumu heykeli


Will Kurtz'un 'The Bag Lady' isimli eseri. Gerçeğinden ayırmanız nerdeyse imkansız.

Teresita Fernandez
Landscape panaromic mirror 2011

Javier Tellez 1969 doğumlu Venezuella’lı sanatçı
“Kitap okuyan tilki”


Felandus Thames'den Fırçaların üzerinde yazılar, 2011

Yang Mian'ın ilgi gören heykellerinden biri.

Patricia Pincinini'nin eseri. (Sanatçı geçtiğimiz aylarda ARTER'de muhteşem bir sergi yapmıştı. Kendisiyle yaptığımız röportajı izlemek için TIK layın! https://www.arttv.com.tr/sergiler/diger/beni-bagrina-bas-patricia-piccinini )

Romero Fudyma'nın eseri

 Sanatın kalbi 6 gün boyunca, yaklaşık 5.000 Türk’ün de yaşadığı Miami’ de attı. Dünyanın en önemli koleksiyonerleri ve sanatseverleri bu fuarda buluştu. Art Basel, Convention Center’ ın yanı sıra, 14 paralel fuar daha vardı.

Bunlardan Art Miami, Art Now, Design Miami, Pulse, Red Dot, Scope, Verge Art Fair Miami sanatseverlerin akın akın ziyaret ettiği diğer fuarlardı. Buralarda daha çok çağdaş genç sanatçılar yer alıyordu.  

1929 doğumlu dünyaca ünlü Japon sanatçı Yayoi Kusama"nın 'Satranç Oyunu'


Videoartlar böyle izleniyor.

Art Miami’ deki eserler benim Convention Centre’ da ki eserlerden daha çok ilgimi geçti. Konuştuğum sanat eleştirmenleri de benimle hemfikirdi.  Miami Art Fuarında gezerken, burada sanat eserlerinin üzerinde kırmızı noktalara daha çok rastlanıyordu.  

Sanat dergilerine ayrılan bölüm 

Cyrille Andre
“Migration” 2010

Koleksiyonların yanı sıra müzeler; Bass Muzesi, Boca Raton Museum of Art, Patricia & Philip Sanat Müzesi, Miami Art Museum, MOCA ve hatta çocuklar için bile müze var (Miami Children’s Museum) dünyanın birçok ülkesinden gelen ziyaretçi akınına uğradı.

Robert St. Croix'un Rene Magritte'e gönderme yaptığı eseri.

Cristian Dior'un  Alman sanatçı Anselm Reyle ile çalışmaları önünde. 
Design Miami 'de Fendi'nin Vip Salonu'nda Mudo'yla yorgunluk giderirken.

Sanatla geçen dolu dolu bir haftadan sonra, Art Basel Miami Beach 6-9 Aralık 2012’de yeniden buluşmak üzere Miami’den ayrıldık.


Yazan: İnci AksoyEn Çok Okunanlar