Çin, Çağdaş Sanat Piyasasının En Güçlü Oyuncusu | Yazan Özlem Avcıoğlu

Özlem Avcıoğlu

9 yıl öncePace Gallery / Pekin

Dünya müzelerinde galerilerinde  büyük ilgiyle karşılanıyor, koleksiyonlara, müzayedelere  giriyor ve piyasada milyon dolarlık fiyatlara ulaşıyor.  Çinli sanatçıların özellikle Mao dönemi sonrası, özgürlük elde etme arzuları, kendilerini ifade biçimleri günümüz Çin'in avangart sanatını doğurdu. Mao’nun da bir figür olarak bolca kullanıldığı, resim, enstelasyon ve heykeller dev boyutları ile çok etkileyici.Çağdaş Çin sanatından bahsediyorsak, Pekin ülkenin en önemli şehri. Havalalanı ile şehir arasında bulunan Dashazi olarak da adlandırılan 798 Art Zone, Çin’i 21. yüzyılda dünyanın en önemlilieri arasına taşıyacak olanların işlerini, eserlerini ve sanata verilen desteğin görülebileceği müthiş bir sanat mekkesi. Pekin’in dünyaya fark attığı ve atacağı en önemli bölge.


Yue Min Jun - Today Art Museum

798 Art Zone çok başarılı bir dönüşüm projesi aynı zamanda… 1950’lerde Doğu Almanlar’ın inşa ettiği, 640.000 metrekareyi kapsayan komünist dönem gizli silah fabrikaları. Bölgeyi tamamen yıkıp yerine gökdelenler yapmak isteyen belediyenin burayı boşaltması ile 1984-93 yılları arasında Summer Palace civarında yıkık dökük binaları atölye yapan sanatçıların yeni bir yer arayışı aynı zamana rastlıyor. Müze başkanları, akademilerin dekanları, sanatçılar ve halk belediyeye karşı çıkarak bu bölgenin sanata ayrılması gerektiği konusunda ikna ediyorlar ve 2000 yılı itibari ile buraya yerleşmeye başlıyorlar.


Yue Min Jun ve ben - Today Art MuseumEski fabrika binalarının dev boyutlu, yüksek tavanlı binalarından yararlanan 798’in yeni sahibi çağdaş sanat. Sokaklar; galeriler, müzeler, kafeler, lokantalar, Çinli yerli tasarımcıların giysi ve ürünlerinin  satıldığı dükkan ve kitapçılarla dolu.


M Home - Living in Space RedStar sergisi UCCA

Bu bölgenin en önemli oyuncusu Ullens Center for Contemporary Art kısaca UCCA. Guy and Myriam Ullens tarafından 2007 yılında kurulan UCCA dev bir Bauhaus binasının içinde yer alıyor ve sadece Çin değil dünyanın en ünlü sanatçılarının sergi ve enstelasyonlarına ev sahipliği yapıyor.


M Home - Living in Space RedStar sergisi UCCA

Asia Art Center, Pace Beijing, White Box, Long March Space, sadece Çinli değil, Uzakdoğunun her yerinden işlerin sergilendiği önemli galeriler.


Li Liao


Li Chen - Ordinary People - Asia Art Center


Laurie Simmons - UCCA

Pekin’de başka ziyaret edilmesi gereken yer Today Art Museum 2002 yılında Çin çağdaş sanatını desteklemek üzere devletten bağımsız olarak Zhang Baoquan tarafından kurulan özel bir girişim. Çinli mimar Wang Hui tarafından tasarlanan binalar şehrin mekezine yakın Pingguo Community’de. Müzenin önünde yer alan gülen adam esereri ile ünlü Yue Minjun un bronz dev heykelleri ilk bakışta tüm ilgiyi topluyor.
Yazı ve fotoğraflar: Özlem AvcıoğluEn Çok Okunanlar