Contemporary Istanbul 14. Edisyonu İçin Gün Sayıyor! | ARTtvNews

ArtNews

4 yıl önce

Bölgenin uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul 14. edisyonu için gün sayıyor. 13 yıldır Akbank’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen Contemporary Istanbul, 12‐15 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Rumeli Salonu’nda sanatseverlere ev sahipliği yapacak.

6 Eylül tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Bülent Kahraman ve bu sene fuarın Artistik Diretörlüğünü üstelenen Fransız sanat araştırmacısı Anissa Touati toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi.


Ali Güreli ve Suzan Sabancı Dinçer

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli “Contemporary Istanbul 14 yaşına geldi… Dünyada 21. Sanat fuarı olarak yaşamına 2006 yılında başlayan Contemporary Istanbul, bugün 300’den fazla fuarın içinde yoluna her yıl güçlenerek, değişerek ve bütün zorluklara rağmen başarı ile devam ediyor. Bu geçen 14 yılda hemen her an yanı başımızda olan ve zor yılları aşmamızda destek olan ana sponsorumuz Akbank’a ve değerli Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’e teşekkür ediyorum.'' sözlerini basın toplantısında dile getirdi.

Bu yıl fuarda, 22 ülkeden 75 çağdaş sanat galerisi, 510 sanatçı ve 1400’ün üzerinde eser yer alacak. Fuarın artistik direktörlüğünü Fransız küratör ve sanat araştırmacısı Anissa Touati üstleniyor.


Anissa Touati

Contemporary Istanbul Artistik Direktörü Anissa Touati, Chalet Society’nin yardımcı yönetmeni sıfatıyla Meksika ile Fransa arasında mekik dokuyor. Touati, çağdaş Meksika sanatının Meksika ve Meksika dışında bilinirlik kazanarak gelişmesine yaptığı katkılarla tanınıyor. Anissa Touati bugüne kadar pek çok uluslararası serginin küratörlüğünü veya eş‐küratörlüğünü yaptı.


Hasan Bülent Kahraman

Bu yıl fuarla beraber gerçekleşecek özel projelerin başında Recent Acquistions/Son Edinimler sergisi geliyor. Recent Acquistions’da 41 yerli ve 1 yabancı davetli koleksiyoncunun son iki yılda koleksiyonlarına kattıkları eserler, Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde sergilenecek.


Plugin - Aykut Cömert - Halı

Contemporary Istanbul’un vazgeçilmez bir parçası haline gelen yeni medya bölümü Plugin’in 7. senesinde dijital sanatlar alanında üretimler yapan sanatçıların eserleri Esra Özkan küratörlüğünde ve Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda fuardaki yerini alıyor.


Plugin - Kerim Dündar - Fauna

Bunun yanı sıra Anissa Touati tarafından 9 sanatçının katılımı ile “Garden of Eden” adlı açık hava heykel parkı, sanatçı Waseem Ahmed ile küratör Alexandra Pace’nin katılacağı Misafir Sanatçı Programı, İstanbul'un kültür ve sanat dünyasını yabancı kurum ve sanat dünyası ile bir araya getirme amacıyla oluşturulmuş Istanbul Connection Program’ı ve bağımsız küratörler ve sanat platformlarını ağırlayan Sanat Platformları Bölümü bu yıl Contemporary Istanbul’un bu seneki oluşumunun yapı taşlarını oluşturmuştur.


Garden of Eden - Ebru Döşekçi - In the making process


Garden of Eden - Osman Dinç - Kara Selvi

CIF Dialogues konferans programında “Akdeniz Ufukları” teması işlenecek. Güney Fransa'daki ilk uluslararası sanat fuarı olan Art‐O‐Rama ile yapılan işbirliği kapsamında “Akdenizlilik Kavramı” konuşulacak. Konferans programı bu sene Delfina Foundation direktör yardımcısı Salma Tuqan tarafından belirlendi ve yönetildi.

Contemporary Istanbul, 12‐15 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Rumeli Salonu’nda görülebilir.

Hazırlayan: Özge KahramanEn Çok Okunanlar