Contemporary Istanbul 18. Edisyonu Etkinlik Programı Açıklandı

ArtNews

9 ay önce

Contemporary Istanbul, 27 Eylül Ön İzleme, 28 Eylül- 1 Ekim Genel Ziyaret tarihlerinde 22 ülkeden 67 çağdaş sanat galerisi ve 8 inisiyatifi ve müzenin temsil ettiği sanatçıların eserlerine Akbank ana partnerliğinde ev sahipliği yapıyor. Haliç'te yer alan Tersane Istanbul'un tarihi mimarisinde gerçekleşecek fuar 591 sanatçının 1537 eserini izleyicilerle buluşturacak.
Contemporary Istanbul, Türkiye'deki hızla yükselen kültür ve sanat ortamını, koleksiyonerler ve sanatseverlerle buluşturmak için fuara ilk kez katılacak 21 çağdaş sanat galerisini İstanbul'da ağırlıyor.

4710 Gallery, Tiflis; Arma Gallery, Madrid; Aspan Gallery, Almati; Bfm Art Center, Wuzhong City; Bogena Galerie, Saint Paul de Vence; Callirrhoë, Atina; Furiosa, Meksika; Ibi Art Gallery, Johannesburg; Inloco Gallery, Dubai; In The Gallery, Mayorka; Kalashnikovv Gallery, Johannesburg; Karpuchina Gallery, Prag; Lazy Mike Gallery, Riga; Maze Art Group, Tahran; Omelchenko Gallery, Moskova; Rıdvan Kuday Gallery, Diyarbakır; Sconci Gallery, Dubai; Sgr Galeria, Bogota; Sistema Gallery, Moskova; The Why Not Gallery, Tiflis; Yvonne Hohner Contemporary, Karlsruhe'den çağdaş sanat galerileri fuarda ilk kez yer alacak.
 Bu yıl Contemporary Istanbul 18. edisyonunda öne çıkan projeler:

1. CI Photo Focus
 
CI Photo Focus, güncel fotoğrafçılık pratiği ile sanatın iç içe geçtiği bir fuar bölümü olarak, sanatçıları, galerileri ve yayınları bir araya getirerek fotoğrafın bir sanat formu olarak taşıdığı önemi keşfetmeyi amaçlıyor. 8 ülkeden 22 sanatçının, 44 eserin katılacağı bu yeni bölümde ayrıca 2 konuşma programı yer alacak.
 
Simone Klein moderatörlüğünde Howard Greenberg, Susanne von Meiss, Tony Ventura ve Sarp Kerem Yavuz'un katılacağı Fotoğraf Piyasasının Geçmişi, Günü ve Geleceği konulu panelde fotoğraf sanatının sektörel tarihi, koleksiyon oluşturma kriterleri ve yaklaşımları, farklı dönemlere ait eserlerin koleksiyonlarda konumlandırılabilirliği, fotoğraf sanatının ve fotoğraf sanatı piyasasının geleceği gibi konularına odaklanırken; Katie White moderatörlüğünde Yoram Roth ve Koray Duman'ın katılacağı Sanat Kurumlarında Uyum: Kültürel ve Toplumsal Değişimin Yönetimi konulu panellere değinecek.
 
CI Photo Focus, Borusan Contemporary iş birliğiyle, fotoğraf alanında koleksiyon ve koruma pratiğinde önemli bir rol oynayan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu sanatçılarına ait örnekleri sunmak için Contemporary Istanbul'un 18. Edisyonunda ilk kez merkezi bir rol oynayacak. CI Photo Focus, çağdaş fotoğrafın, görsel üretim teknolojisinin gelişimi, değişen algıları ve görme biçimlerinin özünü yakalamak ve gücünü keşfetmek amacıyla kurulan öncü bir platform olacak.1. CI Photo Focus; Danışma Kurulu Üyeleri Ansen, Coşar Kulaksız, Kumru Eren, Leyla Ünsal, Sarp Kerem Yavuz, Tony Ventura, iş birliğinde gerçekleşmektedir.

Project Spotlight:
 
Contemporary Istanbul 18. edisyonunda Project Spotlight projesi ile fuar dünya genelinden çeşitli genç galerilere alan açıyor.  Özel olarak seçilen bu galeriler en yetenekli sanatçılarını sergileyecek. Project Spotlight galerileri: 4710 Gallery, Tiflis; Arma Gallery, Madrid; Callirrhoë, Atina; Furiosa, Meksika; Kalashnikovv, Johannesburg; Karpuchina Gallery, Prag; The Why Not Gallery, Tiflis. Uluslararası sanat dünyasının genç ve yeni galerilerine yer veren Contemporary Istanbul sanatçıları destekleme ve yeni sanatçıları bu proje kapsamında sanatseverler ile buluşturacak.
 
Solo Shows: 18. edisyonda, her sanatçının farklı vizyonuna ve tarzına özel bir bakış sunan ve bireysel anlatıları öne çıkaran 6 kişisel sergiye ev sahipliği yapılacak.
 
Anadolu'nun farklı şehirlerine yayılan çağdaş sanat inisiyatifleri Contemporary Istanbul'da
 
Ka Atölye, Ankara görsel kültür ve sanatsal düşünce alanında bilgi paylaşımı ve üretime olanak sağlayan Ka, yıl boyunca hem sağlam bir altyapıya sahip lens tabanlı çalışan sanatçılar hem de fotoğrafa yeni başlayanlar için olanaklar yaratmak üzere farklı disiplinlerden araçları ve bilgi kaynaklarını bir araya getiren çeşitli seviyelerde atölyelerin yanında, sergiler, söyleşiler, sunumlar, sanatçı konuşmaları, projeler ve etkinlikler düzenlemektedir.

18. Contemporary Istanbul insiyatif projesi kapsamında; Alix Marie, Antony Cairns, Asger Carlsen, Dafna Talmor, Hannah Hughnes, Ruth van Beek, Arda Asena, Cemil Batur Gökçeer, Görkem Ergün ve Irmak Canevi ile katılım sağlayacaktır.
 
NOKS Art Space, Istanbul, sanatçı ve akademisyen Elvan Ekren ve Volkan Kızıltunç tarafından 2017 yılında kurulmuş, Kadıköy, İstanbul'da yer alan ortak bir çalışma, üretim ve sergileme alanıdır. Bağımsız, kültürlerarası birlikteliklerin ve disiplinlerarası etkileşimin ön planda tutulduğu bir platform sunar. 18. Contemporary Istanbul insiyatif projesi kapsamında; Aida Teimourlouie, Bekir Dindar, Eda Demir, Elven Ekren, Ekin Çekiç, Emin Berk, Gizem Çelik, Hüseyin Güler, Nazlı Tuhera Moral, Volkan Kızıltunç ile katılım sağlayacaktır.
 
KOLİ Art Space, Istanbul, sanatçı/akademisyen Elçin Acun ve sanatçı Yasemin Kalaycı tarafından kurulmuş, kâr amacı gütmeyen, bağımsız bir çalışma, üretme ve sergileme alanıdır. Kapsayıcılık ve çeşitliliğin gücü ile beslenir, kimliğin ve cinsiyetin akışkanlığına odaklanarak, değişim ihtiyacının zorunluluğu inancından doğmuş bir sanat alanıdır. 18. Contemporary Istanbul İnsiyatif Projesi kapsamında; Cansu Yıldıran, Cihan Bacak & İsmet Köroğlu, Ekin Keser, Elçin Acun, İlkin Zeybek, İrem Ekim Demir, Mert Çağıl Türkay, Ömer Tevfik Erten, Seçkin Tercan ve Yasemin Kalaycı ile katılım sağlayacaktır.
 
Kıyı Projects, Antalya, mevcudiyetleri bir şekilde Antalya ile kesişen sanatçıların kentin farklı kıyı topografyalarında gerçekleştirmeyi planladığı bir dizi eylemselliği içermektedir. Proje bağımsız, periferik ve kolektif bir oluşum olarak kent içerisindeki sanatçıların etkileşimini artırmayı hedeflerken aynı zamanda pandemi sürecinde dijital ortama sıkışan sanat pratiğine alternatif bir mekân olarak doğayı yeniden hatırlatmayı arzular.
18. Contemporary Istanbul İnsiyatif Projesi kapsamında; Ali Kanal, Çiğdem Yola, Gülden Ataman, Handan Dayı, Ilgaz Özgen Topcuoğlu ile katılım sağlayacaktır.

Contemporary Istanbul'da yer alacak özel projeler: 

Akbank Sanat bu yıl Hasan Bülent Kahraman küratörlüğündeki 'Belki de bir Şaka'dır' adlı sergisi ile fuarda yer alacak. Ardan Özmenoğlu ve Fırat Engin imzalı eserlerlerin yer aldığı sergi, gülmeyi ve şakayı hatırlamak için yeni bir yol sunuyor. Sanatseverleri sonsuz krizlerle, savaşlarla, işgallerle, eşitsizliklerle, ayrımcılıklarla dolu hayat meselelerine unutulmuş bir pencereden bakmaya davet ediyor.
 
Türk Hava Yolları, Miles&Smiles Ertuğrul Güngör & Faruk Ertekin ile Contemporary Istanbul'da yer alacak.
 
Contemporary Istanbul'un 18. Edisyonunda Ertuğrul Güngör & Faruk Ertekin, Kütahya'nın yaşadıkları kentin eski anılarına ve kullandıkları seramik malzemenin geçmişine odaklanıyor. Sanatçı ikilisi günümüze yönelik tasarım öğelerini kullanarak yeni bir dil arayışına giriyor. Bulundukları kültürün tek bir pencereden farklı perspektiflerle baktıkları bir dünya inşa eden sanatçı ikilisi seramik malzemenin kırılganlığına atıfta bulunarak tarihi ve edebi referanslara değinecek. Malzeme ve kullanılan üslup arasındaki dengeyi yansıtan sanatçılar eserinde; çini ve seramik yüzeyler üzerinde, üç boyutlu formlarda, sır altı ve sır üstü boyama tekniği ile birlikte serbest sürüş tekniklerini de kullanarak Miles&Smiles dünyasını betimlemeye çalışacaklar.
 
Yeni BMW i5'ten ilham alan "The Electric AI Canvas" enstalasyonu  Contemporary Istanbul'da

Yeni BMW i5'ten aldığı ilhamla sanat ve teknolojiyi buluşturan ve izleyiciyi içine çeken "The Electric AI Canvas" enstalasyonu Borusan Otomotiv'in distribütörü olduğu  BMW Türkiye'nin katkılarıyla Art Basel'den sonra İstanbul'da sergileniyor. Enstalasyon, yaratıcı teknoloji uzmanı ve Goodby, Silverstein & Partners'ın Yapay Zeka Direktörü Nathan Shipley ve çağdaş sanat medya platformu ArtDrunk'un kurucusu Gary Yeh işbirliğinde, yapay zeka tarafından oluşturulan özgün animasyonlar, Sanatçı Esther Mahlangu, Kohei Nawa, Eric N. Mack, Koo Jiyoon ve Bin Woo Hyuk'un eserlerinden oluşan bir veri kümesi ile eğitilmiş yapay zeka modelleri kullanılarak hazırlandı. Yapay zekanın, 900 yıllık sanat tarihi ve 50 bin görselden yararlanarak ürettiği soyut animasyonlar Yeni BMW i5'e yansıtılarak izleyiciyi kapsayan bir deneyime dönüştürüldü.
 
LG OLED ART x Cecilia Bengolea

18.Contemporary Istanbul'un partneri LG OLED ART projesi kapsamında Arjantinli sanatçı Cecilia Bengolea'nın seçili video eserlerinin gösterileceği özel bir seçki ile yer alıyor. Gösterilecek olan "Favorite Positions" ve "Bestiaire" adlı eserlerde sanatçı kendi vücudunu en sevdiği pozisyonlarda ve hayali varlıkların hareketlerini canlandırarak taradı ve bunları üç boyutlu video animasyonlara dönüştürdü. LG'nin sanat ve teknolojinin gücüyle hayatı daha iyi hale getirme misyonunun bir parçası olan LG OLED ART projesi 2021 yılından beri geleneksel medyanın sınırlarını aşarak sanata ve sanatçılara yeni olasılıklar sağlıyor ve OLED ekranlarına dayalı farklı işbirlikleriyle oluşturulan işlerin yeni bir kültürel akım oluşturmasını hedefliyor.

Qua Granite'ın doğal taş malzemelerini sanatçı Ömer Pekin sanateserine dönüştürüyor. 
 
Qua Granite'in Contemporary İstanbul'daki mekanındaki çeşitli kaba taş anıtlardan ilham alan Ömer Pekin, geniş bir metal kubbenin altında ustalıkla bir araya getirilen üç bağımsız duvardan oluşan bir pavyon tasarlıyor. Bu duvarlar, Qua Granite'in üst üste istiflenen atık fayanslarının geri dönüştürülmesiyle şekilleniyor. Fayansların bu alışılmadık düzenlemesi, doğal taş oluşumlarının estetik cazibesini yansıtan benzersiz bir heykelsi çerçeve yaratıyor. Ömer Pekin, 'Stone Henge' eseri Contemporary Istanbul'un 18. Edisyonunda görülebilecek.
 
Stargrup, sanatçı Artem Martis'den ileri dönüşüm Cam Heykeller
 
Sanatçı Artem Martis, StarGrup ile ortak projesinde inşaat projelerinin cam artıkları sanat eserlerine dönüştürüyor. Artem, cam ile ışığın dansı üzerinden atık materyalin ve geri dönüşümün sınırsız imkanlarını akla getirerek; sosyal farkındalığı arttırmayı hedefliyor.
 
Trendyol Sanat'tan sanatçı Memo Akten'in eseri: Deep Meditations: A brief history of almost everything fuarda sergilenecek
 
Trendyol Sanat, bu sene partner olarak yer aldığı Contemporary İstanbul'da multidisipliner sanatçı, müzisyen ve araştırmacı Memo Akten'in büyük ölçekli video ve ses enstalasyonu Deep Meditations: A brief history of almost everything in 60 minutes eseri ile ziyaretçilerle buluşuyor. İzleyicileri sürekli evrilen görsellerle meditatif bir yolculuğa çıkaran eser,  zaman ve mekânın birçok ölçeğinde canlı ve cansız varlıkların birbiriyle olan bağlantısını araştırıyor.

House of Brothers Lounge bu yıl sanatçı Balkan Karışman ve Sergen Şehitoğlu ile CI18'de
 
Adını İskoçya'nın köklü kardeşliğinden alan ve Alper Derinboğaz'ın mimari tasarımda yerini aldığı House of Brothers Lounge, bu yıl sanatın sınırsızlığını vurgulayan bir buluşma noktası olacak. Yenilikçi yaklaşımıya algının doğasını keşfederek analog ve sanal dünyaları birleştiren Balkan Karışman, farklı dokuların ve formların bir araya geldiği eserleriyle bu deneyim alanında yer alacak. Ayrıca üretimlerinde algoritmalar, matematiksel sistemler, internet veri tabanları kullanan Sergen Şehitoğlu'nun tasarımı ile sanat, zanaat ve tasarım arasındaki incelen sınırlar, House of Brothers Lounge ziyaretçileri tarafından keşfedilebilecek.
 
Marc Oliver Wahler küratörlüğünde gerçekleşecek The Yard, bu yıl Tosyalı Holding partnerliğinde Tersane Istanbul'un dış avlusuna yayılıyor. 
 
Bu yıl üçüncü edisyonunda dış mekan, heykel ve enstalasyonlardan oluşan The Yard açık hava sergisi, Cenevre'deki (MAH) Musée d'art et d'histoire'ın Direktörü Marc Oliver Wahler küratörlüğünde gerçekleşecek. Endüstriyel nesnelerin sanat eserlerine dönüştüğü bu sergi, çevreyle etkileşim içinde dinamik bir şekilde izleyiciyle buluşacak. Tosyalı Holding'in 'Sürdürülebilir Sanat' koleksiyonunda yer alan çelik üretim atıklarından ileri dönüşüm tekniği ile yaratılan Varol Topaç'ın bir eseri de Contemporary Istanbul'un 18. edisyonu'nda sergilenecek.
 
The Yard Sanatçıları: Ângela Ferreira, Anne-Julie Raccoursier, Bosco Sodi, Clemens Wolf, Dorian Gaudin, Gianni Motti, Mehmet Ali Uysal, Nasan Tur, Socratis Socratous

CIF Dialogues by İGA ART 
 
Contemporary Istanbul'un 18. Edisyonu kapsamında gerçekleşecek CIF Dialogues by İGA ART konuşma programı 27-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. İGA İstanbul Havalimanı'nın sanatı dünyayla buluşturduğu İGA ART projesi ile partneri olduğu CIF Dialogues 13 konuşma paneli ile Tersane Istanbul'da gerçekleşecek: CI Photo Focus Kamusal Alanda Sanat: Kent Kimliğini Şekillendirmek. Üç gün sürecek olan programda; Marc Oliver Wahler moderatörlüğünde gerçekleşecek Art in Public Spaces, Artist in Residency ve Simone Klein moderetörlüğündeki CI Photo Focus panelleri dikkat çekici içeriklerle izleyicilere buluşacak. Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu da, Levent Erden moderatörlüğünde "Nature, Design, Society and Technology" paneline konuşmacı olarak Türkiye'de Çağdaş Sanatın Büyük Dönüşümü, Bedri Baykam moderatörlüğünde; CI18 partneri LG OLED ART'ın sanatçısı Cecilia Bengolea konuşması ve partner Trendyol'un Dijital Çağdaş Ulaşılabilir Sanat paneli; Tarek Horani ve Mimar Marcel Wanders'in Ürün Tasarım ve Sanat Arasındaki Bağlantı konuşması; Levent Erden moderatörlüğünde Tosyalı Holding iş birliğinde The Yard Sergisi: Kamusal Sanatta işbirliği paneli ile yer alacak.

Ayrıca CIF Dialogues alanında yer alacak Feride Çelik moderatörlüğünde Sanat Mimarlık ve Sürdürülebilirliğin bir araya geldiği yer paneli ile House of Brothers'ın Ceylan Önalp moderatörlüğünde Teknik Araçlarla Yeniden-Üretim Çağında Sanat Eseri ve Sanat eseri ekspertizi Marc Ottavi ile Araştırmacı Kerem Topuz'un Resim için Yaşamak ya da Varoluşun tek aracı olarak resim yapmak adlı konuşması fuarda yer alacak.
  

Sanatseverler Deniz Şehri Olmanın Avantajını Kullanabilecek

Contemporary Istanbul'a deniz yoluyla ulaşım, 27 Eylül tarihinde başlayacak ve 1 Ekim'e kadar devam ederek 30.000 sanatseverin ulaşımını sağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları iş birliğinde sağlanan deniz ulaşımı hizmeti, 27 Eylül ile 01 Ekim tarihleri arasında Kadıköy, Üsküdar ve Beşiktaş'tan kalkan şehir hatlarıyla Hasköy İskelesi'ne erişim sağlayacak. Tersane Istanbul'a sadece 500 metrelik bir yürüme mesafesinde bulunan Hasköy İskelesi sayesinde sanatseverler, trafik sıkıntısı yaşamadan fuara deniz yoluyla kolayca ulaşabilecekler. Contemporary Istanbul'un 18. edisyonu'nda, İstanbul'un tadını çıkararak deniz yoluyla seyahat etme keyfi sunuyor.

IBB Deniz Taksi: 27 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında IBB Deniz Taksi uygulaması üzerinden Tersane Istanbul'a sanatseverler tekne ile ulaşım sağlayabilecek.
Contemporary Istanbul'un 18. Edisyonunda İstanbul kitapçısı ve Patika kitabevi de edebiyatseverler için fuarda yerlerini alacak.
 
Wings Kart Sahiplerine %15 İndirim Ayrıcalığı
Akbank'ın uçuş ve seyahat kartı Wings, sanatseverlere Contemporary Istanbul için özel fırsatlar sunmaya devam ediyor. Wings kart sahipleri online veya gişelerden satın aldıkları Contemporary Istanbul biletlerinde %15 indirim ayrıcalığından yararlanıyor.
 
Contemporary Istanbul, Akbank ana partnerliğinde, Tersane Istanbul ve Borusan Otomotiv'in Türkiye distribütörü olduğu BMW ortak partnerliğinde resmi havayolu partneri olan Türk Hava Yolları, Miles&Smiles ile partnerleri LG OLED, Qua Granite, Trendyol, The Yard Açıkhava Sergisi partneri Tosyalı Holding ve co-partneri Stargrup'un sanat projeleriyle gerçekleşecek. Pernod Ricard Türkiye ise co-partner olarak, her yıl olduğu gibi House of Brothers Lounge'da sanatseverlerle buluşacak. AKSA bu yıl Contemporary Istanbul'un partneri olarak 18. edisyonda yer alacak.En Çok Okunanlar