5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Contemporary Istanbul Kapsamında Sanat Sohbetleri House of Brothers'da Başladı!

ArtNews

3 yıl önce

Türkiye'nin en önemli sanat fuarı Contemporary İstanbul'un 15'incisi bu yıl sanal platform üzerinden sanatseverlere kapılarını açıyor. Etkinlik 6 Ocak tarihine kadar genel izlemeye açık olacak. Etkinliğin sponsorlarından Pernod Ricard Türkiye, tüm sanat severleri, House of Brothers’da gerçekleşecek sanat sohbetlerini izlemeye davet ediyor.

Virtual CI kapsamında Pernod Ricard Türkiye sponsorluğunda sanat sohbetleri gerçekleşiyor. Pernod Ricard Türkiye Galeri alanı içerisinde yayınlanacak olan söyleşiler aynı zamanda Brothers1801 Youtube hesabından da izlenebilecek. ‘Kuşaklararası Sanat’ başlığı altında birbirinden değerli konuşmacılar, “sanat”, “alım” ve “paylaşım” algısının yıllar içerisindeki değişimini dinleyicilere aktaracak. Online olarak takip edilebilecek söyleşilerin konuşmacıları; Emirhan Elkorek & Fuat Pamukçu, Selman Bilal & Ceren Taşkent Acarol & Esk Reyn, Burcu Dimili & Kerem Kanık, Huo Rf & Duygu Demir, Örge Tulga & Defne Tulga ve değerli sanatçı Seçkin Pirim olacak.

Emirhan Elkorek & Fuat Pamukçu

Pernod Ricard Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay: “İçerisinden geçmekte olduğumuz hassas dönemde sanatın bizlere en büyük motivasyon kaynağı olacağını düşünüyorum bu anlamda Contemporary İstanbul, hepimizin heyecanla beklediği Türkiye'nin en önemli sanat fuarı. Pernod Ricard ailesi olarak bu değerli sanat organizasyonunda ikinci kez sponsor olarak yer alıyoruz. Bu yıl her zamankinden farklı olarak etkinlik öncelikle sanal platform üzerinden sanat severlerle buluşacak. Önemli sanatçılar ve koleksiyonerlerle “CI Art Talks” adı altında sanat sohbetleri gerçekleştiriyoruz. Keyifli anlara tanıklık edeceğimiz söyleşi serimize tüm sanat severleri bekliyoruz. Pernod Ricard olarak her daim sanat ve sanatçıya destek vermeye çalışıyoruz, bu anlamda kendi koleksiyonumuzu oluşturmaya başladık yıllar içerisinde aldığımız eserler genel müdürlüğümüzde sergilenecek.”

Burcu Dimili & Kerem Kanık

CI Art Talks at House of Brothers söyleşi konuları: 

Emirhan Elkorek & Fuat Pamukçu/24 Aralık 2020: Bireyler sanat alımı üzerine nasıl bir yapılanma ile bir araya geliyor? Genç koleksiyonerlerin sanat eseri alımındaki motivasyonları neler? Bambaşka bir neslin ürettiği eserler, nasıl onların arayışının bir parçası olabiliyor? Sanat alımında, üretim süreçlerindeki jenerasyon farklılıkları koleksiyon oluşturmada bir probleme mi dönüşüyor yoksa danışıklık ilişkisine yeni bir vizyon mu getiriyor? Sorularına cevap aranacak.

Burcu Dimili & Kerem Kanık/ 24 Aralık 2020: bir yazarın kuşaklar arası koleksiyonları nasıl tanıdığını ve bizlerle nasıl tanıştırdığı ele alınacak. Aynı zamanda “Genç sanatçı” profilinin genç koleksiyoner tarafından nasıl desteklendiği ve genç bir neslin, bir başka genç nesli sanat çevresinde nasıl tanıttığını birinci ağızdan dinlenecek.

Selman Bilal & Ceren Taşkent Acarol 

Selman Bilal & Ceren Taşkent Acarol & Esk Reyn/27 Aralık 2020: Selman Bilal’in koleksiyonerlik macerasına nasıl başladığını ve başka jenerasyonlardan sanatçıların koleksiyonuna nasıl dahil olduğunu öğreneceğiz. Bir koleksiyonerin gözünden eser alımı sürecinin üretim süreciyle bağlantılarının nasıl ilerlediğini ve bu jenerasyon farklılıklarının bu sürece nasıl etki ettiğini dinleyeceğiz. Günün sonunda ortak bir paydada nasıl buluşabildiklerini onların bakış açısından deneyimlenecek.

Selman Bilal & Esk Reyn

Huo Rf & Duygu Demir / 27 Aralık 2020 : Bu bölümde, farklı jenerasyonlar ile çalışan bir küratörün ve sanatçının gözünden kuşaklar arası sanat üretimi ve sergi yapımı süreçlerini nasıl deneyimlediklerini ve değerlendirdikleri ele alınacak. Diğer bir yandan ise çağdaş sanatın bulunduğumuz coğrafyada alışılagelmiş algısını kıran; “artbook” kavramını konuşulurken, sanatta jenerasyonlar arası değişen algıların dinamikler de tartışılacak.

Örge Tulga & Defne Tulga

Örge Tulga & Defne Tulga/ 30 Aralık 2020: Bu bölümde bir anne kızın sanat alımı üzerine sohbetine şahitlik edilecek. Yeni nesil koleksiyonculuk, risk alarak ve alışkanlıkların dışına çıkarak nasıl şekillenir? Bu şekillenme sürecinde kemikleşmiş bir koleksiyonun alışkanlıklarından ve sağlamlığından nasıl beslenir? Yıllar süren bir koleksiyonculuk serüveni, bu şekillenmeden esinlenebilir mi? Deneyimli bir koleksiyoner de risk alabilir mi? Gibi sorulara yanıt aranacak.

Seçkin Pirim /30 Aralık 2020: Kuşaklararası sanat algısının değişimini bir sanatçının gözünden deneyimlenecek. Yıllar içerisinde eser üretim sürecinde malzemenin ve kurgunun nasıl bir noktaya evrildiği, teknoloji ve pandemi ile hayatımıza giren çevrimiçi platformların önemi konuşulacak. Aynı zamanda farklı jenerasyondan koleksiyonerlerin koleksiyonlarına dahil olma süreçlerini de ele alınacak.

Huo Rf & Duygu Demir

Virtual Contemporary Istanbul’da 11 ülkeden, 37 galeri, 550 sanatçı ve 1500 eser ve 13 inisiyatif yer alacak; 17 gün boyunca gezilebilecek virtual.contemporaryistanbul.com ücretsiz olacak. Contemporary Istanbul, tüm dünyada oluşan olumsuz şartlardan dolayı fiziki edisyonunu 27 Nisan-2 Mayıs tarihlerinde yapacak.

Seçkin Pirim

CI Art Talks içerikleri için brothers1801 ve pernodricardtr Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

Brothers1801 Youtube hesabından izlemek için TIKLAYINEn Çok Okunanlar