f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

David Hockney Çekici ve Eğlenceli | Yazan Ayca Güney

Ayca Güney

7 yıl önce


Self-portrait, 20 March 2012, iPad drawing
 

9 Temmuz’da 80 yaşına girecek olan İngiliz sanatçı Hockney’nin 80. doğum günü onuruna düzenlenen kapsamlı retrospektif, Tate Britain'de açıldı. Sanatçının, Londra, Yorkshire ve Los Angeles arasında yaşadığı 60 yıllık yaşamını içeren en kapsamlı sergisi olmakla birlikte, 1988'den beri ilk retrospektifi olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Sergi, Pop art akımıyla tanınan, 20. yüzyılın en etkili ressamlarından David Hockney’nin sanat yaşamında önemli dönüm noktalarından biri olan 1960’lı ve 70’li yıllarda yaptığı eserlerinden bir seçki sunuyor.
 

79 yaşındaki Hockney, yaşayan en büyük sanatçılardan biri olarak kabul ediliyor. Sergideki çalışmalar, canlı tuvallerde 1960'larda doğan bohemyayı yansıtırken, Hollywood Hills'in yemyeşil yaprakları ve doğduğu ve bir süre yaşamak üzere geri döndüğü Yorkshire manzaralarıyla dikkat çekiyor.

 

David Hockney ve Ailesi
My Parents, 1977

 
Bu eser, babasının ölümünden bir yıl önce yapılmış ve bu Hockney'in tarzını insan davranışı üzerine daha yakından incelenecek şekilde değiştirmiştir. Annesi, özenli ve zarif bir görünüm sergilerken, otururken karanlık olan babası Aaron Scharf'in Sanat ve Fotoğraf kitabını okuyup çiziyordu.
Piero della Francesca's Baptism of Christ (şimdi Ulusal Galeri'de;
iki figürle bir üçlü çizgi oluşturarak aynaya yansıtılmış.
 

Aşkları ve arkadaşlarıThe Room, Tarzana 1967Peter Schlesinger, London, 1972American Collectors (Fred and Marcia Weisman), 1968
 

Savaş sonrası dönemde İngiltere'nin en çok yönlü ve en yaratıcı sanatçılarından olan David Hockney, 1964'te Los Angeles'a yerleşti. Belki de 1960'lı yıllardan bu yana çifte portre fotoğrafçılığı yapan arkadaşlarının ve ortaklarının en ikonik örneği olan bu resim, çağdaş sanat kollektörleri Fred'i tasvir ediyor. Ve Marcia Weisman Los Angeles evlerinin heykelli bahçesinde. Cesur ve sert bir şekilde, onları çevreleyen cisimler gibi, çift ayrı duruyor ve duruşu arkasındaki Henry Moore heykelinde sağdaki totem direğinde yankılanıyor. Dişli gülümsemesi totem direklerinde de görülüyor. Parıltılı, ve eğimli ışık, gözüken koleksiyoncular ile onların sanatları arasındaki yakınlıktan ziyade, resmi bütünleştiriyor.
 
David Hockney’nin Tate Britain’deki sergisideki çalışmalarından bazıları, 2012 yılında Royal Academy’de sergilenen video ve iPad ve iPhone resimleri de dahil olmak üzere yeni teknoloji ile ilgili deneylerinden oluşuyor. Sergi, Yosemite Ulusal Parkı sahneleri de dahil olmak üzere, 600'ün üzerinde olağanüstü ve bazen hareketli, canlandırıcı kompozisyon, portre ve geniş ölçekli manzaraların iPad dijital çizimlerini içeriyor.’’The Four Seasons, Woldgate Woods’’, video çalışması nefes keserek Hockney'nin yerli Yorkshire'ının değişen manzarasını sergiliyor. Hareketli görüntüler, Yorkshire kırsalındaki mevsim boyunca büyüleyici bir yolculuğa çıkan dört geniş ekranda sunuluyor.
 The four seasons, Woldgate Woods (Spring 2011, Summer 2010, Autumn 2010, Winter 2010), Video


 
Hockney bunun bir çeşit çizim olduğunu söylüyor: "Bunun içinde bir çizim var ... Kameralar hep farklı yöne işaret ediyor, bazıları yukarı doğru. Ancak düz bir yüzeye ait tüm görüntüleri düşünmek zorundasınız. Bu görüntüleri, ayrı ekranlarla beş saniye içinde hareket ettirebilirsiniz. Bazen biraz araba görünür, bazen yok olur, tekrar görünür ve iki ekran arasında belki yedi saniye olduğunu fark edersiniz .... Bu şekilde zamanı görmek mümkün. Bitleri görerek ve bir biti başka bir bitle bağlayarak. Zaman, mekanı bir şekilde oluşturuyor. "
 

Sanatçının kariyerinin son on yılındaki 1200'den fazla eser bulunuyor. Bir Tate çalışanı, bugüne kadar yaklaşık 20.000 peşin bilet satıldığını belirtti. Gitmeden önce, yoğunluk nedeniyle bilet sırası beklememeniz için biletlerinizi online almanızı öneririm. David Hockney retrospektif sergisi Tate Britain’de 29 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir.Tate Britain, David Tremlett, 2017


Yazı: Ayca Güney
 En Çok Okunanlar