Dünya Sanat Günü'nün, bu yıl ki teması: Esas Şimdi Sanat Zamanı | ARTtvNews

ArtNews

5 yıl önce

Rönesans’ın efsanevi ismi, İtalyan ressam, heykeltraş, filozof, bilim insanı, matematikçi ve her şeyden önce büyük sanatçı Leonardo da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan, 2011 yılında Meksika'nın Guadalajara kentinde yapılan, UNESCO resmi partneri International Association of Art 17. Genel Kurulu'nda,Türkiye Ulusal Komitesi'nin önerisiyle Dünya Sanat Günü ilan edilmişti.
  

Leonardo da Vinci 567 Yaşında! Büyük Usta, tam 500 yıldır da yapıtları ve düşünceleri ile aramızda!
 
Dünya Sanat Günü çerçevesinde, Rönesans'ın en büyük düşünürlerinden, yaratıcı ve bilimsel bakış açısı ile 67 yıllık hayatına en çarpıcı eserleri sığdıran Leonardo da Vinci, 567. doğum gününde bir kez daha anılıyor. Bu yıl, ustaların ustası Leonardo da Vinci'nin aramızdan ayrılışının 500. yılı olma özelliğini taşıyor.
 

Geçtiğimiz yıllarda başta Meksika olmak üzere Türkiye, Slovakya, Haiti, İsveç, İngiltere, Amerika, Almanya, Hindistan, Norveç, Fransa olmak üzere 50'nin üzerinde ülkede kutlanan Dünya Sanat Günü bu yıl sekizinci kez, bir haftaya yayılan sanat etkinlikleri ile kutlanıyor. 

 

Bu Hafta Dünya Sanatla Nefes Alacak! Hayal Et, Sanatı Yaşat!
 
Her yıl pek çok sanat etkinliği ile bir sanat haftası olarak kutlanan Dünya Sanat Günü, bu yıl son derece cesaret verici ve bir o kadar da çarpıcı olan “Esas Şimdi Sanat Zamanı!” başlığı ile pek çok sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.
 
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD)’nin sanatı ve sanatçıyı koruyup yüceltmek, çağdaş sanatın gelişimini sağlayacak genç kuşakları desteklemek adına gerçekleştireceği etkinlikler, 12 - 20 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecektir.
 

Sergiler ve panellerle desteklenecek bir haftalık sanat maratonu için detaylar http://www.upsd.org.tr/ adresinden duyurulacaktır. Sanat haftası boyunca yapılan sanat etkinliklerini#EsasŞimdiSanatZamanı etiketi ile takip etmek mümkün.
 

DÜNYA SANAT GÜNÜ ETKİNLİK TAKVİMİ
 
12 NİSAN 2019 Cuma
PANEL
Mimar Sinan Üniversitesi/ MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu
Tarih: 12 Nisan 2019 cuma,
Saat: 15.00-17.00
Konu: Neoliberal Ekonominin Sanata Yansımaları
Moderetör: Mahmut Nüvit Doksatlı
Panelistler: Eleştirmen Ali Şimşek, Doç. Dr. Bengisu Bayrak, Ressam Ekrem KAHRAMAN
 
Dünya Sanat Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek panelde Neoliberalist ekonominin sanata yansımalarını ele alınacaktır. Türkiye’de darbe sonrası Turgut Özal ile başlayan Amerika’da baba Bush, İngiltere’de Margaret Thatcher ile ifadesini bulan bir dönemde, Türkiye’de dışa açılma, reel sosyalizmin yıkılmasıyla beraber; BOP, yeşil kuşak projesi paralelinde sanat kurumlarının, galeri, müze ve fuar satışlarının özgürlük arayışları ve yeni pozisyonları konuşulacaktır. Bu panel daha sonra kitaplaştırılacaktır.
 
 
13 Nisan 2019 Cumartesi
SERGİ
18 USTA /18 BAŞYAPIT
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği
UPSD Maçka Sergi Salonu
13 Nisan - 5 Mayıs 2019
Sergi Kokteyli 13 Nsan 2019 Cumartesi
Saat: 17.30 - 19.30
 
1989’da kurulan UPSD, 30. Yılını 18 Usta, 18 Başyapıt adlı sergi ile kutluyor. Sergide yer alan sanatçılar: Balkan Naci İslimyeli, Halil Akdeniz, Kemal İskender, Tomur Atagök, Meriç Hızal, Yusuf Taktak, Beril Anılanmert, Ekrem Kahraman, Tülin Onat, Nur Koçak, Bünyamin Özgültekin, Hüsamettin Koçan, Muzaffer Akyol, Devrim Erbil, Özdemir Altan, Nilüfer Ergin, Fevzi Karakoç ve Serhat Kiraz.
 
 
14 Nisan 2019 Pazar
KONSER
Opera Sanatçılarından Gösteri
Yer: İstinye Park
 
 
16 Nisan 2019 Salı
Sergi
Kartal Belediyesi ve UPSD ortak etkinlikleri: Kahvaltı, Vinil Sergisi ve sokak gösterileri.
Program
10:30/12.30 - Kahvaltı
12:30/13:30 - Sanat Sokağı Kutlamaları
*Vinil Baskı Resim Sergisi
*Kitap Standları ve Yazarlarla Etkinlikler
*Canlı Heykel Gösterileri
*Canlı Müzik Etkinlikleri
 
 
17 Nisan 2019 Çarşamba
PANEL
Yer: Pera Müzesi
Saat: 18.00 - 20.30
Konu: EPIVERON ve Sanatçı Hakları.
Moderatör : Bedri Baykam
Panelistler : Daryo Beskinazi (Galerist), Emre Dökmeci (Koleksiyoner), Av. Pınar Sönmez, Ahmet Utku (Müzayedeci).
 
EPİVERON; Eser Piyasaya Veriliş Onayı, kelimelerinin başlangıç harfleri. Bu bir çıkış yolu önerisi. Dolaşımda olan her eserin bir kimliğe, pasaporta ihtiyacı var. Eser kayboldu denmemesi, çalıntı veya sahte eserlerin piyasayı istila etmemesi, eserin değerini düşürmek gibi yollarla o sanat eserine zarar verilmemesi için bu belge üretildi. EPİVERON, eserin ilk elden çıkış anından itibaren, eserin çalıntı veya sahte olmadığını kanıtlayan, eser her el değiştirdiğinde kaydını üzerine geçiren, eser bir yere gittiğinde kimin sorumlu olduğunun ve ne zaman sahibine döneceğinin kaydını tutan, eserin satış veya telif hakları ayrıysa, bunları netleştiren bir belge. EPİVERON’un gerekliliği ve önemi, sanatçıların yaşadıkları sorunlar üzerine tartışılacaktır.
 
 
19 Nisan 2019 Cuma
FORUM
Konu: Genç Sanatçıların Çıkmazları Nasıl Aşılır?
Moderator: Denizhan Özer
Konuşmacılar: Deniz Gökduman, Melik Iskender ve Eleştirmen Ali Şimşek
Saat: 15.30 - 17.30
Yer: Piramid Sanat
 
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği'nin Dünya Sanat Günü kutlamaları çerçevesinde Piramid Sanat’ta, genç sanatçıların ve sanatçı adaylarının içinde bulundukları zorlukları, çıkmazları tartışmaya açılıyor. Forumda genç sanatçılar ve sanatçı adayları, Türkiye'de sanat eğitiminin ne kadar yeterli olduğu, ekonomik durumun yarattığı etki, sanat ortamına karşı duyulan güvensizlik, mezun olduktan sonra sanatçı olarak karşılaştıkları zorlukları irdeleyecekler. Küratör Denizhan Özer moderatörlüğünde gerçekleşecek olan forumda genç sanatçılar ve sanatçı adaylarının yanı sıra sanat eleştirmeni ve yazar Ali Şimşek akademisyen ve sanatçı Melik İskender ve Deniz Gökduman, genç sanatın bugün içinde bulunduğu durum ile ilgili yapacakları yorumlarla foruma katkıda bulunacaklar. Piramid Sanat’ta gerçekleşecek olan forum, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği tarafından kayıt altına alınarak ayrıca rapor haline getirilecektir.
 
 
20 Nisan 2019 Cumartesi
SERGİ
GENÇ ETKİNLİK 8
Mustafa Kemal Merkezi
Kokteyl: 20 Nisan 2019 Cumartesi
 
 
Hazırlayan: Pınar Saraçoğlu
 


En Çok Okunanlar