En Kapsamlı Atatürk Sergisi, İzmir’de | ARTtvNews

ArtNews

5 yıl önce

Folkart Gallery, bugüne kadar yapılmış en kapsamlı ve en büyük Atatürk sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide birçok obje ve bir kısmı daha önce hiç yayımlanmamış 150 Atatürk fotoğrafı yer alıyor.
 İzmir’de 2015 yılında kurulan Folkart Gallery, 2018-2019 Sergi Sezonu “BÜYÜK DAHİ / GAZİ MUSTAFA KEMAL” sergisi ile başladı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne kadar hiç görülmeyen fotoğrafları, kullandığı özel eşyaları, yazdığı mektupları ve birçok objelerin yer alacağı sergi için resmi açılış töreni düzenlendi. Serginin açılışına Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.


Proje direktörlüğünü Fahri Özdemir, Proje danışmanlığı Prof. Dr. Zafer Toprak'ın üstlendiği "BÜYÜK DAHİ / Gazi Mustafa Kemal" sergisi, çoğu bilinmeyen Atatürk fotoğrafları ile birlikte, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün birçok özel eşyası, yazışmaları, o döneme ait gazeteler, dergiler başta olmak üzere çok sayıda objeden oluşuyor.


 

Yaklaşık üç yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu sergi, başta Eriş Ülger ve Fahri Özdemir olmak üzere birçok özel koleksiyondan derlenerek hazırlandı. “BÜYÜK DAHİ / GAZİ MUSTAFA KEMAL” sergisi, bu güne kadar hazırlanan en kapsamlı ve en büyük Atatürk sergisi olacak. Sergide birçok obje ve bir kısmı daha önce hiç yayınlanmamış 150 Atatürk fotoğrafı görülebilecek.
Sergi bugüne kadarki en kapsamlı ve en büyük Atatürk sergisi olarak gösteriliyor.
Sergi 24 Şubat 2019 tarihine kadar açık kalacak.

Hazırlayan: Pınar SaraçoğluEn Çok Okunanlar