83201111-c32f-4266-955b-7c7344fbb8d2.png

Frieze Sanat Fuarı Ardından | Yazan Yasemin Semercioğlu

Yasemin Semercioğlu

9 yıl önceLondra’nın o soğuk yağmurlu havasını beklerken zaman zaman güneşli, zaman zaman hafif esintili bir sonbahar havası karşıladı beni. Kendimi sonbaharın o muhteşem renklerini sergileyen Regent Park’ın içinde yine sanatın muhteşem renklerini buluşturan dünyanın önde gelen çağdaş sanat fuarlarından biri olan Frieze Sanat Fuarı’nda buldum.


Erwin Wurm

Bu yılki çadırı daha geniş olan fuara 25 ülkeden 162 galeri katıldı. VIP açılışında koleksiyonerler tarafından izdih
am yaşanırken son gününe kadar uluslararası sanatseverler tarafından kalabalık bir izleyici kitlesi devam etti. Frieze Londra,11 yıldır Deutsche Bank tarafından desteklenmekte. Aynı parkın içinde de eserler ve diğer ucunda da Frieze Masters yer almakta.


Carsten Höller

Fuarın ana girişinde karşımda ilk dikkat çeken Gagosian Galeri, özellikle çocuklar ya da çocuk kalanlar için. Fuarın en eğlenceli yeri olan bu bölümde, içine girip çıkılabilen dev bir zar, salladığınızda hareket eden, sesler çıkartan dev bir mantar ve kollarıyla oynayabileceğiniz bir ahtapot var.Tüm aile için eğlenceli çocuksu .Sanat eserine dokunulmaz diye bir uyarı yok burada aksine teşvik ediyorlar. Ne anlama geliyor diye merak ediyorsanız Carsten Höller bir bilim adamı ve bir oyun alanı kadar bir deney, oynayan çocukları izlemek eserleri onların tepkisini gözlemlemek ve geri durmak için bir şans.


Carsten Höller

Bu standın hemen yanında Sadie Coles’da Angus Faırhurst tarafından alevli bir orman görüntüsü duvar kağıdı kaplı ve kocaman bir goril aynada kendine bakmakta. Kendini beğenmiş goril ayna karşısından ayrılamıyor tabi…


Angus Faırhurst


Takura Kawata, Jayson Musson ve Gülümseme Yüz Müzesi

Snopy’i çok severim ama bir fuarda eser olarak göreceğim aklıma gelmezdi. New York Galerisinde hem snopy hem de bol miktarda gülen yüz gördüm. Karikatürize ,renk bir kanarya-sarı zemin ile, Gülümseme Yüz müze, bu trippy, güneşli asit-ev amblemi ile süslenmiş nesneler kült Maryland koleksiyonundan acayip nesneleri içerir.Yurt dışı fuarlarında Türk Galerileri görmek beni çok mutlu ediyor. Frieze’de Rampa karşıma çıktı. Rampa, Gülsün Karamustafa eserleri ile fuara katılmıştı. Gülsün Karamustafa kırk yılı aşkın bir zamandır İstanbul’da, kritik önem taşıyan sosyo –politik meseleleri çok –katmanlı ve eleştirel bir yaklaşımla betimlediği işleriyle tanınır. İlginç seramik heykelleri, 1983 yılında Atıf Yılmaz ile çalışırken setten topladığı malzemeler ile yapmış olduğu tekstil kolaj , video ve diğer eserleri de çok dikkat çekiciydi. Fuarda ilgi odaklarından biri oldu diyebilirim.


Gülsün Karamustafa


Gülsün Karamustafa

Bir diğer bölümde ,Fuar kapsamında, Nick Mauss 'yaşayan sahne' inşa etmiş ve her gün yeni bir bale gösterisi gerçekleştirildi. Sahne ve kulis bir arada ve görünür şekilde . Sürekli bir hareket ve dans performansları var bu ortamda. Kim Gordon ve Juliana Huxtable tarafından uygulanan canlı yeni metinler ve müzik eşliğinde bale gösterisi yapıldı. Mauss beğenilen koreograf Lorena Randi, dansçı Kenneth Tindall ve beş dansçılar ile yakından çalıştı. Büyük Britanya Ulusal Gençlik Balesi dansçıları da yer veriliyor. Bu esas, resim ve heykelleri için bilinen Nick Mauss tarafından ilk büyük performans eseridir.


Nick Mauss - Frieze Projects

Jamie Lee Byars- Ten için Şapka .Başlarına pembe bir başlık takmış bir grup ve o ipek başlıklar birbirine bağlı aynı zamanda . Tek bir şapka altında tümü siyah giymiş kendi yollarını bulmak. Michael Werner standında çalışmalarını çevreleyen önce meşgul kabinleri etrafında döndürmek zorunda konum olarak. Byars katılımcılar arasındaki etkileşimler ipek şapka gibi kadar daha fazla iş parçası olması amaçlanmıştır. Bu tuhaf görünebilir ancak bu kızgın sanatçının diğer eserleri Vietnam Savaşı'na karşı ya da Sivil Haklar destek protesto toplum eylemi teşvik etmek amaçlanmış siyasi olarak daha aktif bir çağda, 1973 yılında kuruldu.


Jamie Lee Byars

Frize Londra Tüm dünya genelinde galeriler ve sanatçıların katılımıyla güçlü bir küresel erişime sahip olmaya devam etmektedir. Katılan ülkeler,   Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin, Kolombiya, Danimarka, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, G. Kore, Meksika, Norveç, Polonya, Güney Afrika, İspanya, İsviçre, Hollanda, Türkiye, BAE,İngiltere ve ABD.


Thomas Demand

Farhad Moshiri

Fuarda odak noktaları olan Solo ve özel sunumlar şunlardı: Eric Bainbridge (İşyeri Gallery, Gateshead); Martin Creed (Galerie Rüdiger Schöttle, Berlin); Tabwa maskeler (Anton Kern Galerisi, New York) ile Mark Grotjahn çalışmalarının bir eşleştirme; Koo Jeong A (Pilar Corrias Gallery, Londra); Lee Kiti (Vitamin Creative Space, Guangzhou); Goshka Macuga (Kate MacGarry, Londra) ve Barbara T. Smith (Kasa, Los Angeles).


Kaws

Frieze Masters,15 dakika Regent Park’ta yürüdükten sonra ulaştığınız bir diğer bölüm. Antik çağdan Modern sanata adanmış bir fuar, sanat izleyicileri arasında bir geçit. Birlikte fuarları Londra genelinde önemli sergiler ve sanat faaliyetlerine ilişkin bir sezon odak noktasıdır. Friz Masters galerileri gezinirken 'Doğu Roma İmparatorluğu'nun' kökenli bir mozaik özel koleksiyonlarda hala El Greco, Picasso ya da Rembrandt'ın eseri dikkat çekici. Parkın bahçesinde dolaşırken de birçok heykel görüyorsunuz. Bunlardan en ihtişamlı gözüken çok beğendiğim Kaws’ın heykeli oldu.


Kaws ile ben


Steven Shearer

Frieze Masters, antik çağdan modern sanata adanmış bir fuar, sanat izleyicileri arasında bir geçit.  Birlikte fuarları Londra genelinde önemli sergiler ve sanat faaliyetlerine ilişkin bir sezon odak noktasıdır.


Sonraki yıl da yeni bir rol başlayacak Victoria SIDDALL için fuarın koflma üzerinde Amanda Sharp ve Matthew Slotover elini göreceksiniz Friz Masters Direktörü olarak mevcut konumuna friz Londra ve friz New York ekleyerek her üç fuar Direktörü. Sanat fuarlarının gelişiminde Victoria destekleyen iki Sanat Yönetmenleri, Londra merkezli bir ve New York'ta olacak. Londra'da, Joanna Stella-Sawicka Sanat Direktörlüğü pozisyonunu alacak .

Konuşmaları , performansları ve eserleri ile çok dolu dolu geçen etkileyici güzel bir fuar oldu. Koleksiyoneri ile izleyicisi ile dolup taşan Frieze Sanat Fuarı, bu yıl dünyanın bir çok yerinden bir araya getirdiği galerileri seneye sayısını daha da artırarak yoluna devam edecektir. Sanatın dorukta olduğu güzel fuarlarda ve sergilerde buluşmak üzere …Sanatsız kalmayın …


Yazı: Yasemin SemercioğluEn Çok Okunanlar