47011781-ccb6-4597-b152-bad7517caf8d.png

Goya - Zamanın Tanığı

İnci Aksoy

8 yıl önce
Avrupa resminin en özgün sanatçılarından ve modern resmin öncülerinden biri olarak bilinen Francisco de Goya (1746-1828), Türk sanatseverlerle dört büyük gravür serisi ve yağlıboyalarıyla ilk kez 20 Nisan 2012 Pera Müzesi’nde buluştu.
 

 
 
 

 
Sevdiğim Gravurlerden birtanesi .Aklin Uykusu Canavarlar Doğurur.(Kapriçyolar no:43)

 
 

Camilo de Goya(1783-1785) Ozel koleksiyonKüratörlüğünü Marisa Oropesa’nın yaptığı sergi, İspanya ve İtalya’nın önde gelen müze ve özel koleksiyonlarına ait yapıtlardan oluşuyor. Sergi, İspanya ve tüm Avrupa’nın çalkantılı bir dönemine tanıklık eden ve karanlığın en iyi anlatıcılarından biri olan Goya’nın gravür serileriyle -Kapriçyolar, Savaşın Felaketleri, Boğa Güreşi, Atasözleri ya da Zırvalar- çeşitli yağlıboyalarını buluşturuyor.  

 
Gravürler birbirinden ilginçti


Sergide yer alan yapıtlar, saray ressamlığı ve portreciliğinin yanı sıra, dönemin toplumsal olaylarını eleştirel bir bakış açısıyla yansıtan Goya’nın sıradışı imgelemine de ışık tutuyor. Gerçekçi ve yer yer ürkütücü üslubuyla çağdaşlarından ayrılan Goya’nın sanatı, zamanının ötesine geçerek 20. yüzyıl modernizmini de etkilemiştir. 

 


Sanatseverler ilgiyle sergiyi dolaştılar


 

Sergi acilisinda yabanci sanatseverler agirliktaydi.

 


Objektifimden Haluk Akakce,Yahsi Baraz  

Sergi acilisinda Bedri Baykam,Yahsi Baraz Goya'nin eserlerini ilgiyle izlediler

 


Sergi 29 Temmuz 2012 tarihine kadar Pera Müzesi’nde. Zaman ayirin,gidin cok keyif alacaksiniz.


Yazı-Fotoğraflar: Inci Aksoy
 

 


En Çok Okunanlar