973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Güneştekin’in Eserleri Viyana Kunstforum Müzesi'nde! | ARTtvNews

ArtNews

4 yıl önce

Ahmet Güneştekin’in Viyana’daki ilk kişisel sergisi Daax Corporation sponsorluğunda 3 Ağustos’ta Bank Austria Kunstforum’da açılacak. Sanatçının Avusturya’daki ilk solo sergisi kendisini temsil eden Berlinli galeri Michael Schultz tarafından düzenleniyor.

Sergide sanatçının yaşadığı coğrafyanın belleğine yerleşmiş yıkımları ve yüzleşmesini yaşamamış bir yakın geçmişi gösterdiği Yoktunuz adlı enstalasyonu yer alıyor. Enstalasyonla birlikte sanatçının, renklerin yerleşimi, üç boyutlu iz düşümler, optik bileşenlerin kullanımı, görüntünün çakıştırılması ve katmanlı kurgunun ortaya çıkışına dayanan bir anlayışla mitosları subjektif biçimler olarak çalıştığı işleri sergilenecek.

Sergi DAAX Corporation'ın desteğiyle ve Berlin'de bulunan Galeri Michael Schultz işbirliğiyle gerçekleşiyor. Sanatı yaşatan mimari eserler yaratma misyonuyla projeler üreten DAAX Corporation, ünlü mimar Zaha Hadid'in konsept tasarımını yaptığı Bakü'deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi projesiyle 2011 yılında Wallpaper Dergisi'nden dizayn ödülü almıştı.

Sergileme mekânında enstalasyonun izleri ile onu çevreleyen işlerin renk topografyası arasında kurgulamak istediği gerilim, sanatçının mitosların geçmişle birlikte şimdiki zamanın da bir görünümü olduğunu söylemenin aracı olarak belirir. 

Sanatçıya göre mitoslar uydurulmuş hikayeler değildir, olayların fantastik yansımasıdır; şahsi, subjektif bir kavrayışın sonucu, bilincin mantığı ve diyalektik bir zorunluktur. Sanatçının sergilenecek işleri, mitosların ve modern algılama biçimlerinin bir sentez içinde olduğunun fark edilmesini sağlamaya yöneliktir.

Londra Kraliyet Akademisi dahil olmak üzere Stedelijk Müzesi ve Guggenheim Müzesi gibi önde gelen sanat kurumlarının sergi ortağı olan Bank Austria Kunstforum, Avusturya’nın uluslararası düzeyde tanınmış ve kabul edilmiş sanat müzelerinden biridir. Çağdaş sanatta yeni akımların oluşmasında belirleyici bir rol üstlenen müze bugüne kadar klasik, modern ve avangart sanatın öncülerinin uluslararası sergilerine ev sahipliği yapmıştır. 

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/7/24/3781.mp4

Oluşumundan itibaren Schiele, Kokoschka, Turner, Van Gogh, Cézanne, Picasso, Miró, Malevich, Schwitters, Kandinsky, Lempicka, Chagall ve Lichtenstein gibi sanatçıların eserlerini sergileyen müze, 2000 yılından itibaren de çağdaş sanatçıların işlerine ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Bank Austria Kunstforum’da sergilenecek farklı disiplinlerdeki işlerin bir bölümü önümüzdeki dönemde sanatçının Bakü, Moskova ve Tiflis’te açılacak solo sergilerinin seçkilerinde de yer alacak. Sergiler 26 Eylül’de Bakü’de Heydar Aliyev Merkezi’nde, 2020’de Moskova Çağdaş Sanat Müzesi’nde ve Tiflis’te Zurab Tsereteli Modern Sanat Müzesi’nde açılacak.

 En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin