5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Madison Square Park’ da, Orly Genger’ ın Devasa Dalgaları Yazan: İnci Aksoy

İnci Aksoy

10 yıl önce1686 yılından beri şehrin halka açık alanı olarak varlığını sürdüren ve adını Amerika’nın 4. Başkanı James Madison’dan alan, 1847 yılında resmi olarak halka açılan Madison Square Park, 2 Mayıs'ta başlayan 8 Eylül’ e kadar sürecek olan NewYork’ lu kadın sanatçı Orly Genger’ ın muhteşem enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor. Kırmızı, sarı ve mavi renkli iplerden oluşan örgüleri, dalgalar halinde parkı çepeçevre sarıp, tabiatın yeşillikleriyle bütünleşerek müthiş bir estetik görsellik sunuyor!19. yy sonlarında Manhattan’ın en elit mahallelerinin odak noktası haline gelmiş, meşhur Fifth Avenue Otel de dahil olmak üzere sosyetenin en lüks otel ve residansları tarafından çevrelenmiş olan Madison Square Park’ta, sanatçının yapımı 2 yıl süren enstalasyonunu sergileniyor.Yapım aşamasında sanatçı çoğunluğu kadınlardan oluşan genç bir ekiple çalışıyor. 3.500 gallon boya kullanılarak, el yapımı örgülerden oluşan enstalasyon çağdaş sanatın en önemli destekçilerinden ve çağdaş sanata hayranlığını her fırsatta açıklayan New York Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg ve sanatçının ve sanatseverlerin katılımıyla bir şölen halinde muhteşem enstalasyon kamu alanında, halka buluşturuyor.1979 New York doğumlu sanatçı Orly Genger, Brooklyn’ de yaşıyor ve çalışmalarını da burada sürdürüyor. Dünyanın en önemli müzelerinde de eserleri bulunan (Moma, Whitney Museum, İndianapolis Müzesi v.s) Orly Genger’ in aynı zamanda designer Jaclyn Mayer için ‘Kırmızı Sarı ve Mavi’ adını verdigi sergisinden esinlenerek tasarladığı ip örgülerden tasarım mücevherler ile sanatseverleri süslüyor.Madison Square Park, 1990’lara kadar bakımsızlıktan harap duruma düşmüş ve sekiz ödüllü heykelleri çürümeye bırakılmış. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla, Şehir Parkları Derneği Yeni Madison Square Parkı için bir kampanya başlatmış ve buna liderlik etmiş. Madison Square Park Koruma organizasyonu ve bu kampanyayla birlikte Park renovasyon çalışmaları yapılmış. Renovasyon çalışmaları Parkın 19. yy’da Ignatz Pilat ve William Grant tarafından tasarlanan orijinal haline dönmesini ve yeniden muhitin odak noktası olmasını sağlamış. Gür bitki örtüsü, rengarenk çiçekleri, görkemli bir şekilde restore edilmiş çeşmesi, yeni kaldırımları ve dekoratif ışıklandırmasıyla, yenilenmiş park eski günlerine dönmüş.


Bugün Madison Square Park, ofis binaları, restoranlar ve işletmelerle çevrilmiş olan yeniden canlandırılmış bir iş bölgesinin kalbinde yer almaktadır. Parkın yenilenmesi, yeni bir yerleşim bölgesi oluşmasını da teşvik etmiştir ve böylece park yeni jenerasyon genç park ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 

Her gün yüzlerce insan Madison Square Park'ın ziyaretçisi ve sanatsal aktiviteler hiç bitmiyor. Küçük çocuklar için bile özel ücretsiz konserler veriliyor. Parklar halkın hem keyif aldığı hem de sanatsal faaliyetlerle zamanlarını değerlendirdiği  yerler.

  
 

Madison Square Park' da Orly Genger' ın muhteşem  Kırmızı Sarı Mavi renklerden oluşan enstalasyonu  8 Eylül e kadar devam ediyor. 

   Yazı ve fotoğraflar: İnci AksoyEn Çok Okunanlar