Martin Creed’in Park Avenue Armory’ de Çarpıcı Sergisi! ArkaKapı

İnci Aksoy

8 yıl önce

Park Avenue Armory’de Martin Creed / The BackDoor


New York, bir kültür ve sanat şehridir. Gezmek istediğiniz sergiler, fuarlar ve müzeler günlere, saatlere sığmaz. Sanatseverlerin ruhunu okşayan, yazın enerjisini sanatla bütünleştiren sergiler dört bir yanınızdadır burada. O yüzden ben de rotamı, ihtişamlı mimarisi, muhteşem sergileri olan Park Avenue Armory’ye çevirdim. İşlerinden oldukça etkilendiğim sanatçı Martin Creed bu sergide sizi heyecandan heyecana sürüklüyor aynı zamanda düşünmeye de davet ediyor! Gezerken simdi ne olacak acaba diye bekliyorsunuz! Creed’in The BackDoor adlı sergisinin son zamanlarda gördüğüm en çarpıcı sergi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.Park Avenue Armory, binanın tarihi dokusunu korumayı başarmış, sanat ile tarihi bu mükemmel atmosferde buluşturmayı sürekli kılmıştır. Açılan sergiler, etkinlikler ile sanatseverlerin devamlı ilgisini çekmekte. Martin Creed’in 7 Ağustos’a kadar devam edecek The BackDoor sergisi, birden fazla duyuyu harekete geçirerek, aktarılmak istenilen duyguyu size anbean yaşatıyor.


Martin Creed' in neon işi sizi karşılıyor

2001 yılında Turner ödülünü almaya hak kazanan İngiliz sanatçı Martin Creed, 1968 yılında doğan bir sanatçı. Kendisi aynı zamanda bir müzisyen. Resim, heykel ve yerleştirme ile ilgili birçok proje gerçekleştirmiş başarılı bir isim. Müzik, dans, tiyatro, sinema gibi farklı sanat alanlarını ruhuyla harmanlayan bir sanatçı.


Muhteşem atmosferde kendi kendine açılıp kapanan perdeler

Açılan ve kapanan kapılar, kapağı çarpan bir piyano, balonlar ve ilginç videoart gibi işler bu sergide bulunanlardan bazıları. Minimalist düzen ve dâhice fikirler sizleri kavramsal sanatı anlamaya yöneltiyor. İçeriğin dolu, görünümün sade oluşu sizi hemen atmosferin içine alarak, bir inceleme sürecine sokuyor. Heyecan ve mutluluğu birarada yaşatan bu sergi, derin bir incelemenin ardından sizleri interaktifliğe davet ediyor.


[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2016/7/15/3068.mp4 Balonlarla dans! Sanatçının mesajını anlatmak istediği objeler, yani balonlar ile birebir kurduğunuz temas, duyularınızı harekete geçiriyor. Birden fazla balonun içinde kaybolan bedeniniz, size fazlaca tebessüm ve mutluluk vermiyor değil! Koskoca alan, bembeyaz büyük balonlar ile doldurulmuş. Sizde kendinizi balonlardan biriymişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Mekanda bulunan ışık hepsinin üzerinde kırılıyor ve muazzam bir uyum yaratıyor. Mekan kurulumu size mekan kavramını da sorgulatıyor.Çalışmanın içinde kaybolurken, kendi ruhunuzu arar gibi hissediyorsunuz. Eserler ve ziyaretçiler arasında kurulan bağ, gerçekten çok etkileyici.Bir diğer anlatmak istediğim çalışma ise piyano; bu piyano diğer piyanolardan farklı! Söylemek istedikleri varmışçasına şiddetle açılıyor ve kapanıyor. Bir şeylere tepki veriyor gibi. Kimse ellemeden, kimse onu yönlendirmeden, o kendi kendini yönlendiriyor. Naif bir şekilde açılırken bir anda kapanıyor ve çıkan ses sizi uyandırıyor. Görme ve işitme duyunuz sizi eseri anlamaya ve onu dinlemeye davet ediyor.


[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2016/7/15/3067.mp4

 [[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2016/7/15/3065.mp4

Martin Creed'in ilginç videoart çalışmalarından bir tanesi


 


Uçsuz bucaksız mekanda ilgiyle izlenen videolardan biriSerginin her dakikasını merakla ve şaşkınlıkla geçirebilirsiniz. Kimi zaman dinginlik ve sakinlik veren sergi kimi zaman huzur, mutluluk ve neşe veriyor.Değerli sanatçı Martin Creed’in geniş bakış açısıyla ve yaratıcı zekasıyla bütünleştirdiği bu mükemmel sergiyi NewYork’a yolu düşen herkese tavsiye ederim. 8 Haziran’da açılan sergi, 7 Ağustos’ta son buluyor.

Yazı ve Fotoğraflar: İnci Aksoy

 En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin