5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Modern Hayatı Sanatına Konu Eden İlk Ressamlardan Édouard Manet 186 Yaşında | ARTtvNews

ArtNews

6 yıl önce
Édouard Manet, 23 Ocak 1832’de Paris’te doğdu. Babası, Adalet Bakanlığı’nda görevi olan ünlü bir avukattı.
Babası onun hukukçu olmasını istese de, Manet küçüklüğünden beri sanata düşkündü, müzeleri ve sergileri gezerdi.


1850’de dönemin önemli ressamlarından Thomas Couture ile tanıştı ve 6 ay atölyesinde çalıştı. Sonrasında Louvre Müzesi’nde usta sanatçıların eserlerini incelemeye başladı. Tabiat resimleri yapmak istiyordu. 1856’da Thomas Couture’ün atölyesini bıraktıktan sonra, kendi başına yol almaya başladı.

24 yaşındaydı ve kendi sanatını ortaya koymaya başladı. Aristokrat bir aileden gelmesine rağmen, Paris’in snob burjuvaları Manet’yi hiçbir zaman desteklemediler.Kırda Öğle Yemeği tablosu

1865’te İspanya’ya giderek Goya’nın eserlerini inceledi. Kırda Öğle Yemeği tablosu da bu dönemde ortaya çıktı ve Reddedilmişler adlı sergisine koydu. Bu tablosu yüzünden mahkemeye verildi. Eleştirmenler rezalet diye nitelendirdiler. Ahlak dışı buldular. Yaşanan sansasyonlar sonucunda, Manet’nin şöhreti arttı. Romancı Emile Zola, Manet’ye sahip çıktı ve onun desteği ile genç kuşak ressamların başına geçti.Emile Zola'nın portresi


1870’te Fransa-Almanya savaşına katıldı. Ardından çıkan iç savaş sırasında ailesiyle birlikte Paris’e gitti. Uzun yıllar Suzanna Leenhof isimli bir piyanistle aşk yaşasa da, ancak babasının vefatından sonra evlenebildi. Modeli Victorine Meurend ve ressam kadın Berthe Morisot ile de aşk yaşadı .

1881’de altın madalya, 1882’de de Légion d’Honneur Nişanı’nı aldı. 1879’da hareketlerini control edememeye başladı ve felç oldu. Hastalığı sanatını da etkiledi. Yağlıboyanın onu yorduğunu düşünerek, pastel çalışmaya başladı. Bir kaza geçirdi ve so ayağı kesildi. Kesildikten kısa bir süre sonra, henüz 51 yaşındayken vefat etti. Öldüğü gün tarihler 30 Nisan 1883’ü gösteriyordu.


Hazırlayan: Pınar SaraçoğluEn Çok Okunanlar