d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Netflix’te Öne Çıkan Sanat Konulu İçerikler

ArtNews

3 yıl önce

Koronavirüsün gitgide arttığı bu dönemde insanların evde kalıp fiziksel etkileşimden mümkün olduğunca kaçınmaları tavsiye ediliyor. Peki, evlerimizde zaman geçirmek için ne yapabiliriz? Evde tatilinizi ve boş zamanlarınızı değerlendirebileceğimiz Netflix’te yer alan sanat konulu içerikleri sizler için derledik. 

Unicorn Store

Sanat okulundan ayrılan ve tekdüze bir ofis işinde çalışan uçarı bir ressam, ailesinin yanına taşınmak zorunda kalır ve gizemli bir davet alır. Brie Larson`un ilk yönetmenlik deneyimi olan Unicorn Store, Kid adındaki bir kadının bir tek boynuzlu ata sahip olma hayalini konu ediniyor.

Velvet Buzzsaw

Film, ölü bir sanatçının tablolarının ele geçirilmesinin ardından yaşanan korkunç olayları konu ediyor. Morf Vandewalt, zor beğenen bir sanat simsarıdır. Fakat şans eseri bulunan ölü bir ressamın eserleri Morf için olağanüstüdür. Ancak resimleri ele geçirenler bir süre sonra tablolarda bir tuhaflık olduğunu fark eder. İnsanlar tabloların uzun süre bakıldıktan sonra canlandığını düşünmektedir. Bir süre sonra ise eserler, sanatı değil açgözlülüğü ön planda tutanlardan öç almaya başlar.

Hileli Sanat: Gerçek Bir Sahtecilik Hikâyesi

Bir kadın, o güne dek varlığı bilinmeyen başyapıtlarla bir New York galerisine gider. Böylece açgözlü ve hırslı sanat dünyasında riskli bir dolandırıcılık öyküsü başlar.

Mank

1930'ların Hollywoodu, “Yurttaş Kane”i bitirmeye uğraşan hiciv ustası ve alkolik senarist Herman J. Mankiewicz'in gözünden yeniden değerlendiriliyor. Herman Mankiewicz’i Gary Oldman’ın canlandıracağı biyografik yapımın yönetmen koltuğunda David Fincher yer alıyor. Mank, David Fincher’in babasının ölmeden önce yazdığı senaryoya dayanıyor.

 

Meçhul Venedikli

Ölümcül bir hastalığa yakalanan müzisyen, önemli bir konserin öncesinde eski eşiyle romantizm ve nostalji dolu bir gün geçirir.

Sana Kim Şarkı Söyler?

90'ların ünlü bir şarkıcısı boğulma tehlikesi atlatıp hafızasını kaybedince, dönüş turnesine hazırlanmak için taklidini yapabilen bir karaoke şarkıcısını işe alır. Müzikal filmleri sevenler için ‘’Sana Kim Şarkı Söyler’’ son yılların en iyi müzikal yapımları arasında. Dramanın ve müziğin yoğun olduğu filmde, İspanyol esintileri bol bol yer alıyor.

 

Danimarkalı Kız

David Ebershoff’un aynı isimli kitabından uyarlanan Danimarkalı Kız, Lili Elbe ve Gerda Wegener’in gerçek yaşamlarından esinlenen çarpıcı bir aşk hikayesi. 1920'lerin Danimarkası'nda ressam bir karı koca koşulsuz sevgi dolu bir yolculuğa çıkıyor. Yönetmeni Oscar ödüllü Tom Hooper olan film, Lili’nin bir transgender olarak çığır açan yolculuğunu ve Gerda ile olan evliliklerinin sıradışı öyküsünü anlatıyor. Filmin başrollerinde Oscar'lı oyuncu Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Ben Whishaw, Sebastian Koch, Amber Heard ve Matthias Schoenaerts yer alıyor.

Koleksiyoncu: Ruben Brandt

Bu usta işi animasyon gerilim filminde bir psikoterapi uzmanı, rüyalarına giren paha biçilemez tabloları çalmak için yaratıcı hırsızlarla iş birliği yapıyor. Ruben Brandt, ünlü bir psikoterapisttir. Babasının ölümünün lanetini üzerinden taşıyan Ruben’in hayatı yaşadığı kabuslarla alt üst olur. Bu kabusların sebebi ise çocukken gelen bilinçaltı mesajlarıdır. Kendisine işkence çektiren kabuslardan kurtulmaya çalışan Ruben'in usta hırsızlar olan 4 hastası ona yardım teklifinde bulunur. Brandt artık "Koleksiyoncu" olarak tanınan bir hırsızdır.

Bu Bir Soygundur: Dünyanın En Büyük Sanat Hırsızlığı

1990'da, polis kılığına girmiş iki adam Boston'daki bir müzeye sızarak sanat tarihinin büyük soygunlarından birini gerçekleştirir ve servet değerindeki sanat eserlerini çalar. Bu kötü şöhretli ve cüretkâr soygunun içyüzünü tüm ayrıntılarıyla bu belgeselde yer alıyor.En Çok Okunanlar