f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

New York'ta Etkileyici İki Sergi Yazan: Yasemin Vargı

Yasemin Vargı

9 yıl önce

 

Niki De Saint Phalle Heykelleri Sotheby's New York'ta sergilendiLe Banc Des Generations

Nisan ayında Sotheby’s New York’ta  1930 -2002 yıllarında yaşamış olan ünlü Fransız kadın ressam ve heykeltraş  olan Niki De Saint Phalle’nin heykelleri sergilendi.


Nana on a Dolphin ,1994Snake Lady Vase, 2000

Bu sergi daha sonra sanatçının Paris Grand Palais’te gerçekleşecek olan retrospektifindede yer alacak.
Sanatçının 1970li yıllardan 2000li yıllara uzanan heykellerinden bazıları..her zamanki gibi renkli ve neşeli..


Nana


L'ange Vase, 1993
 

Moma'dan Seçkiler -  Robert Heinecken Sergisi
 


Kaleidoscopic Hexagon, 1965

1931 doğumlu Amerikalı sanatçı Robert Heinecken 1960 lı yıllarda fotoğraf makinesi kullanmadan ışık ve kopyalama , kolaj gibi teknikler kullanarak çeşitli eserler üretti ve bu şekilde adını duyurdu.
100 civarında fotoğraf üzerine kurulu eserden oluşan bu sergi, sanatçının 1962 – 1999 yılları arasında yaptığı eserleri sergilemekte.  Robert Heinecken’in  eserleri her ne kadar  fotoğraf üzerine kurulu olsada aslında sanatçının dergi , ve televizyon, video,  ve gazetelerden bulup bir araya getirdiği resimlerden  ve görüntülerden oluşuyor.  Sanatçı bu fotoğrafları kesip , birleştirip , ışık tekniği ile kopyalayarak farklı bir çalışma ortaya çıkartıyor. Yaptığı ufak değişikliklerle fotoğraf ve resimlerin içeriklerini beklenmedik şekillerde izleyicelere sunuyor.
 Dergilerde, televizyonda görmeye alışkın  olduğumuz karakter , figur ve konuları farklı bir dünyaya taşıyor. Hem sanatsal hem içerik hem kültürel açıdan birçok nesneyi bir araya getiriyor. Eserleri 1960 lardan 90’lı yıllara kadar uzandığı için de o günden bugune reklamlar , görüntüler, ve kadınların reklam dünyasında oynadığı rolleri görebiliyorsunuz.
Usta sanatçı hayatını 2006 yılında kaybettikten sonra bugune kadar ürettiği eserler ile retrospektif sergisi bu sene MOMAda yapılıyor . Sergi Eylül ayına kadar devam etmekte. Hem içerik , hem estetik hemde fotoğraflar açısından önem taşıyan çok keyifli bir sergi.


Visual Poem/ About the Sexual Education of a Young Girl 1965

Sanatçının 8 farklı siyah beyaz fotoğrafları bir araya getirerek yaptığı şiirsel anlatım. Ortada 5 yaşındaki kızının resmi yer almakta, bir kadının çoçukluktan ergenliğe geçişini fotoğraflarla şiirsel bir dille anlatmayı amaçlamış.


Then People Forget You , 1965

Nü modellerle çalışmalara sık sık yer veren sanatçı , 1960 lı yıllarda 5 model ile birlikte bir çalışma yapıyor. Kiraladığı 35mm kameraları modellere veriyor. Projektorlerle de etrafa ansiklopediden sayfalar yansıtıyor. Odanın içinde projektor yansımaları içinde dolaşan modeller kendilerini fotoğraflıyor ve filme kaydediliyor ve ortaya bu eser gibi görüntüler çıkıyor. Hem performans hemde fotoğraf sanatını bir arada yapmış oluyor.


Shadow of Figure , 1962 , Gelatin Silver Print


Cream Six , 1979 – kanvas paneller üzerine fotoğraf emulsiyonu , pastel boya ve tebeşir


The S.S Copyright Project: “On Photography” , 1978

Siyah ve beyaz fotograflardan bir araya getirilerek yapılmıs.Heinecken Susan Sontag’ın kitabından esinlenerek yaptığı ve fotografların bir araya gelerek  Susan Sontag’ın portresini oluşturduğu inanılmaz çarpıcı eseri.


Cliche Vary Serisinden , 1974

19. Yüzyılda cliche diye geçen bir teknik olan : cam üstüne yapılan boya ve çizimin fotoğraf kağıdına geçmesini sanatçı aynı zamanda dönemin klişeleri olarak gördüğü fetişiszm , lezbiyenizm diye adlandırdığı konular altında birileştirirek bu seriyi ortaya çıkarıyor. Sanatçı pornografik film satan bir şirketten- The Latent Image- fotoğraf negatifleri alıyor ve daha sonra bu fotografların üzerini boyayarak manipule ediyor, böylece daha resimsi bir hal alıyor. Fetiş objeleri ve kadın vucutlarını eserlerinde sık sık yansıtan sanatçı, bu gibi konuları bir klişe olarak gördüğünü vurgulamak istiyor aslında.


Shiva Manifesting as a Single Mother , 1989

1980 ‘lerin sonunda fotoğraftan 3 boyutlu eserler üreten sanatçı dergilerden kestiği resimler ile buruştururak oluşturduğu kağıtları bir araya getirerek 3 boyutlu heykeller yaratıyor. Sanatçı yaptığı eserin aynı zamanda yaglı boya olarakta yapılabileceğini fakat o zaman aynı etkiyi yaratmayacagını düşünüyor..  Sanatçı eserlerinin içine satın aldığı, reklamı yapılan ürünleri katıyor . Medya , tv ve reklamlar sayesinde ürünleri görüp aldığımızı hatırlatıyor ve reklam olmasa ne televizyon nede dergilerin varlığının olmayacagını vurguluyor.


Polaroid Couple , 1992 ve Cybill Shepherd / Phone Sex , 1992

İnsan boyutunda reklamlardan kestigi ikonları ve aktrisleri sanatında kullanan Heinecken , burdada aktris Cybill Shepherd ve tenis şampiyonu Andre Agassi ye yer veriyor tekrar resimlerini çektikten sonrada beyaz köpük üzerine yapıştırıyor. Aldığı resimleri kendi anlamından ayırıp farklı bir kompozisyon oluşturuyor böylece de anlam ve amacı değişmiş oluyor.


Recto / Verso, 1988 Silver dry bleach prints

Heinecken’in 1988 yılında ürettiği renkli fotoğraflar serisinden olan bu eserler fotoğraf kağidi üzerine birkaç farklı magazin resiminin bir araya gelmesinden oluşuyor. Sanatçının fotoğraf çekmeden yarattığı “fotoğraf”lardan biri.Yazı ve Fotoğraflar: Yasemin VargıEn Çok Okunanlar