Nice’te yer alan MAMAC Müzesi’nden seçkiler - Yazan Yasemin Vargı

Yasemin Vargı

9 yıl önce


Arne Quinze
Wooden Art Installation  MAMAC, Nice, 2013

1950 yıllardan günümüze uzanan usta sanatçılara ait modern ve çağdaş sanat eserleri sergileyen Nice’te ki MAMAC müzesi kurulduğu günden bu yana barındırdığı sürekli koleksiyonu  ve yakın zamanlarda bünyesine kattığı eserleri sergilenmekte.


Ben , Pousette 1985

Güney Fransa’da yer alan müze sadece usta Fransız sanatçıların eserlerini değil aynı zamanda başta Amerikalı sanatçılar olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden birçok sanatçının işlerine yer veriyor.


Alexander Calder heykeli ile müze girişinde

Müze’nin girişinde ve bahçesinde ziyaretçileri Calder’in muhteşem heykelleri ve Belçikalı Çağdaş sanatçı Arne Quinze’in başka birçok halka açık yerde sergilediği renkli ahşap parçalarından oluşan dev eseri yer alıyor.


Pascal Pinaud , 2000

Müze koleksiyonu Avant Garde eserlerden , Minimalist , Fluxus ve Pop Art’a kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip.


Arman , Sans Tire 1983

Müzede en çok göze çarpanlar arasında Avrupalı Yeni Realist akımından etkilenen ve eserlerinde Marcel Duchamp’tan etkilenerek hazır objeleri değişik şekillerde ve bağlamlarda kullanan sanatçıların eserleri var. Arman, Yves Klein, César Baldaccini, Christo, Niki de Saint Phalle , Jean Tinguely, Gérard Deschamps, ve Daniel Spoerri bu sanatçılardan sadece bazıları.


Gilles Miquelis ,  Nu etendu 2013


Yves Klein , Tableau de mariage, 1962

Amerikan Pop Art kısmında ise tanınmış usta sanatçılar Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Andy Warhol, James Rosenquist, Claes Oldenburg, Tom Wesselmann, and neo-Dadaist kompoziyonlarıyla tanınan sanatçı Robert  Rauschenberg’in eserlerine rastlamak mümkün.


Niki de Saint Phalle , Nana Noir upside down , 1965-66
Sağda Jean III (Meta Tinguely) , 1992


Niki de Saint Phalle , La mariée sous l’arbre, 1963- 1964


Tom Wesselman , Still Life 56 , 1967- 69

Arte Povera  akımının öncü sanatçılarından Pier Paolo Calzolari, Michelangelo Pistoletto, Enrica Borghi, ve Jan Fabre’nin eserleride bu koleksiyona ait.


César  ,Dauphine 1959


Robert Longo , Samurai Overdrive , 1986

Ve son olarak Amerikan Minimalist sanatçılar ; Morris Louis, Kenneth Noland, Jules Olitski, Ellsworth Kelly, Larry Poons, ve Frank Stella’nın eserleride müzede görülecekler arasında.


Enrica Borghi , Vestito Blu 2005

Plastik şişelerden yapılmış dahice bir eser. İtalyan kadın sanatçı Enrica  enstelasyon ve, heykel dışında atılan çöp ve plastiklerden eserler yaratıyor.


César , Expansion N. 27 , 1971


Michelangelo Pistoletto (1933 Italy)
L'Etrusque et la voie romaine ,1976 - 2007


Christo (1935) ,  The Pont Neuf Wrapped Project for Paris, 1985

Christo , 1935 yılında doğan Bulgar bir sanatçı eşi Jeanne Claude ile Paris başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde( Avustralya, Miami, Fransa bunlardan sadece birkaçı ) köprüleri , binaları , adacıkları yaptıkları çizimler sonrasında perdeler, kumaşlar .. ile kapladılar. İnanılmaz görüntülere sahip olan ve hayatın içine sızan bu enstelasyonlar izleyicilere büyük sürpriz ve görsel bir şölen yarattı. Christo’nun çizimleride bu yüzden büyük önem taşımakta. Sanatçların yaptıkları enstelasyonlar geçici olsada çizimleri bu muhteşem eserlerden tek  geriye kalanlar...


Robert Rauschenberg (1925- 2008)  , Jackpot Derby (Spread) , 1977

Oldukça etkileyeci geniş bir koleksiyona sahip olan MAMAC Müzesinden en çok göze çarpan ve etkileyici eserlerden bazılarını bu yazımda bulabilirsiniz.


Jean Tinguely , La demi-mondaine , 1989

Yazı: Yasemin Vargı

 En Çok Okunanlar