Ölümünün Yüzüncü Yıl Dönümünde Unutulmadı: “Bu Bir Efsane-Sarah Bernhardt”

ArtNews

bir ay önce

Dilek Türker - Tiyatro Ayna, 2023 yılında izleyiciyi yeni oyunu, “Bu Bir Efsane-Sarah Bernhardt” ile selamlıyor. John Murell'in yazıp, Hakan Altıner'in yönettiği “Bu Bir Efsane Sarah Bernhardt” adlı oyun, Fransa’nın itibarlı tiyatrosu Comédie Française’in en dikkat çekici aktrisi olmuş Sarah Bernhardt’ın yaşamından bir kesit sunuyor.

Sahnede geçirdiği bir kaza sonucu sağ bacağı kesilmiş olan Sarah Bernhardt'ın, uşağı Pitou ile geçirdiği bir geceyi anlatan iki kişilik oyunda Dilek Türker, Sarah Bernhardt rolünde, Pitou rolünde ise Tayfun Yılmaz yer alıyor. 

Tüm hayatını tiyatroya adamış olan dünyaca ünlü aktrist, oyunda geçmişi ile hesaplaşıyor. Bu hesaplaşmada Pitou, aktriste hayatı boyunca yön veren olaylarda önemli yer edinen; annesi, Başrahibe Sofie, Organizatör Garett, bacağını kesen cerrah, Yazar Oscar Wilde gibi karakterlere bürünüyor. Hayatını tiyatroya adamış bir sanatçı olan Dilek Türker, Sarah Bernhardt’ın duygu geçişlerini usta oyunculuğu ile sahneye taşırken, Tayfun Yılmaz oyunculuk hünerleri ile geçmişin bu karakterlerini sahnede yaşatıyor.

Oyunun kostüm ve dekor tasarımı Sadık Kızılağaç’a ait. Oyunun dekor tasarımına R. Onur Duru ve Mısra Candanadam tarafından Video Mapping tekniği ile hazırlanan görsel şölen eşlik ediyor.

Bir kadın sanatçı olarak Sarah Bernhardt, döneminin koşullarına rağmen büyük bir başarı göstermiştir. Dilek Türker-Tiyatro Ayna, sanatçının ölümünün yüzüncü yıldönümünde, bu oyunla başarılı kadın profillerini daha fazla ön plana çıkarmayı ve bir efsaneyi kuşaktan kuşağa aktarmayı amaçlıyor. 

500. Yıl Vakfı desteğiyle “Bu Bir Efsane Sarah Bernhardt” oyunun prömiyeri 17 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştiriliyor. 6 Şubat saat 20:30’da Süleyman Seba Kültür Merkezi ve 17 Şubat saat 20:30’da Akatlar Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyunun biletleri satışa sunulmuştur. En Çok Okunanlar