f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Pandemi Dönemi Karikatürleri Sanatseverlerle Buluştu | Yazan Nilüfer Şengel

Nilüfer Şengel

2 yıl önce

On parmağında bin marifet bir kişinin yani Türkiye’nin en değerli tıp insanlarından birisi, bir genel cerrah olan, hayatlarımızı kurtaran, iyileştiren Prof. Dr. Metin Ertem’in karikatür sergisi bu yazının konusu.

Covid-19 pandemisi sırasında ameliyat arasında çizilen karikatürlerden oluşan sergi sanatta 37. yılını kutlayan Mine Sanat Galerisi Deneysel’de açıldı.

 Prof. Dr. Metin Ertem ve Nilüfer Şengel

Kişileri ruhsal açıdan rahatlatmak, iyi düşünmeye yönlendirmek adına, Prof. Dr. Metin Ertem’in Türkiye’ye korona virüsün girmesiyle beraber başlayan sürecin mizahi yanlarını yakalayarak oluşturduğu karikatürler, kayıplar verdiğimiz, tedirgin olduğumuz, pencerelerden dışarıya baktığımız, bedenlerimizin evde, ruhlarımızın dışarıda olduğu zorlu süreci sanat yoluyla bir uyarı olarak yeniden karşımıza getiriyor.

Üniversite yıllarından da önce karikatürleri çeşitli mizah dergilerinde yayınlanan, karikatürleri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve çeşitli kurumlarda sergilenen, yarattığı logolar cerrahi dernekler tarafından kullanılan Prof. Dr. Metin Ertem’in 2013 yılında ‘’84’’, 2017 yılında ‘’ Ameliyat Arası’’, 2020 yılında da ‘’ Ameliyat Arası Covid-19’’ adlı karikatür kitapları yayınlandı.

Serginin afişinde hayatımıza yeni giren kelimeler yine mizahi şekilde komik-momik, pandemik-mandemik, covid-movid, pcr –mcr, mutasyon –kutasyon, pozitif-mozitif şeklinde yer alıyor.

Bu karikatürler yaşadığımız pandemi sürecini çok yaratıcı, çok çarpıcı mizahi bir bakış açısıyla ortaya koyar, bizi güldürür ve düşündürürken çok da güzel bir amaca hizmet ediyor.

Karikatürlerin satışından elde edilen gelir Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’na bağışlanıyor.

12 Şubat’a dek sürecek karikatür sergisi Mine Sanat Galerisi Deneysel’de izlenebilir.

Yazı ve Fotoğraflar: Nilüfer ŞengelEn Çok Okunanlar