Doğada Büyüleyici Heykeller Storm King Art Center | Yazan İnci Aksoy

İnci Aksoy

7 yıl önce


Amerikalı Sanatçı Roy Lichtenstein, Mermaid, 1994

New York şehri ile arasında bir saatlik mesafe bulunan bir heykel parkı; Storm King Art Center. 50 yıldır dünyanın her köşesinden gelen pek çok sanatçı ve sanatsever burayı ziyaret ediyor. Ben de geçtiğimiz günlerde burada yapmış olduğum muhteşem bir sanat turunun ardından, izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Doğanın bir mekan, sanatın ise doğanın bir parçası olduğu bu özel parkı her sanatseverin görmesini dilerim.Alexander Liberman, Adonai

Storm King Art Center, sanatın doğa ile buluştuğu bir açık hava müzesi. Burada pek çok değerli ismin eserlerini görmek mümkün; Alexander Calder, Henry Moore, Roy Lichtenstein v.b. 100 den fazla heykelin bulunduğu bu merkezde, aynı zamanda sergiler, konserler ve film geceleri de gerçekleşiyor. Doğa içinde sanatı keşfetmek için pek çok alternatifler de bulunuyor. İster grup turu, isterseniz bireysel olarak yapacağınız bisiklet turları ile tüm alanı görmeniz mümkün. Ayrıca genç sanat severler de, sanatsal gözlemler gerçekleştirdikleri çeşitli etkinliklere katılabilirler.


[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2016/9/22/3093.mp4
Çinli Sanatçı Zhang Huan, Three Legged Buddha, 2007


Menashe Kadishman, 8 Positive Trees, 1977

Turumuza elimize merkeze ait bir harita aldıktan sonra başladık. Doğanın ve eserlerin oluşturduğu bütünlük, muhteşem bir estetik görüntü yaratıyor. Kuşların cıvıltısı, rüzgarın hafif tınısı eserlere eşlik ediyor. Eser açıklamalarını dinlerken kendinizi eserlerde kaybolmuş gibi hissediyorsunuz.


[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2016/9/22/3094.mp4
İngiliz Sanatçı George Cutts, Sea Change, 1996Almanya doğumlu, Amerikalı Sanatçı Ursula VonRydingsvard, 1990-2001

Bazı eserlerde kullanılan malzemeler çok ilginç; kimisi gece ay ışığında parlıyor. Kimi eserler ise devasa boyutta. Hiç ummadığınız bir anda dev bir heykel sizi karşılayabiliyor.


[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2016/9/22/3092.mp4
Alexander Calder, Black Flag, 1974

Her bir adımda farklı bir deneyim yakaladığınız bu merkezde eserleri yakından incelemek, hareketlerini izlemek ve deneyimlemek merak dolu bir yolculuk gibi. Güneş ışığının eserlere dokunuşu ve mekanın eserlerle oluşturduğu estetik algı çok etkileyici.

Düğün organizasyonlarının olduğu bölüm.Rusya doğumlu, Amerikalı Sanatçı Saul Baizerman, Aphrodite, 1940-48

Doğa güzelliğinin sahip olduğu estetik ile sanat eserinin sahip olduğu estetik akıllardan silenemeyecek bütünlük yaratıyor burada. Yolunuz New York'a düşerse, tüm sanatseverlere bu deneyimi yaşamalarını tavsiye ediyorum.İtalyan Sanatçı Emilio Greco, Tall Bather No.1, bronz, 1956

Yazı ve Fotoğraflar: İnci AksoyEn Çok Okunanlar