f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Sanatı Konu Alan En İyi 10 Film

ArtNews

3 yıl önce

Koronavirüsün gitgide arttığı bu dönemde insanların evde kalıp fiziksel etkileşimden mümkün olduğunca kaçınmaları tavsiye ediliyor. Peki, evlerimizde zaman geçirmek için ne yapabiliriz? Evde tatilinizi ve boş zamanlarınızı değerlendirebileceğimiz sanatı konu alan en iyi 10 filmi sizler için derledik. 

1- Girl with a Pearl Earring

Başrollerini Scarlett Johansson, Colin Firth, Tom Wilkinson ve Cillian Murphy üstlendiği film Hollanda'da 1665 yılında geçmektedir. On yedi yaşındaki Griet, ailesini geçindirmek için çalışmak zorunda kalır. Film Griet’in Johannes Vermeer adlı bir ressamın evine hizmetçi olarak alınmasını, sanatçıya model olmasını ve sonrasında gelişen olayları konu alır.

2- Modigliani

Film, 18.yy’da yaşamış ve 35 yaşında hayata veda etmiş ressam Modigliani’nin gerçek hayat hikayesini konu alır. Yönetmenliğini Mick Davis’in yaptığı film, 1919 Paris’inde geçiyor. Film sanatçının sosyeteye ayak uydurmak istemeyişini, dikkafalılığını ve bunun sonucunda kayboluşunu ele alıyor. Picasso ve Modigliani çekişmesinin tüm duygularıyla sunulduğu filmde, Modigliani’nin imkansız aşkı Jeanne ile olan aşk hayatına da tanıklık ediliyor.

3- Frida

 

Frida Kahlo’nun hayatı yaşadığı kaza ve ardından eşi olacak sanatçı Rivera ile tanışması ile tamemn değişir. Frida’nın kocası Diego Rivera ile oldukça ilginç ve modern bir ilişkisi vardır. Meksikalı süreealist ressam Frida Kahlo'nun sanat ve yaşam hikâyesini konu alan 2002 yılında çevrilmiş biyografik filmin başrollerinde Salma Hayek ve Alfred Molina yer alıyor.

4- Goya's Ghosts

Francisco Goya’nın ilham perisi olarak kabul ettiği Inés, Engizisyon Mahkemesi ve bu mahkemenin kararlarına gizliden gizliye etkide bulunan rahip Lorenzo tarafından ahlaksızlık ve toplum değerlerine karşı gelmekle suçlanır. Goya, Inés’in bağışlanması için büyük bir savaş verecektir.

Güzel Inés 20 yıl sonra Fransızlar Engizisyonu kaldırıp mehkumlar serbest bırakılır. Goya, Lorenzo ve Inés arasındaki asıl hesaplaşmayı konu edinen Milos Forman imzalı filmin başrollerinde Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgård yer alıyor.

5- The Best Offer

Virgil Oldman, sanat müzayedeleri ve antika dünyasında tanınan ve oldukça takdir edilen bir sanat uzmanıdır. Virgil, bir gün Claire Ibbetson adındaki kadından bir telefon alır. Ailesinden kalan sanat eserlerini satmak istediğini söyleyen Claire çeşitli bahanelerle Virgil’e kendisini göstermez. Virgil kadını görme arzusu ve takıntısına engel olamaz. Filmin yönetmen koltuğunda Giuseppe Tornatore var. Filmin başrolünü ise Geoffrey Rush üstleniyor. Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland, Philip Jackson, Dermot Crowley, Kiruna Stamell gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

6- Midnight in Paris

Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Salvador Dali gibi büyük isimlere de rastlayacağınız Woody Allen yönetmenliğindeki Paris'te Gece Yarısı'nın başrollerini Owen Wilson ve Rachel McAdams paylaşıyor.

Amerikalı nişanlı çift Gil ve Inez, Inez'in babasının iş gereği Paris'e gelmesini fırsat bilip, küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Gil'in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir.

7- Pollock

Dışavurumculuğa yeni bir boyut getiren çalışmalarıyla sanat tarihine geçen Amerikalı sanatçı Jackson Pollock’un problemlerle dolu yaşam öyküsü, filmde Pollock’u canlandıran usta oyuncu Ed Harris’in ilk yönetmenlik denemesinin konusunu oluşturuyor.

8- Big Eyes

Film 1950’li yıllarda çizdiği kendine has iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane ile yaşadığı güç mücadelesini konu alıyor. Karısının eserlerini kendisi yapmış gibi gösteren Walter Keane, para ve şöhreti yakaladıktan sonra eşi Margaret'ı gölgede bırakır. Margaret’in, kocasının baskına karşı çetin bir savaş verdiği filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton var.

Filmin başrollerini Amy Adams ve Christopher Waltz üstleniyor.

9- Velvet Buzzsaw

Film, ölü bir sanatçının tablolarının ele geçirilmesinin ardından yaşanan korkunç olayları konu ediyor. Morf Vandewalt, zor beğenen bir sanat simsarıdır. Fakat şans eseri bulunan ölü bir ressamın eserleri Morf için olağanüstüdür. Ancak resimleri ele geçirenler bir süre sonra tablolarda bir tuhaflık olduğunu fark eder. İnsanlar tabloların uzun süre bakıldıktan sonra canlandığını düşünmektedir. Bir süre sonra ise eserler, sanatı değil açgözlülüğü ön planda tutanlardan öç almaya başlar.

10- Loving Vincent

Van Gogh'un Auvers'te öldüğü haberi, eskiden yaşadığı Arles kasabasına ulaşır. Van Gogh ile yakın arkadaş olan postacının oğlu Armand, babasının ısrarları sonucu taziye mektubunu van Gogh'un ağabeyi Theo'ya götürmek için yola çıkar. Paris'e vardığında Theo'nun da kardeşinin ardından vefat ettiğini öğrenir. Bu yolculukta ünlü ressamın son günlerini ve ölümünün esrarını da aydınlatmaya başlayacaktır.


Yorumlar (1)
GD

Gözde Damla Kurt

😍


En Çok Okunanlar