Sıradışı Modacı Jean Paul Gaultier Paris Grand Palais’ de | Yazan İnci Aksoy

İnci Aksoy

8 yıl önce

Grand Palais, sıradışı modanın yaramaz, çılgın çocuğu diye anılan Jean Paul Gaultier’yi ağırlıyor. 1900’larda Fransız Mimar Charles Girault tarafından neo klasik tarzda inşa edilen ihtişamlı binada sergiler ve sanat fuarları yer alıyor. Paris’in ikonik yerlerinden biri olan Grand Palais yılda 1,5 - 2 miyon ziyaretçiyi ağırlıyor.


Jean Paul Gaultier, Made in Mode 2012
 

Serginin girişinde sizi elinde fırçasıyla karşılıyor. Onu tanımlayan amblem olan çizgiler... O da, modanın ressamı.
 
Kylie Minogue, 2008, Bakireler Koleksiyonu


Miles Aldridge, İlkbahar Koleksiyonu, 2007, BakirelerGaultier tasarımlarında kadının seksapelini ve özgürlükçü gücünü öne çıkartıyor.1 Nisan’da açılan Jean Paul Gaultier’ nin sergisinde teknoloji ve moda tasarımının muhteşem birlikteliğini sergiyi gezerken görüyorsunuz. Cansız, balmumundan mankenler konuşuyor, gözleri oynuyor, bir an acaba canlı mankenler mi (?) diye düşünüyorsunuz!!! Kendinizi gerçek defile seyreder gibi hissediyorsunuz, muhtesem bir görsel şölen.

Her salonda modacının ne kadar cesur tasarımlar yaptığını, iç giyimde kullanılan sütyen ve korselerin, elbise ve abiye olarak dış giyimde tasarlandığını görüyorsunuz.Modacının büyükannesinin, hayatındaki yeri büyük. Çocukken onun güzellik salonunda zamanını geçirmiş. Büyükannesinin gardırobundan esinlenmiş.
Gaultier çocukluğunda oyuncak ayısına bile sütyen giydirdiği, çocukluğunu anlatan kitapta yer alıyor.Cocuk yaşta modaya başlayan Gaultier, 40 yılını geride bırakmış, ilk defilesini 1976 yılında sunmuş. 1980’lerdeki defilesinde, ilk olarak erkeğe etek giydiren de, o olmuş!1990’larda Madonna'ya konserinde giydirdiği külah sütyenli tuvalet, moda dünyasında en cok konuşulan kıyafetti!Ünlü moda tasarımcısının çıkardığı parfümler, en çok satan parfümler arasında da yer almış.
Gaultier parfümlerinde bile, şişelerinin şekliyle kadının cazibesini ortaya çıkarıyor.23 Nisan1952 doğumlu olan Fransız Tasarımcı Gaultier 2003 ve 2010 yılları arasında Hermes’in yaratıcı yönetmenliğini yapmış.
Aynı zamanda Eurotrash adlı televizyon programını da sunmuş.

Gaultier’in sergisinde dünyaca ünlü fotoğrafçılar (Mert Alas & Marcus Piggott, Helmut Newton, Steven Maisel, Mário Testino’ nun moda fotoğrafları da yer alıyor.


Mert Alas & Marcus Piggott'un 2007'de fotoğrafladığı Kate MossGrand Palais, Avenue des Champs-Elysees, 75008'de yer alıyor.
1 Nisan’da başlayan sergi 3 Ağustos'ta sona eriyor. Bilginize…
Fotoğraflar ve Yazı: İnci AksoyEn Çok Okunanlar