5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Türkiye’nin İlk Çağdaş Sanat Belgeseli “CROSSROADS” 41. İstanbul Film Festivali’nde Yarışıyor!

ArtNews

2 yıl önce

Bulut Reyhanoğlu ve Vanessa Medini Arslan’ın hem kreatif hem ana yapımcılığını üstlendiği, ödüllü yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği “Crossroads” belgeseli, 41. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında prömiyerini yapacak! Türkiye’nin ilk çağdaş sanat belgeseli olma özelliğini taşıyan “Crossroads”un ilk gösterimi, 15 Nisan Cuma akşamı 19.00’da Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek. Gülay Semercioğlu, Seçkin Pirim, Candaş Şişman ve Sinan Logie’nin, Doğu ve Batı kültürlerini harmanladıkları üretim pratiklerine ışık tutan belgesel, Türk çağdaş sanatının ve sanatçısının dünya çapındaki bilinirliğini artırmayı hedefliyor.

Türk modern ve çağdaş sanatı, Batı’dan bakıldığında Ortadoğu başlığı altında değerlendirilmekte; kendi topraklarımızdan bakıldığında ise Batı’ya ait olarak algılanmaktadır. Türkiye’nin doğu ile batı arasındaki yeri yalnızca coğrafi bir konum değil, aynı zamanda kültürel bir köprü görevindedir ve bu köprü, tarih boyunca birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu derinlikli kültürel miras ve çeşitlilik, Türk modern ve çağdaş sanatının temelini oluşturmaktadır. Batı dünyasına daha gerçekçi gözlerle yaklaşma düşünceleri, Türk sanatçıların bakışını kendini toprağına, tarihine, insanına ve geleneğine çevirmiştir. Ayrıca genç kuşak sanatçılardaki kişisellik eğilimleri, Batı’daki güncel sanat gelişmelerine öykünme yerine kendi anlatım ve iletişim gücünü geliştirmiştir. “Klasik veya çağdaş sanat olsun, Türk sanatı, Türk sanatıdır. Ortadoğu’ya değil, Türkiye’ye aittir,” düşüncesiyle yola çıkan “Crossroads” belgeseli; sinema dilini kullanarak, Türk çağdaş sanatının ve sanatçısının hak ettiği konuma gelmesine, hak ettiği değeri görmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Crossroads - Candas Sisman

Crossroads - Gulay Semercioglu

“Crossroads”, zengin bir kültür mirasına sahip olan ülkemizin topraklarında doğan sanatçılarımızdan Gülay Semercioğlu, Seçkin Pirim, Candaş Şişman ve Sinan Logie’nin Doğu ve Batı kültürünü harmanladıkları üretim pratiklerine ve sanat üsluplarına ışık tutuyor. Her biri farklı disiplinlerde, farklı teknikler kullanarak eser üretiyor olsa da, hepsi ülkemizin kültür tarihini oluşturan katmanlardan ilham alıyor; tıpkı bu ülkede yaşayan ve üreten birçok değerli sanatçı gibi…

Crossroads - Seckin Pirim

 

 

Yapımcılığını Bulut Reyhanoğlu ve Vanessa Medini Arslan’ın yaptığı Koskos Film yapımı “Crossroads” belgeselinin yönetmenliğini, “Anons” filmiyle 75. Venedik Uluslararası Film Festivali başta olmak üzere birçok uluslararası festivalden ödüllerle dönen Mahmut Fazıl Coşkun üstleniyor. Senaryosunu Sinan Yusufoğlu’nun yazdığı, görüntü yönetmenliğini Ersin Gök’ün üstlendiği belgeselin müziklerin Murat Asil, kurgusunu ise Adil Yanık yaptı. 

Vanessa Medini Arslan-Bulut Reyhanoglu (Eser-Gulay Semercioglu)

Mahmut Fazil Coskun

“Crossroads”, İKSV’nin 8-19 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlediği 41. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında, 15 Nisan Cuma akşamı saat 19.00’da Beyoğlu Sineması’nda prömiyerini yapacak. Belgesel, 18 Nisan Pazartesi sabahı 11.00’de ise Sinematek/Sinemaevi’nde gösterilecek. Festivalin tüm biletleri, Biletix’ten ve salonların gişelerinden temin edilebilir.

Bilgi için:   film.iksv.org/crossroads

instagram.com/koskosfilmyapimEn Çok Okunanlar