5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Yeniden Şehrin Caz Hali: 31. Akbank Caz Festivali Çok Yakında Sanatseverlerle Buluşuyor!

ArtNews

2 yıl önce

31 yıldır şehir ve caz kültürünü bir araya getiren, Türkiyenin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali bu yıl 1-10 Ekim tarihleri arasında 10 farklı mekanda, Türk Caz sahnesinden 100 ün üzerinde sanatçının birbirinden özel performansına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Tüm dinamiklerin değiştiği, konserlerin ertelendiği 2020 yılında, Türk Caz tarihine; kayıtlarıyla, söyleşileriyle ve belgesel çekimleriyle arşiv niteliğinde önemli bir belge bırakan Akbank Caz Festivali, 31. yılını müzisyenler ve dinleyicileriyle yeniden bir araya gelerek kutluyor.

Yıllar içinde genişleyen müzikal yelpazesi kapsamında programında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veren Akbank Caz Festivali, şehirde bu sonbaharı caz müziği ile farklı müzik türlerinin bir araya geldiği bir seçki ile karşılayacak.

Pozitif işbirliğiyle gerçekleştirilen 31. Akbank Caz Festivalinde açılış; 1 Ekimde Galataport İstanbul Paket Postanesinde Elif Çağlar’ın caz ile başka türleri harmanlayan şarkıları ve funk, caz, dünya müziğini repertuvarında birleştiren Defjen Daf Ensemble’ın dokunuşuyla olacak.

Babylon, Zorlu PSM, The Badau, Nardis Jazz Club, Bovaya bu yıl Galataport İstanbul Paket Postanesi̇ ve festivale yeni eklenen açık hava sahneleriyle Müze Gazhane, Swissotel Sultan Park eşlik ediyor. callinghouse, festivalin dinamik sahnesine ev sahipliği yaparken; Cazlı Brunch, Bizim Tepe’de Flapper Swing Band performansı ile gerçekleşecek. 

Bu yıl festivalde özel projeler gerçekleşecek.

Özel projeler ile sanatseverlerle buluşmaya hazırlanan 31. Akbank Caz Festivalinde; Türk makam müziği eserlerinin caz düzenlemeleriyle yorumlandığı OttoJazz” Ensembleda Cenk Erdoğana neyzen Muhammed Ceylan ve kemençeci Emre Erdal eşlik edecek. Ramazan Sesler, Akbank Caz Festivali katılımcılarını saksafonda Anıl Şallıel ve piyanoda Kaan Bıyıkoğlunun eşlik ettiği, Babadan Oğula Bir Gırnata Efsanesiprojesiyle ince makamlardan Trakya-Balkan ritimlerine uzanan bir yolculuğa çıkaracak.

Cenk Erdoğan

Selen Gülün, kadın şarkı yazarı ve bestecilerin görünürlüğünü artırmayı amaçlayanKadınlar Matinesiprojesini, Mehmet Uluğ anısına düzenlenecek özel gecede, Akbank Caz Festivali sahnesine taşıyacak. Kadınlar Matinesinde, Selen Gülüne Çağıl Kaya ve Özge Fışkınla birlikte ilk kez Jülide Özçelik eşlik edecek.

Güç Başar Gülle, Osmanlı - Türk müziğinin çok boyutlu estetiğinden ilham alan son projesi “Synthetic Vision” ile ilk kez 31. Akbank Caz Festivali sahnesinde olacak. İlhan Erşahins İstanbul Sessions’ın geçtiğimiz yıl yayımlananBir Zamanlar Şimdialbümünün, ilk canlı performanslarından biri için sanatseverlerle buluşacağı konserde; İlhan Erşahine usta müzisyen Arto Tunçboyacıyan eşlik edecek.

Şehre cazın tüm renkleriyle dönerken, caz müziği ile farklı müzik türlerini bir arada dinleme fırsatı  sunan bir diğer konser; hip-hop dünyasının yakından tanıdığı Da Poet ile trompet sanatçısı Barış Demirelin hip-hop, rap, funk, Anadolu-saykedelik gibi tarzlara dokunan heyecan verici performansı olacak. 

Akbank Caz Festivali sahnesinde türlerin birbiri içinde eridiği, açık havanın özel performanslarından Kamufle & Lara Di Lara, 2 Ekim akşamı Müze Gazhanede unutulmaz bir akşam yaşatacak.

Kamufle & Lara Di Lara

Okay Temiz, Oriental Windin 70lerin başında Stockholmde başlayan yolculuğunu 31. Akbank Caz Festivali sahnesine taşırken; Baki Duyarlar, JazzArk Projectile Akbank Caz Festivalindeki performansında iki önemli konuğu, Şennur Dinleyen ve Tolga Karaslan’ı ağırlayacak. Türkiye caz sahnesinin en başarılı davulcularından biri olarak kabul edilen Ediz Hafızoğluna, türlere sığmayan seçkisiyle Ceylan Ertem eşlik edecek.

 Ceylan Ertem

2020de dinleyiciyle buluşturduğuNA-Zİ-LEalbümüne 31. Akbank Caz Festivalinde eşlik edeceğimiz Kaan Çelen, sahneyi usta müzisyenler Tolga Bilgin, Tamer Temel, Ercüment Orkut, Volkan Topakoğlu ile paylaşacak. Oğuz Büyükberberin çağdaş kompozisyonları, caz ve Türk müziği unsurlarıyla kaynaştırdığı stiline ortak olunacak gecede, Can Kozlu, Derya Türkan, Tolga Tüzün ve Apostolos Siderise de kulak verilecek.

Kaan Çelen

Genç müzisyenleri ülkenin önde gelen cazcılarıyla yeniden buluşturmayı amaçlayan Akbank Caz Festivali bu sene JAmZZ sahnesini, 2013 JAmZZ yarışmasında En İyi Yorum ödülü alan Deniz Taşar ve 2020 kazananları Yunus Belgin ve Atılgan Nalıncıoğlu ile paylaşıyor.

Festivalin yeni duraklarından callinghouse’da bir araya geleceğimiz Mousikēye yeni medya sanatçısı/danın görselleri eşlik edecek.

Mousike

31. Akbank Caz Festivali konserlerinin biletlerini Biletixten alabilir, Festival hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanısıra instagram.com/AkbankSanat, facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.En Çok Okunanlar